B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

By | 14/02/2018

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar, B vitamini eksikliği vücutta nelere sebep olur?

B vitamininin vücutta enerji üretimi ve sinir sisteminin sağlıklı çalışması gibi önemli görevleri vardır. Sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için günlük yeterli miktarlarda alınması şarttır.

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar

B grubu vitaminleri vücut fonksiyonlarının düzgün biçimde yerine getirilmesi için hayati önem taşıyan vitaminlerden biridir. B vitamini eksikliği nelere yol açar, çeşitli düzeylerde rahatsızlıklar biçiminde kendini gösterir.

En yaygın B vitamini eksikliği belirtileri halsizlik, yorgunluk, depresyon hissi ve hafızada zayıflıktır. B vitamini eksikliği devam ettikçe bu belirtiler ortaya çıkan çeşitli hastalıklarla kendini gösterir.

B grubu vitaminleri:

  • Vitamin B1 tiamin
  • Vitamin B2 G vitamini, riboflavin
  • Vitamin B3 Vitamin P, Vitamin PP, Niyasin
  • Vitamin B5 Pantotenik asit
  • Vitamin B6 Pridoksin, Pridoksamin
  • Vitamin B7 Vitamin H, Vitamin B-w, Biyotin
  • Vitamin B9 Vitamin M, Vitamin B-c, Folik asit
  • Vitamin B12 Siyanokobalamin

B vitamini suda eriyen vitamin grubunda yer alır. Bunun anlamı şudur, vücuda alınan B vitamini ihtiyaç dahilinde kullanılır. B vitamininin fazlası vücutta depo edilmez. Fazladan alınan B vitamini çeşitli yollarla vücutan atılır. Bu yüzden B vitamini eksikliği oluşmaması için her gün düzenli olarak vücudun ihtiyacı olan B vitamini besinler yoluyla alınmalıdır.

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

B1 vitamini: Diğer bir adı da tiamin’dir. B1 vitamini vücudun enerji ve sinir sistemi için elzem olan bir vitamindir. En fazla kırmızı ette, süt ve süt ürünlerinde, ceviz, fındık, ayçekirdeği, fıstık, bezelye, yulaf, tahıllı ürünler ve yumurta sarısında B1 vitamini bulunur.

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar, yorgunluk, halsizlik, sinirlilik ve gerginlik hali, depresyon hissi, odaklanmada güçlük yaşama, hafızada zayıflık, iştahta azalma ve kas rahatsızlıkları görülür.

B2 vitamini: Riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Özellikle bebek bekleyenlerin günlük düzenli B2 vitamini almaları şarttır. Eksikliğinde bebek gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir.

B2 vitamini en fazla yeşil yapraklı sebzeler, balık, kuru fasülye, soya fasülyesi, bezelye, yumurta, yer fıstığı, bira mayası, ekmek mayası ve karaciğerde bulunur. B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar, ciltte kuruluk, gerginlik ve çatlaklar, görme bozuklukları ve çeşitli göz hastalıkları görülür.

B3 vitamini: Diğer bir adı da niasin olarak bilinen B3 vitamini sinir sisteminin düzgün çalışmasında rol oynayan en önemli maddelerden biridir.

Yürek, böbrek, ciğer gibi sakatatlar, tavuk eti ve kırmızı et, brokoli, havuç, domates, çeşitli kuruyemişler ve tahıllarda bol miktarda B3 vitamini bulunur. B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar, çeşitli sinir sistemi rahatsızlıkları, mide ve bağırsaklarda problemler, depresyon, zihinsel işlevlerde zayıflama ve cilt problemleri görülür.

B5 vitamini: Genel olarak B5 vitamini eksikliği pek görülmez. Karaciğer, tavuk eti, kırmızı et, yumurta, tahıllar, kuruyemişler, çeşitli sebze ve meyvelerde B5 vitamini bol miktarda bulunur.

Buna ek olarak çok küçük bir miktarda da olsa B5 vitamini bağırsaklarda da üretilmektedir. Bu vitaminin diğer bir adı da pantotenik asittir.

B5 vitamini vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olur, saç ve cilt sağlığına katkıda bulunur ve kan üretilmesinde rol alan maddelerden biridir. B vitamini eksikliği nelere yol açar, iştahta azalma, cilt sorunları, sıklıkla saç dökülmesi, halsizlik ve yorgunluk görülür.

B6 vitamini: Bu vitamin B grubu vitaminleri içinde çok önemli bir yere sahiptir ve diğer bir adı da pridoksindir. İnsan vücudunda yerine getirilen hayati fonksiyonların pek çoğunda rol alan bir koenzimdir.

Yeni kan üretilmesi, bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve sinir sistemi işlevlerinde kullanılır. B6 vitamini güneş ışığı gördüğünde ya da işlem gördüğünde çok çabuk bozulur.

En fazla bulunduğu besinler arasında tavuk eti, balık eti, yumurta, süt, yulaf, mısır, çeşitli kuruyemişler, patates, bezelye, havuç ve soya fasülyesi bulunur. B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar, cilt problemleri, sinirlilik ve gerginlik hali, uyku sorunları ve odaklanmada güçlük olabilir.

B7 vitamini: Suda eriyen ve vücutta depo edilemeyen bir vitamin olan B7 vitamini için kullanılan diğer isimler H vitamini ve biyotin’dir. B7 vitamini hücre gelişiminde etkin rol oynar. Bir diğer görevi ise kan şekerinin ayarlanmasına yardımcı olmaktır. Aynı zamanda B7 vitamini sinir dokuları ve kemik iliği yapımı için de gerekli olan önemli bir vitamindir.

En fazla bulunduğu besinler karaciğer, balık eti, bira mayası, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler, yumurta sarısı, süt, soya ve patatestir. B vitamini eksikliği nelere yol açar, kansızlık, sık sık mide bulantısı hissi, deride döküntü, saç, tırnak ve ciltte sorunlar, halsizlik ve yorgunluk ile depresyon görülür.

B9 vitamini: En değerli B grubu vitaminlerinden biri olan B9 vitamininin diğer isimleri folik asit ve vitamin M’dir. B9 vitamini özellikle bebek sahibi olmak isteyenler ve hamileler için çok önemli işlevlere sahiptir. Bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur.

Folik asit beyin için oldukça faydalı bir maddedir. Aynı zamanda vücutta enerji üretimi ve hücre yenilenmesi gibi önemli görevleri vardır. Yetişkin bir insan için günlük folik asit ihtiyacı 400 mikrogram kadardır.

Folik asit en fazla karaciğer ve böbrek gibi sakatatlarda, yeşil yapraklı sebzelerde, yumurta, tahıllı gıdalar, bira mayası, yulaf, muz ve portakal gibi meyvelerde bulunur. B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar, hafıza problemleri, beyin fonksiyonlarında sorunlar, kabızlık ve doğum kusurları görülür.

B12 vitamini: Eksikliğinde vücutta çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Görevleri arasında kan hücresi yapımı ve DNA üretimi gibi önemli işlevler bulunur. B12 vitamininin yoğun olarak bulunduğu besinler yumurta, süt, karaciğer ve balık etidir.

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar, hafızada zayıflama, zihin bulanıklığı, depresyon, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, dilin şişmesi ve kızarması, ishal, kabızlık gibi bağırsak problemleri, kol ve bacaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma, iştahta azalma ve görme bozukluğu olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *