7 Erken Belirti İle Kan Pıhtılaşması Nasıl Anlaşılır?

By | 29/03/2019

Kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır, kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir? Bacakta, beyinde kan pıhtılaşması nasıl olur?

Kan pıhtılaşması sağlık açısından oldukça tehlikeli bir durumdur ve umulmadık bir zamanda ortaya çıkabilir. Kan pıhtısı oluşmasıyla vücutta ölümcül sonuçlar doğuran rahatsızlıklar oluşur. Bunun bir sonucu olarak kan pıhtılaşması yüzünden her sene oldukça fazla sayıda insan hayatını kaybetmektedir.

Kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır

Kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır

Bu rahatsızlığın ölümle sonuçlanmasının altında yatan en büyük neden ise kan pıhtılaşması belirtilerinin ya çok geç farkedilmesi ya da hiç farkedilememesidir. Kan pıhtılaşması belirtileri erken farkedilirse erken müdahale şansı olur.

Sağlıklı bir insanın vücudunda olması gerekenlerden biri de iyi bir kan dolaşımıdır. Kan damarları tepeden tırnağa tüm vücudu kaplamıştır. Kan pıhtılaşması vücudun her noktasında ortaya çıkabilir. Akciğerlerde, beyin ya da kalpte kan pıhtısı olabilir.

Beyinde kan pıhtılaşması felç, konuşma, görme gibi fonksiyonlarda bozukluk ve benzeri kötü sonuçlara yol açabilir. Akciğerlerde kan pıhtısı oluşması nefes almada güçlük gibi sorunlara yol açar.

Bu belirtiler bir süre sonra ölümcül düzeye ulaşabilir. Bu yüzden vücutta anormal bir durum farkedildiğinde bu durumu göz ardı etmek yerine vakit kaybetmeden doktora başvurmak yapılabilecek en iyi davranıştır.

Aslında pek çok hastalıkta olduğu gibi kan pıhtılaşması sonucu da vücutta bazı değişiklikler meydana gelmekte. Bu değişikliklerin bir kısmı dışarıdan farkedilir değişiklikler. Ufak bir dikkat ya da önceden alınabilecek önlemlerle daha bilinçli davranmak mümkün.

Vücudun önceden verdiği uyarılar sayesinde daha erken doktora başvurulabilir.

Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir?

Bacaklarda şişlik: Kanın pıhtılaşması durumu en yaygn olarak bacaklarda görülür. Bacakta kan pıhtılaşması belirtileri şişlik ve renk değişimidir. Bacaklardan biri diğerine göre daha geniş ya da şiş ise bunun sebebi ödem ya da kan pıhtılaşması olabilir. Buna ek olarak kan pıhtılaşması olan bacağa dokunulduğunda acı hissedilebilir.

Kuru öksürük: Soğuk algınlığı, solunum yolu iltihabı gibi herhangi bir rahatsızlığınız yokken sürekli olarak öksürüyorsanız bu kan pıhtılamasına bir işaret olabilir. Akciğerde meydana gelen kan pıhtısı aynı zamanda öksürükle birlikte kalpte çarpıntıya, göğüs ağrısına ve nefes almada zorluk yaşamaya sebep olabilir.

Nefes almakta zorluk: Eğer nefes alıp vermekte güçlük çekiyorsanız, bu mutlaka dikkate almanız gereken bir belirtidir. Nefes almakta güçlük ile birlikte kalp atış hızında artış, soğuk ter dökme, baş dönmesi ya da bayılma akciğerlerinizde pıhtı olduğuna işaret edebilir.

Yapmanız gereken en kısa zamanda bir doktora görünmektir. Ancak bu durumun başka birçok sebebi olabileceğini de unutmayın. Aşağıdaki yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:

Nefes darlığına neden olan hastalıklar?

Göğüs ağrısı: Akciğerde kan pıhtısı göğüs ağrısına da yol açar. Göğüs ya da sırt bölgesinde hissedilen keskin ağrı ya da acı kan pıhtılaşması belirtisi olabilir. Göğüs bölgesinde ağrı, acı veya baskı hissediyorsanız mutlaka bir doktora muayene olmalısınız.

Damarlarda paralel kırmızı çizgiler: Kan pıhtılaşması nasıl olur dendiğinde bu durum direkt damarlara etki edeceğinden kan damarlarındaki değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz. Kan damarlarına paralel kırmızı çizgiler kan pıhtılaşması ihtimalini artırır.

Baş ağrısı: Kan pıhtılaşması belirtilerinden biri de baş ağrısıdır. Beyinde kan pıhtısı oldukça tehlikelidir. Felç sebebi olabilir. Beyinde kan pıhtılaşması kan akışını engeller. Beyne yeterli oksijen ulaşmaz ve bu durum baş ağrısı yapar.

Aynı zamanda beyinde kan pıhtılaşması olduğunda, konuşma ya da görme gibi beyinle direkt ilişkili fonksiyonlarda bozulma olabilir.

Kusma ve ishal: Kan damarları tepeden tırnağa vücudun her yerindedir. Dolayısıyla kan pıhtılaşması da vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bağırsakta kan pıhtılaşması olduğunda karın bölgesinde acı hissedilir. Bağırsakta kan pıhtılaşması belirtileri kusma ve ishaldir.

Kan pıhtılaşması nasıl olur?

Kan, damarlar vasıtasıyla vücutta dolaşır. Kanın belirli bir bölgede yoğunlaşması ile kan pıhtılaşması oluşur.

Kan pıhtılaşması kanın damardan akışını önler. Kan, pıhtılaşmanın olduğu noktadan ileriye gidemez. Genellikle kan pıhtılaşması kalp krizi ya da kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara yol açar.

Kan pıhtılaşmasının altında yatan sebep kişiden kişiye değişir. Kan pıhtılaşmasının pek çok sebebi olabilir. Kan damarları, kan dolaşımını sağlamak amacıyla tepeden tırnağa vücudun her bölgesinde bulunur. Kan pıhtılaşması beyinde, bacakta ya da vücudun herhangi bir yerindeki damarlarda gerçekleşebilir.

Önemli olan gözlem yapmak, belirtileri erken farkedip zamanında doktora başvurmaktır. Ayrıca sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmek, gündelik yaşamda hareketli olmak, düzenli spor yapmak, sigaradan uzak durmak gibi davranışlar bu tür sağlık problemlerine yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

Felç geçirmek üzere olduğunuzun belirtileri nelerdir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *