60 Saniye İçinde Uykuya Nasıl Dalınır?

By | 16/09/2017

Çeşitli sebeplerle uykusuzluk sorunu yaşayanlar için bulunmuş uykuya dalma teknikleri arasında bu güne kadar belki de en basit ve en etkili olan teknik sadece ortalama 60 saniye sürüyor. Bu yazımızda uykusuzluğa ne iyi gelir, uykusuzluk sorununa çözüm, uykusuzluğa kesin çözüm, uykuya dalma teknikleri, uykuya nasıl dalınır konularında bilgi vereceğiz.

Bazen yatağa yattıktan dakikalar hatta saatler sonrasında bile hala uyanık ve çaresiz bir şekilde uykuya dalmaya çalışırız. Uykusuzluk bazılarının başına ara ara gelse de çoğu insan devamlı olarak bu problemden yakınmakta.

Uykuya Nasıl Dalınır

Uykuya Nasıl Dalınır

Yeterli ve kaliteli gece uykusu uyunamadığında bu durum çalışma yaşamına, aile ve arkadaşlarla ilişkilere ve kişinin genel sağlığına olumsuz etkilerle yansır. Bu yüzden uykusuzluk sorununa çözüm araştırılmalı, uykuya dalma teknikleri arasından uygun olanı seçilerek düzenli olarak uygulanmalıdır.

Stres belirtileri: Stresin vücuttaki etkileri

Uykusuzluğa kesin çözüm

Kimileri yastığa başını koyar koymaz uykuya dalarken, kimilerinin de uykuya dalması için en az bir saat sağdan sola, soldan sağa dönmesi, kalkıp dolaşması, saate bakması ya da belki koyunları sayması gerekir. Uykusuzluğa ne iyi gelir genellikle tavsiyeler rahatlatıcı bitki çayları içmek ya da ılık banyo yaparak gevşemeyi sağlamak üzerine verilir.

Ancak yoğun baskı altındaki insanlar bu şekilde rahatlamayı biraz zor bulabilir. Bu durumda uykusuzluk sorununa çözüm olarak başka yöntemler denenmelidir. İşa yarayan uykusuzluğa çözüm yöntemi herkeste farklı olacaktır. Aşağıda saydığımız uykuya dalmayı zorlaştıran etkenleri ortadan kaldırmak uykusuzluk sorununa çözüm olarak bir parça katkı sağlayabilir.

Uykuya dalmayı zorlaştıran genel faktörler:

 • İş ya da aile yaşamında karşılaşılan baskı
 • Yoğun stres
 • Aşırı çay kahve içme alışkanlığı
 • Yatma zamanında cep telefonu, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarla çok fazla vakit geçirme
 • Yatak odasının çok sıcak ya da çok soğuk ve aşırı gürültülü olması
 • Ağır bir yemek yemiş olmak
 • Düzenli uyku saatlerinin olmayışı

Günde kaç saat uyumalıyız?

Eğer böyle durumlardan birini yaşıyorsanız ve düzenli uyku saatlerinizin olmasını istiyorsanız, sadece 60 saniye içinde uykuya nasıl dalınır tekniğini öğrenerek uygulayabilirsiniz. Bu teknik sadece nefes alıp vermeyi kontrol ederek yapılıyor. Tekniğin amacı beynin rahatlamasını sağlamak, kalp atış hızını yavaşlatarak kolayca uykuya geçmenize yardımcı olmak.

Göz kanlanması nasıl geçer?

60 Saniye içinde uykuya nasıl dalınır?

Uykusuzluğa ne iyi gelir merak edenler için 60 saniyede uykusuzluğa kesin çözüm niteliğinde bir teknik geliştirildi. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışma sonucu ortaya çıkan bu uykusuzluğa kesin çözüm tekniği oldukça basit.

Gece yatağa yattıktan saatler sonra bile hala dönüp duranlar, uykuya dalmak için uzun süre beklemekten bıkmış olanlar ve kolayca kendini uykunun kollarına bırakmak isteyenler, bu güne kadar çok çeşitli uykuya dalma teknikleri denemiş olabilirsiniz. Ancak aşağıdaki kısa sürede uykuya nasıl dalınır tekniği bu sefer sizi hedefinize ulaştıracak nitelikte olabilir.

60 saniyede uykuya nasıl dalınır:

 • 4 Saniye boyunca burnunuzdan nefes alın.
 • Aldığınız nefesi 7 saniye boyunca tutun.
 • Son olarak tuttuğunuz nefesi tam 8 saniyede yavaşça verin.
 • Bu döngüyü 3 defa tekrar edin.

Uykuya nasıl dalınır her insanda işe yarayan farklı yöntemler olabilir. Herşeyden önce yatağa yatmadan önce vücudun ve zihnin gevşeyerek rahatlamasına engel olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Bunların başında günümüzde artık kaçışın pek mümkün olmadığı elektronik cihazlar gelir.

Belki de sadece yatmadan birkaç saat önce cep telefonu, diz üstü bilgisayar, televizyon, tablet gibi tüm elektronik cihazları kapatmak uykusuzluğa kesin çözüm olacaktır. Buna ek olarak uykusuzluğa ne iyi gelir, papatya çayı gibi sakinleştirici etkisi olan bitki çayları ya da gevşemenizi sağlayan ılık banyolar deneyebilirsiniz.

Akşam yemeğini erken yiyerek uyku vaktinde midenin rahat olmasını sağlamak da bir başka yöntemdir. Buna ek olarak net sonuç alabileceğiniz uykusuzluğa kesin çözüm niteliğinde teknik ise yukarıda açıkladığımız 60 saniyede uykuya nasıl dalınır yöntemidir.

İlginizi çekebilir: