1 Adet Kuru İncir Kaç Kalori?

By | 29/09/2018

1 adet kuru incir kaç kalori? Kuru incir kalori hesabı nasıl yapılır? Günde en fazla kaç adet kuru incir tüketilebilir? Kuru inciri zayıflamak isteyenler de tüketebilir mi? Düzenli olarak kuru incir tüketmenin faydaları nelerdir?

En çok incir tüketen ülkelerden biri olduğumuzu biliyor muydunuz? İncir vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyvedir ve besin değeri oldukça yüksektir. Ancak topraklarımız üzerinde neredeyse her bölgede yetişebilmesinin de incirin bu kadar fazla tüketilmesinde payı büyüktür.

1 adet kuru incir kaç kalori?

1 adet kuru incir kaç kalori?

Özellikle yaz aylarında yaş inciri pazar tezgahlarında bulmak mümkündür. Yılın kalan kısmında ise genellikle kuru incir tercih edilir.

Kuru incirin kalorisini merak etmekte çok haklısınız. Bunun sebebi her meyvenin yaş iken kalorisinin daha düşük olması, kurutulduğunda ise içerdiği şeker bakımından yüksek bir kaloriye sahip olması. Bu yüzden bu yazımızda 1 adet kuru incir kaç kalori sorusunu yanıtlayacağız.

Kuru incir kalori olarak yaş incire göre daha fazla kalori içerir. Bununla birlikte yüksek besin değeri düşünüldüğünde kuru incir kalori hesabı yapmadan tüketilmeye değer bir yemiş. Ancak herşeyin fazlası zarar sözü burada da geçerli. Günde 2-3 kuru incir kalori miktarı düşünülmeden yenilebilir.

1 adet kuru incir kaç kalori?

1 adet kuru incir kaç kalori, gerçek değerleri bilmek beslenme programı ve diyet listesi hazırlarken daha dikkatli davranmanıza katkıda bulunur. Zayıflamak ve kilo vermek isteyenler elbette yedikleri ve içtiklerinin kalori hesabını yaparlar.

Ancak ideal kilosunda olan ya da kilo verme gibi bir endişesi olamayan kişiler de yedikleri ve içtiklerinin kalori miktarlarından haberdar olmalıdırlar.

Yenilen ve içilenlerin kalorisini bilmek daha bilinçli olmaya yardımcı olur. Kuru incir kalori değeri yüksek olduğundan bunu bilen bir kişi inciri ne kadar lezzetli olsa da günlün 2-3 taneden fazla tüketmez. 1 adet kuru incir kaç kalori bilmek bu yüzden önemlidir.

  • 1 adet kuru incir kaç kalori: Orta boy 1 adet kuru incir yaklaşık 50 kaloridir.
  • 100 gr kuru incir kaç kalori: 100 gr kuru incir yaklaşık 250 kalori kadardır.

Kuru incir sade olarak tüketilebildiği gibi çeşitli tatlıların içerisinde kullanılarak da tüketilebilir. Tavsiyemiz yüksek miktarda kalori almak istemiyorsanız kuru incir içeren tatlıları daha dikkatli tüketmeniz. Porsiyon hesabı yapmak her zaman işe yarar.

Kuru incirin kalorisi, faydaları

Kuru incir yüksek oranda lif içerir. Bunun yanında kalsiyum, manganez, bakır, fosfor, magnezyum, potasyum ve demir mineralleri açısından da zengindir. Kuru incirde A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve C vitamini bol miktarda bulunur.

Genellikle kuru incir kalori bakımından yüksek olduğundan enerji verici bir yiyecek olarak düşünülür. Ancak kuru incir sağlık deposu bir yemiştir.

Kuru incir antioksidan deposu olduğundan vücuttaki toksinlerin zararsız hale getirilmesi ve vücuttan atılmasına yardım eder.

Düzenli olarak kuru incir tüketmek ilerki yaşlarda kemik erimesi riskini en aza indirir. Bunun sebebi kuru incirin vücudun kalsiyum ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamasıdır.

Ev yapımı pratik incirli bar 

Kuru incir tüketmek kemik ve diş sağlığına katkıda bulunur. Bununla birlikte şekerli olmasından dolayı incir yedikten sonra dişlerin temizlenmesi gerekir.

Yüksek lif içeriği ile kuru incir kalori hesabına gerek olmadan da tüketilebilir. Çünkü 2-3 adet kuru incir bile sizi uzun süre tok tutmaya yetecektir. Ayrıca kuru incir bağırsakların da düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Kabızlık problemine iyi gelir.

Kuru incir potasyum içerinden dolayı yüksek tansiyon hastaları için de rahatlıkla tüketilebilecek yemişler arasında yer alır.

Aşırıya kaçmadığınız sürece kuru incir kalori olarak kilo almanıza yol açmaz. Hatta diyet yaparken kuru incir tüketebilirsiniz. Hem besleyici olması hem de lifli olması sayesinde uzun süre tokluk hissi yaşarsınız.

Kuru incir içeriğiyle sindirimi kolaylaştıran gıdalar arasındadır.

Kuru incir tüketmek sizi daha enerjik yapar. İşlerinizin yoğun olduğu ve çok enerjiye ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde özellikle sabah kahvaltılarında kuru incir tüketebilirsiniz.

Kuru incirin aç karnına ya da tok karnına tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak kuru incir aşırı tüketildiğinde bağırsakları çalıştırıcı etkisinden dolayı ishal gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Bununla birlikte peklik, kabızlık gibi mide-bağırsak sorunları olanların günlük yeterli miktarlarda incir tüketmeleri sindirim ve boşaltım sistemlerini düzene sokacaktır.

Tavuk döner dürüm kaç kalori?

Bu yazımızda 1 adet kuru incir kaç kalori açıkladık. Kuru incirin kalorisinin bilimesi daha bilinçli tüketilmesine yardım eder. Şeker oranı yüksek olan tüm kuru meyvelerde bu kural geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *