5 Çeşit Baş Ağrısı ve Tedavisi

Hastalıklar

Bugüne kadar başı hiç ağrımamış kimse var mıdır? Bazı durumlarda bu can sıkıcı rahatsızlığı kendi yöntemlerimizle çözeriz. Ancak bazı durumlarda ise başınız ağrıyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzu görmeniz gerekebilir. Bu yazımızda baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısı sebepleri nelerdir, baş ağrısı çeşitleri ve baş ağrısı tedavisi nasıl olur konularına değindik.

Bağ ağrılarının tümü başın aynı bölgesinde, aynı şiddette kendini göstermez. Baş ağrısı çeşitleri, ağrının oluştuğu kısım ve verdiği rahatsız edici hise göre değişkenlik gösterir. Baş ağrısı çeşitleri alında, göz çevresinde, başın tepesinde ya da ensede olmak üzere başın sadece belirli bir ya da birkaç bölümünde kendini gösterebilir. Bazen biraz soğuk algınlığı bazen de aşırı gürültülü bir ortamda bulunmak baş ağrısı sebeplerinden biri olabilir. Bununla birlikte baş ağrısı sebepleri yoğun stres, aşırı öfke ya da sürekli negatif duygularla dolu olma gibi psikolojik etkenlerden de kaynaklanabilir.

Öncelikle hissedilen ağrının, baş ağrısı çeşitlerinden hangisi olduğu tespit edilmelidir. Bazen yaşam alışkanlıklarına bakılarak baş ağrısı sebepleri kolayca tespit edilebilir. Az su içme, sürekli kapalı ortamda bulunma, yeteri kadar dinlenememek gibi etkenler baş ağrısı sebeplerinden olabilir. Böyle durumlarda baş ağrısı tedavisi kolaydır. Biraz dinlenme, temiz hava alma ya da büyükçe bir bardak su içmek basit bir şekilde baş ağrısı tedavisi olabilir. Ancak bununla birlikte baş ağrısı ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Her durumda öncelikli olarak doktora danışılmalı ve ona göre tedbir alınmalıdır.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

5 çeşit baş ağrısı ve tedavisi

1. Tansiyon baş ağrısı

En sık görülen baş ağrısı çeşitlerinden biri tansiyon kaynaklı olandır. Herkes hayatında en az bir kere tansiyondan kaynaklanan bir baş ağrısı yaşamıştır. Genellikle hafif bir zonklamayla kendini gösterir. Sanki alın kısmında sıkı bir saç bandı varmış gibi bir basınç hissi olabilir. Tansiyon kaynaklı baş ağrısı sabah saatlerinden akşam saatlerine doğru şiddeti giderek artarak devam edebilir. Tansiyon baş ağrısı sebepleri yoğun stres, yorgunluk, vücut yapısını bozan duruş ve başı uzun süre uygun olmayan bir pozisyonda tutmak olabilir.

Tansiyondan kaynaklanan baş ağrısı tedavisi için uygun bir ağrı kesici alabilirsiniz. Ancak bu çözümü çok sık denemeyin. Eğer uzun bir süre zarfında çok sık baş ağrınız oluyorsa bir doktora danışmanızda fayda var. Aynı zamanda hafif egzersizler, omuz ve boyun bölgesini esnetmek ve açık havada aktif olarak daha fazla zaman geçirmek de baş ağrılarınızın azalmasını sağlayabilir.

2. Sinüs baş ağrısı

Sinüs baş ağrısı sinüzitten kaynaklanmaktadır. Sıklıkla ateş, yüzde şişkinlik, alın ve elmacık kemiklerinde gerginlik hissi de sinüs baş ağrısıyla birlikte görülür. Alın bölgesinde kaşlar ve gözlerin altındaki kısımda baskı ve ağrı hissedilir. Baş sertçe hareket ettirildiğinde genellikle ağrının şiddetinde artış olur. Aynı zamanda burunda akıntı ya da tıkalı burun ve yorgunluk hissi de belirtiler arasında yer alır. Sinüs baş ağrısı sebeplerinden en bilineni sinüzittir. Ancak soğuk algınlığı ya da mevsimlik alerji de sinüs baş ağrısına neden olabilir.

Sinüs baş ağrısı nadiren kendiliğinden iyileşebilir. Eğer alerji kaynaklı olduğundan eminseniz buna göre bir tedbir alabilirsiniz. Ancak en iyisi bir doktora görünmek ve onun tavsiyelerini uygulamaktır.

3. Migren baş ağrısı

Bu şiddetli ağrının tüm belirtileri dört ana aşamada gerçekleşen migren atağı süresince görülür.

  • 1-2 gün: Sinirlilik, yorgunluk, iştahta artış ya da azalma.
  • 30 dakika kadar: Işığa duyarlılık, karıncalanma, uyuşma, konuşma bozukluğu.
  • 24 saat kadar: Yorgunluk, odaklanma zorluğu.
  • 72 saat kadar: Başta şiddetli zonklama ve ağrı.

Baş ağrısı çeşitleri arasında en zorlayıcı etkilere sahip olan migren için tespit edilmiş kesin bir tedavi bulunmamakta. Ancak migren belirtilerinin zorlayıcı etkilerini hafifletmeyi sağlayan yöntemler mevcut. Bu durumda doğru baş ağrısı tedavisini uygulamak için doktorunuza danışmanız gerekir. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmanın sağlığınız üzerinde iyileştirici etkisi olacaktır.

4. Bölgesel baş ağrısı

Bu baş ağrısı çeşidi genç erkek bireylerde daha sık görülür. Başın tek tarafında göz ya da şakakta kısa süreli, ani ve keskin bir ağrı şeklinde kendini gösterir. Bölgesel baş ağrısı sebepleri doktorlar tarafından kesin olarak bilinmemekte. Ancak biyolojik saatteki aksamaların bölgesel baş ağrısı sebeplerinden biri olabileceği de belirtilmektedir.

Bölgesel baş ağrısının tedavisi hakkında kesin birşey söylemek zordur. Çünkü bu tür baş ağrıları hızla gelişip çok kısa süre içinde son bulur. Ancak doktorunuz baş ağrısı sebebiyle ilgili size özel bir tetkik yapabilir.

5. Kronik baş ağrısı

Kronik baş ağrısı ayda bir gelişen ve iki haftadan fazla süre boyunca varlığını sürdüren baş ağrılarıdır. Baş ağrısı çeşitleri arasında sık görülür. Başın tamamında ya da tek bir tarafında kendini gösterebilir. Kronik baş ağrısı belirtileri arasında yorgunluk, depresyon hissi, anksiyete, sırt ve boyun ağrısıyla, negatif duygularla dolu olma bulunur.

Kronik baş ağrısı tedavisi için ağrı kesici ilaç kullanmak soruna geçici bir çözüm bulmakla eş değerdir. Öncelikle baş ağrısının altında yatan sebep belirlenmeli ve ardından ona göre bir tedavi uygulanmalıdır.

Facebook Comments
Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...
20

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply