Alzheimer Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

By | 06/07/2017

Basit bir şekilde unutkanlıkla karıştırılan alzheimer hastalığı nedir pek çok kişi hala bilgi sahibi değil. Alzheimer genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yazımızda alzheimer hastalığı nedir, alzheimer belirtileri nelerdir, alzheimer neden olur ve alzheimer kimlerde görülür konularından bahsedeceğiz.

Alzheimer başlangıcı belirtileri yalnızca ileri yaşlarda ortaya çıkmıyor. Alzheimer hastalığı genç yaşlarda da görülebiliyor. Alzheimer neden olur basit bir şekilde beyinde bazı hücre ölümleri ile ortaya çıkmakta. Alzheimer’ın oluşmasında pek çok çevresel risk faktörü ve genetik faktörlerin de etkisi olduğu biliniyor. Alzheimer tedavisi ve hastalığın hızının yavaşlatılabilmesi için bilimsel araştırmalar devam ediyor. Bununla birlikte uzmanlar bazı besinlerin alzheimer’a yakalanma riskini azaltabileceği ve alzheimer görülme durumda ise hastalığın ilerleme hızını yavaşlatabileceğini belirtiyor. Bu besinlerin özellikle B12, A, C, E vitaminlerini bol miktarda içermesi gerekiyor:

Zihni geliştiren yiyecekler

Alzheimer hastalığı nedir?

Alzheimer hastalığı nedir detaylı olarak bilinmediğinden sık sık unutkanlık durumlarıyla karıştırılmaktadır. Aslında unutkanlık alzheimer hastalığının ilk görülen belirtilerinden biridir. Yakın zamana ait hafıza kaybı alzheimer başlangıcı belirtilerindendir. Kişi yakın zamanda gerçekleşen olayları, kişi isimlerini ve sayı, renk gibi belirleyicileri hatırlamakta güçlük çeker. Buna ek olarak alzheimer belirtileri nelerdir; kişide sık sık konuşma problemleri, konuşurken kelimeleri hatırlayamamak ya da kelimeleri seçmekte zorlanmak, bulunduğu yeri ve zamanı hatırlamada güçlük.

Alzheimer Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı nedir

Alzheimer neden olur?

Alzheimer genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Ancak alzheimer neden olur sorusunun cevabı yalnızca yaşın ilerlemesi değildir. Alzheimer kişinin içinde bulunduğu çevresel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Alzheimer neden olur; kişinin yaşam alışkanlıkları, yaşadığı travmalar, yoğun stres, yüksek tansiyon, depresyon gibi durumlar alzheimer başlangıcı belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Kişinin genç yaşlarda ağır üzüntü, depresyon, çok yoğun bir iş temposu ve beraberinde yoğun stres ve baskı altında kalması gibi durumlara maruz kalması sonucu alzheimer başlangıcı belirtileri erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

Alzheimer neden olur halen uzmanlar tarafından kesin sebepler ortaya konulamasa da yaşın çok ileri olması, birtakım genetik faktörler, beyin hücrelerinin ölümü ya da sinirsel iletimin bozulması gibi etkenler bilinmekte. Özellikle beyindeki sinir hücrelerinin arasındaki elektriksel bağlantıların azalması alzheimer hastalığına yol açmaktadır.

Alzheimer belirtileri nelerdir

Diğer hastalıklardan farklı olarak kişinin davranış ya da konuşması alzheimer hastalığı şüphesi uyandırabilir. Önemli olan alzheimer belirtileri nelerdir farkında olmak ve beklenmeyen durumları tespit edebilmektir.

Alzheimer belirtileri nelerdir:

1. Konuşma güçlüğü: Konuşurken kelimeleri bulmakta güçlük çekme. Kullanılan kelime sayısında azalma.

2. Günlük yaşamı sürdürmeyi engelleyecek unutkanlıklar: Yakın zamana ait insanları ya da gerçekleşen olayları hatırlamada güçlük. Önceden belirlenmiş randevular, görüşmeler, toplantılar ya da yapılması gerekenlerin listesi gibi yakın zamana dair bilgilerin unutulması.

3. Günlük işleri yerine getirmede zorlanma: Her gün gerçekleştirilen alış veriş yapma, temizlik ya da yemek pişirme gibi işleri yerine getirmede zorlanma. Basit bir yemek tarifini hatıylayamama ya da önceden çalıştırabildiği bir ev aletini çalıştırırken zorlanma.

4. Karar vermede güçlük çekme: Giysi ya da ayakkabı seçimi gibi en basit kararları bile alırken zorlanma alzheimer başlangıcı belirtileri arasındadır.

5. Eşyaların yerlerini karıştırma: Ev içinde sık kullanılan kalem, gözlük gibi eşyaları kendi yerinden farklı bir yere koyma. Kişi çorabını mutfak çekmecesine koyabilir ya da yumurtaları banyoya götürebilir.

6. Kişilikte görülen değişimler: Örneğin kişi çevresindeki insanları sürekli suçlayabilir ya da çok cömert biriyken cimri bir insana dönüşebilir.

7. Ruh halinde görülen değişimler: Çok çabuk sinirlenme ya da ağlama.

8. Sosyal aktivitelerden kaçma: Sürekli gidilen etkinliklere katılmama, genellikle evde oturmayı tercih etme.

9. Sorumluluktan kaçma.

10. Hiçbir şeyden zevk almama.

Alzheimer neden olur ve alzheimer belirtileri nelerdir yukarıda 10 maddede sıraladık. Elbetteki bu belirtilerin sadece birkaçı görüldüğünde ya da gündelik hayattaki basit unutkanlıkları alzheimer başlangıcı belirtileri olarak düşünmemek gerekir. En doğrusu şüphe edilen bir durum varsa bir doktora danışarak doğru teşhis konulmasını sağlamaktır. Alzheimer hastalığı nedir bilmek, kişinin davranışlarındaki anormalliği erken farketmeyi sağlar.

Alzheimer hastalığından korunmak amacıyla alınabilecek tedbirler:

  • Düzenli uyku beynin kendini yenilemesi ve daha iyi çalışabilmesi için önemlidir. Alzheimer hastalığında sinir hücrelerinin çalışması sonucu oluşan proteinler birikir ve problem yaratır. Günlük yeterli ve kaliteli gece uykusu uyumak beyinde bulunan protein birikintilerinin daha iyi temizlenmesini sağlar.
  • Günlük yeterli su içmek alzheimer belirtilerinin önlenmesinde etkilidir. Su sayesinde beyin kendini yenileyebilir. Protein birikintileri ve diğer zararlı bileşenler beyinden su ile uzaklaştırılır.
  • Aktif bir sosyal hayat beyninizi dinç tutar. Malesef yalnız yaşayan ya da günün önemli bir bölümünü televizyon izleyerek geçiren kişilerde alzheimer riski daha fazladır.
  • Beyninizi sürekli aktif tutun. Çeşitli bulmacalar, zeka oyunları, sudoku çözmek, kitap okumak, yeni bir hobi edinmek, yeni bir yabancı dil öğrenmek gibi aktiviteler zihinsel işlevleri iyileştirir.
  • Düzenli egzersiz iyi bir kan dolaşımı sağladığı gibi alzheimer belirtilerinden de korur.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir. Özellikle meyve ve sebze açısından zengin bir diyet bol miktarda antioksidan almanızı sağlayacak ve beyninizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.
Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir: