Anoreksiya Nervoza Nedir?

By | 17/12/2018

Anoreksiya nervoza nedir? Kimlerde görülür, nasıl bir hastalıktır? Anoreksiya nervoza tedavisi nasıl yapılır?

Anoreksiya nervoza, genç yaşlarda özellikle ergenlik döneminde şişmanlama korkusu ile ortaya çıkan yeme bozukluğudur. Kişi kilo almaktan aşırı korkar. Çok az yemek yer ya da yediklerini geri kusar. Daha fazla kalori yakmak için oldukça ağır antremanlar yapabilir.

Anoreksiya nervoza nedir

Anoreksiya nervoza nedir

Anoreksiya nervoza kısa sürede farkedilip tedavi edilmezse ciddi sağlık problemleri getirir ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, amino asitler gibi gıda maddeleri yeterli miktarda alınamadığında iç organların çalışmasında aksaklıklar oluşur.

Kalp rahatsızlıkları, kemik erimesi, böbreklerin çalışmasında sorunlar gibi sağlık problemleri oluşur. Aynı zamanda dış görünüş de olumsuz etkilenir. Saçlar dökülür, dişler erkenden çürür, cilt kurur ve sararır.

Bunun yanında anoreksiya nervoza hastalarında devamlı yorgunluk, gergin ve sinirli ruh hali ve depresyon görülebilir. Organlarda meydana gelen hasar ölüme sebebiyet verebilir. Ayrıca hastaların bir kısmının intihar ettiği de görülmüştür.

Anoreksiya nervoza nedir?

Anoreksiya nervoza hastalığı son dönemde ünlü kişilerle gündeme gelse de ergenlik çağında başlar ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Buna ek olarak ailede kardeşlerden birinde anoreksiya nervoza varsa diğer kardeşlerde de bu hastalığın görülme riski fazladır.

Anoreksiya nervoza nedir, basit bir şekilde kilo almaktan aşırı korkmayla başlar. Kişi ne kadar zayıf olsa da kendini kilolu hisseder. Böylece yemek yemeye olan aşırı korku hastalığın ilerlemesine yol açar. Yiyecek alışverişlerinde genellikle eve çok az gıda ürünü alınır. Alınanlar çoğunlukla oldukça düşük kalorili yiyeceklerdir.

Bu şekilde oldukça düşük kalorili yiyeceklerle beslenenler zayıf kalmak için aynı zamanda vücudu zorlayan ağır egzersizler de yaparlar.

Anoreksiya nervoza hastalarının bir kısmı da dönemsel olarak çok az yemek yiyebilir ya da yine dönemsel olarak aşırı yemek yiyebilir. Bu hastalar aşırı yemek yedikleri dönemde kilo almaktan korkmaya devam ederler. Bu yüzden şişmanlamanın önüne geçmek için yemek yedikten sonra parmaklarını boğazlarına sokarak yediklerini kusarlar.

Yediğini sürekli kusan kişilerin ağız, mide ve bağırsakları içeren sindirim sisteminde birtakım bozukluklar ortaya çıkabilir. Örneğin kusmayla mide asidinin bir kısmı sürekli ağıza gelir. Ağıza gelen mide asidi diş yapısını bozar ve dişlerin çürümesine sebep olur.

Anoreksiya nervoza belirtileri nelerdir:

Az besin alımına bağlı olarak vücut yapısında bozulmalar meydana gelir. Cilt, saçlar, tırnaklar gibi dış görünümü etkileyen değişikliklerinın yanısıra vitamin, mineral ve protein gibi vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler yeteri kadar alınamadığından iç organların çalışmasında da problemler ortaya çıkmaya başlar.

Anoreksiya nervoza belirtileri:

 • Ciltte solgunluk, kuruluk, sarılık
 • Tırnak yapısında bozulmalar ve renk değişiklikleri
 • Saç dökülmesi
 • Kol ve bacaklarda şişmeler
 • Kadınlarda adet düzensizliği
 • Erkeklerde testis oranında düşüş
 • Sık sık baş dönmesi
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk
 • Kalp ritminde düzensizlik
 • Böbreklerin çalışmasında problemler
 • Kemik erimesi
 • Kabızlık
 • Uyku problemleri

Bu belirtilere ek olarak anoreksiya nervoza hastaları sinirli ve gergin olurlar. Hastalık sosyal hayatlarını etkileyebilir ya da depresyon yapabilir.

Anoreksiya nervoza tedavisi nasıl olur?

Anoreksiya nervoza nedir, kilo alma korkusuyla yemek yemeyi reddetme ya da çok az yemek yeme olarak tanımlanan bir hastalıktır. Eğer anoreksiya nervoza tedavi edilmezse çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Zamanında anoreksiya nervoza tedavisi yapılmazsa açlığa bağlı olarak kişide kemik erimesi, kalp rahatsızlığı gibi problemler ortaya çıkar. Bu hastalık kişinin iskelet yapısı, sindirim sistemi, endokrin ve metabolik sistemi gibi tüm vücudun sağlıklı düzenini olumsuz etkiler. Bunun sonucu ölüm ya da intiharla sonuçlanabilir.

Bu yüzden anoreksiya nervoza tedavisi çok önemlidir. Bununla birlikte hastalığın tedavisi zorlu bir süreçtir. Hastanın ailesine büyük rol düşmektedir.

Anoreksiya nervoza tedavisinde ilaç tedavisinin yanında psikoterapi ya da aile ve grup terapisi gibi çeşitli yöntemler kullanılır. Tedavi uzun bir süreci kapsayabilir. Aylar hatta yıllar boyu sürebilir.

Anoreksiya tedavisinin başarılı olması için bu uzun süreçte kişinin olumlu bir aile ve sosyal çevrede yaşaması gerekir. Bu stres ve depresyonla savaşmayı kolaylaştırarak hastalığın tetiklenmesine engel olur.

Bunun yanında ailenin tam destek vermesi gerekir. Bazı durumlarda doktorla gerektiğinde iş birliği yapması da gerekebilir.

Tedavi süreci boyunca hastaya sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak, yanlış yeme alışkanlıklarından vazgeçirmek amaçlanır. Buna ek olarak hastayı sağlıklı beslenme ile ideal vücut ağırlığına getirmek de tedavi amaçlarından biridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *