10 Adımda Sigarayı Bırakın

By | 02/05/2015

10 etkili adımda sigarayı bırakmanın yolu… Herkesin bildiği gibi, sigaranın saymakla bitmeyen zararları var. Sigaranın yol açtığı en önemli zararlardan biri akciğer dokusunu harap ederek akciğer kanserine yol açmasıdır.

Bunun yanında, sigara içmek çeşitli kalp hastalıklarına ve inme gibi insan yaşamına ve vücuduna çok ciddi zararlar veren birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır.

10 adımda sigarayı bırakmanın yolu

10 adımda sigarayı bırakmanın yolu

Sigara vücudunuzdaki damarları daraltarak kan dolaşımına zarar vermekte, dokularınıza daha az oksijen gitmesine, kırmızı kan hücrelerine yüksek oranda karbonmonoksit bağlanmasına ve kalp ritminin hızlanmasına sebep olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde yüzbine yakın kişinin sigaranın sebep olduğu komplikasyonlar nedeniyle hayatını yitirdiğini göstermiştir.

Sigara ve kalp damar hastalıkları

İçilen her bir sigarayla birlikte vücudunuza sayısız zehirli kimyasal madde giriş yapar. Bu zehirli kimyasal maddelere toksin adı verilir. Sadece dakikalar içerisinde toksinler kana karışır.

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Siz daha sigaranızı bitirmeden toksinler kan dolaşımı yoluyla beyninize, akciğerlerinize ve diğer hayati organlarınıza ulaşır. Bu şekilde sigara iç organların çalışmasını olumsuz yönde etkiler.

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerleri temizlemenin yolu

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara içmenin beynin hesap yapma, karar verme gibi fonksiyonlarını gerilettiği ve beyinde küçülmeye sebep olduğu tespit edilmiştir. Sigara içmenin beyin üzerindeki etkilerini aşağıdaki yazıya tıklayarak öğrenebilirsiniz:

Sigaranın beyne zararları

Eğer milyonlarca sigara bağımlısı bu kötü alışkanlıktan kurtulabildiyse bunu siz de yapabilirsiniz!

Kaç yıl boyunca sigara içtiğinizin yada kaç yaşında sigara içmeye başladığınızın bir önemi yoktur. Sağlığınızı bozan, çok zararlı hatta ölümcül hastalıklara yakalanmanıza sebep olan bu kötü alışkanlığa bir son vermek için hiç bir zaman geç değildir.

Sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren vücudunuzdaki olumlu etkileri görmeye başlayabilirsiniz.

Kalp hızınız ve kan basıncınızın normale dönmeye başlamasıyla birlikte kan dolaşımınız düzene girer. Dokularınıza ve organlarınıza daha fazla kan pompalanır ve böylece hücrelere ihtiyacı olan oksijen daha fazla gönderilir.

Düzelen kan dolaşımıyla birlikte sigaranın sebep olduğu soluk renk kaybolur ve cildiniz canlanır, renginiz düzelir. Akciğer fonksiyonlarınız birkaç haftada düzelme gösterir ve kalp krizi riskiniz de iki yıl içerisinde daha aza iner.

10 adımda sigarayı bırakmanın yolu

1. Sebeplerinizi yazın: Bu kötü alışkanlıktan kurtulmak ve sigarayı bırakmak için kişisel nedenlerinizi yazın. Sigarayı başarılı bir şekilde bırakmak için kişisel motivasyon en önemli etkendir.

Sigara içme isteği duyduğunuz zamanları bir kenara yazarak kaydını tutun. Bu şekilde sigara içme isteğinizi tetikleyen unsurları belirleyip, ona göre önlemler alabilirsiniz.

2. Tarih belirleyin: Sigarayı bırakmak için bir tarih belirleyin ve takviminizde bu tarihi işaretleyin. Belirlediğiniz tarihi asla değiştirmeyin ve çeşitli bahanelerle ertelemeyin.

Kararlı olun. Takviminizde işaretlediğiniz tarihten önce son sigaranızı için ve ardından sigaraya bir daha dokunmayın. Eğer bir kere sigarayı bırakma tarihini ertelerseniz bu sürekli tekrar eder.

Sigarayı bırakacağınıza dair inancınız zedelenir ve motivasyonunuz bozulur. Bu kötü etkilere maruz kalmamak için karar verdiğiniz tarihten vazgeçmeyin.

3. Karşılaşacaklarınızın bilincinde olun: Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde bu zorlu süreçte sizi nelerin beklediğini bilin. Herbir sigara bağımlısı sigarayı bırakma sürecinde farklı düzeylerde yoksunluk yaşar.

Gerginlik, konsantrasyon bozukluğu gibi çeşitli fiziksel belirtiler nikotin yoksunluğu ile ortaya çıkmaya başlar ve bu belirtiler yaklaşık 2 hafta kadar etkisini gösterir. Bazı sigara tiryakilerinde şiddetli yoksunluk durumlarında şikayetler 3 aya kadar devam etmektedir.

4. Tetikleyicilerden uzak durun: Sigara içme isteğinizi tetikleyen durumları belirleyin ve bu durumları olabildiğince az yaşamaya gayret edin.

Mesela diğer arkadaşlarınızın sigara içtiği ortamlarda bulunmayabilir ya da sigara içme molalarında sigara içenlerle bulunmak yerine kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

5. Programınızı yapın: Sigara bırakmak için 4 hafta ile 8 hafta arasında bir zamana yayılmış programınızı yapın. Sigara bırakma programınızı hazırlarken bu konu hakkında uzmanlaşmış doktorlar ya da psikologlardan yardım alabilirsiniz.

6. Kilonuz için endişelenmeyin: Malesef sigara tiryakilerinin üçte biri sigarayı bıraktıklarında kilo alır. Fakat iyi haber; bu kişilerin yaklaşık yüzde doksan kadarı aldıkları kiloyu birkaç yıl içerisinde geri verir.

7. İlaç desteği hakkında bilgi alın: Sigarayı bırakırken bu konuda etkinliği kanıtlanmış ilaçları kullanmak üzere bir hekimden yardım alabilirsiniz.

8. Nikotin terapisi: Sakız veya bant şeklinde kullanabileceğiniz nikotin desteği sigarayı bırakmanıza yardımcı olmaktadır.

9. Sigarayı bıraktığınızı duyurun: Çevrenizdeki insanlara sigarayı bırakmaya çalıştığınızı duyurun. Ailenizin ve arkadaşlarınızın sigarayı bırakma konusunda desteğini isteyin.

10. Cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin: Sigarayı bırakmayı başarmış olanlar, yıllar boyunca bu kötü alışkanlıktan kurtulmayı ortalama dört defa denediklerini belirtmektedir.

Bundan dolayı, daha önceki denemelerinizde yaşadığınız başarısızlıkların cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Sigarayı bırakma konusunda hiçbir zaman umudunuzu yitirmeyin. Bu konudaki kararlılığınızı asla yitirmeyin.

Detoksla vücudunuzu arındırın

Sigara içmeye son verdiğiniz andan itibaren vücudunuzda nikotin yoksunluğu belirtileri baş gösterecektir. Nikotin arzusu sizi tekrar sigara içmeye zorlayacaktır.

Bu etkilerle daha kolay başa çıkmak için vücudunuzu bağımlılık yapıcı nikotin ve diğer zehirli maddelerden bir an önce arındırmanız gerekir.

Böylece tekrar sigara içme isteği duymazsınız. Vücudu arındırmanın en iyi yolu etkili bir detoks programı uygulamaktır.

Sigara içenler için detoks önerileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *