10 Doğal Depresyon Tedavisi

Stresle Başa Çıkma

Depresyonda olmak çaresiz hissetmenize neden olabilir. Ama çaresiz değilsiniz. Depresyonla olan mücadelenizde terapiyle birlikte yapabileceğiniz pek çok şey var. Fiziksel aktivitelerinizi, yaşam tarzınızı ve hatta düşünme biçiminizi bile değiştirmek doğal depresyon tedavisi yerine geçiyor.

Daha önce yapılırken zevk alınan hobiler depresyon geçirirken artık eskisi kadar cazip gelmez. Yenilen yemekler, içilen leziz içecekler artık pek de iştahı kabartmaz.  Kısaca, depresyon geçiren kişi yaşamdan eskisi kadar tad almaz. Aşırı endişeli olma durumu, uykuya dalmada güçlük çekme, iştahın çok az olması ya da hiç olmaması gibi yaşam kalitesini azaltan durumlar baş gösterir. Tüm bu etkenler birleştiğinde kişinin kendini umutsuz ve çaresiz hissetmesi kaçınılmazdır. Ancak depresyon tedavisi mümkün. Negatif duyguları azaltarak yok etmenin, eskiden sahip olunan yaşam enerjisini ve motivasyonu tekrar kazanmanın yolları var.

Aşağıdaki ipuçları daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

1. Bir Rutin Oluşturun

10-dogal-depresyon-tedavisiEğer depresyon geçiriyorsanız, bir rutine ihtiyacınız vardır. Depresyon hayatınızdan planlamayı bütünüyle çıkarır. Bir gün öylece diğerine akıp gider. Depresyon tedavisi için günlerinizi haftalarınızı iyi değerlendirdiğiniz, dolu dolu yaşayabileceğiniz düzenli, planlı bir yaşantınız olmalı. Sade bir günlük plan yapmak sizi yolunuza döndürür. Geçen zamanı yakalamanızı sağlar ve depresyonla baş etmenizi kolaylaştırır.

2. Hedefler Belirleyin

Depresyondayken hiçbir şeyi başaramayacakmış gibi hissedersiniz. Bu kendinizi daha kötü hissetmenizi sağlar. Depresyon tedavisini zorlaştırır. Bunu engellemek için kendinize günlük hedefler belirleyin.

Önce olabildiğince küçük hedeflerle başlayın. Başarabileceğiniz bir hedef olsun. Evde yapacağınız basit bir iş bile olabilir.

Başarılı olup kendinizi daha iyi hissettikçe, günlük hedef sayısını artırabilirsiniz. Böylece bir işi başarmanın hazzını yaşadıkça depresyon tedavisinde aşama kaydetmiş olacaksınız.

3. Egzersiz Yapın

Egzersiz yapınca vücudunuzda daha mutlu hissetmenizi sağlayan endorfin hormonu salgılanır. Düzenli olarak yapılan egzersizin beyin üzerinde de çok iyi etkileri vardır. Peki ne kadar egzersiz yapmalısınız? Maraton koşmanıza gerek yok. Sadece haftada birkaç kez yürüyüş yapmak bile depresyonla olan savaşınızda size yardımcı olacak, depresyon tedavisini kolaylaştıracaktır.

4. Sağlıklı Beslenin

Depresyonu tedavi eden sihirli bir diyet yok. Yediklerinizi takip etmek iyi bir fikir olabilir. Depresyondayken çok daha fazla yemek yemek isteyebilirsiniz. Yediklerinize dikkat etmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ton balığı ve somon gibi yiyeceklerde bulunan omega-3 ve yumurta ve ıspanakta bulunan folik asit almak depresyon tedavisini kolaylaştıracaktır.

5. Yeteri Kadar Uyuyun

Depresyondayken uykuya dalma güçlüğü çekebilirsiniz. Az uykuyla durmak depresyonunuzun kötüleşmesine neden olur.

Uyku sorununu çözmek için yaşam tarzınızda ufak değişiklikler yapmayı deneyin. Her gün aynı saatte yatağa girebilir ve aynı saatte kalkmayı deneyebilirsiniz. Gün içinde kestirmemeye çalışın. Yatak odanızdan dikkatinizi dağıtacak, uykuya dalmanızı zorlaştıracak bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi eşyaları çıkarın. Ilık duş alıp yatağa girmek, uyumadan yarım saat önce papatya, ıhlamur gibi rahatlatıcı bitki çaylarından içmek gibi bir uyku öncesi rutini oluşturabilirsiniz. Bu rutin vücudunuzu rahatlatır ve uykuya hazırlar. Uyku düzeninizi oturtarak depresyon tedavisinde önemli bir adım atmış olacaksınız.

6. Sorumluluk Alın

Depresyondayken hayattan elinizi ayağınızı çekmek isteyebilir, evdeki yada işteki sorumluluklarınızı bırakabilirsiniz. Bunu yapmayın. Günlük sorumluluklarınızı yerine getirmek, hayatın içinde hissetmenizi sağlamak gibi depresyon tedavisinde güzel etkiler yapacaktır. Bu sorumlulukları yapmak size bir işi tamamlamanın hazzını yaşatacak.

7. Negatif Düşüncelerle Baş Edin

Depresyon tedavisinde aslında büyük mücadeleyi zihinsel anlamda verirsiniz. Bu düşünme biçiminizi değiştirmekle ilgilidir. Depresyondayken aklınıza olabilecek en kötü son gelir.

Bir dahaki sefere kötü düşünceler beyninizi sarıp berbat hissetmenize yol açtığında, mantığınızı kullanın. Belki hiçkimsenin sizi sevmediğini düşünüyor olabilirsiniz, fakat bunun gerçek bir kanıtı var mı? Belki yeryüzündeki en değersiz insan olduğunuzu düşünüyorsunuz, fakat bu gerçekten böyle olabilir mi? Kötü düşüncelerinizi ve hislerinizi mantığınızı kullanarak yenmeye, en azından kontrol altında tutmaya çalışın.

8. Herhangi Bir Takviye Almadan Doktorunuza Danışın

Depresyon tedavisinde yardımcı olabilecek, iyi sonuçlar verdiği bilinen birçok takviye bulunur. Bunlar balık yağı, folik asit vb. bileşenler yada birtakım ilaçlar olabilir. Depresyon tedavisinde özellikle de ilaç kullanırken her zaman doktorunuza danışın, ancak doktorunuzun önerdiği ilaç vb. destekleyicileri kullanın.

9. Yeni Birşey Yapın

Depresyon geçirirken çoğunlukla canınız hiçbirşey yapmak istemez. Yeni bir etkinlik yapmak için çaba gösterin. Bu müzeye gitmek, bir yabancı dil kursuna kaydolmak yada parkta bir banka oturup kitap okumak bile olabilir.

Farklı bir aktivite denediğinizde beyninizde birtakım kimyasal değişiklikler olacaktır. Dopamin seviyeniz değişecek bu da memnuniyet, zevk alma ve öğrenme hissinize etki edecektir.

10. Eğlenmeye Çalışın

Yapmaktan zevk aldığınız aktiviteleri depresyondayken de yapmaya çalışın. Eskisi kadar zevk almıyor musunuz? Malesef bu depresyonunuzun bir belirtisidir.

Kulağa biraz garip gelse de, eğlenmek için çaba göstermeniz gerekmektedir. Sevdiğiniz aktiviteleri düzenli olarak yapmaya devam ettikçe durumun iyiye gittiğini fark edeceksiniz. Sevdiğiniz filmlere gidin, arkadaşlarınızla yemek yeyip sohbet edin ve eğlenmeye bakın. Eskiden yaptığınız aktivitelerden yeniden zevk alamya başladığınızda, depresyon tedavisinde ne kadar ilerleme kaydettiğinizi farkedeceksiniz.

Facebook Comments
Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...
20

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply