Balık yemek için 10 önemli neden

Sağlıklı Beslenme

Sağlığı korumak ve hastalıklardan uzak yaşamayı isteyenlerin sofralarındaki başlıca yiyeceklerden biri balıktır. Uzmanlar haftada en az iki defa balık yemeyi salık veriyor. Bu yazımızda balığın faydaları, balık besin değeri ve balık yemek için 10 önemli nedeni açıkladık.

Balık her ne kadar sağlıklı bir yiyecek olarak bilinse ve balığın faydaları oldukça fazla olsa da ülkemizde halen yeterince balık tüketilmiyor. Balık yemek vücudu pek açıdan sağlıklı kılar. Balık içeriğindeki besleyici gıda maddeleri sayesinde vücuttaki hücre, doku ve organlara önemli katkıda bulunur. Bu sayede balık gözün daha iyi görmesini, beynin daha iyi çalışmasını sağlamak gibi insan vücudunun işleyişine fayda sağlar. Ayrıca yaşam boyu düzenli balık tüketmek ilerleyen yaşlarda yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları da en az düzeye indirir.

Tüm bu faydaları ile balık haftada en az iki defa tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Balık ülkemizde genel olarak kızartılarak tüketilir. Pek çok kişi malesef balığın faydalarını bilse de özellikle kokusundan dolayı balık yemeyi tercih etmez. Ancak balık çorbası, balıklı salata, ızgara balık, fırında balık ya da balık kullanılarak hazırlanan çeşitli sebze yemekleri balık tüketmeyi sevmeyenler için sağladıkları farklı tadlar ile yemek alternatifi olabilir. Balık hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa iyi gelir. Doku ve organların beslenmesini sağlayarak vücudu genç ve dinç tutar.

Balık yemek için 10 neden

Balık yemek için 10 önemli neden

1. Balık kalp dostudur

Omega3 sağlıklı yağ asitleri kalp damar sağlığın korumak için çok önemlidir. Omega3 yağ asitleri kan yağlarının düşmesini sağlar ve bu sayede çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Kalp damar sağlığı için bol miktarda omega3 sağlıklı yağ asidi tüketilmesi gerekir. Somon balığı, ton balığı, ringa, alabalık, sardalya, kefal, morina, uskumru gibi balık çeşitleri omega3 açısından oldukça zengindir. Bu yüzden balık kalp dostu bir yiyecektir. Sık sık balık tüketerek kalbinizi koruyabilirsiniz.

2. Balık kolesterole iyi gelir

Balığın faydalarından biri de kolesterolü dengelemesidir. Balık yemek bol miktarda omega3 sağlıklı yağ asidi almak demektir. Omega3 yağ asidinin damar genişletici özelliği vardır. Kolesterol sorunu yaşayanlar rahatlıkla balık tüketebilirler.

3. Balık tansiyonu düşürür

Yüksek kan basıncı olanlar kan damarlarının tahrip olmaması ve doku ve organların sağlıklı kalabilmesi amacıyla yediklerine dikkat etmelidirler. Bu amaçla sadece tuzu azaltmak yeterli değildir. Aynı zamanda kan basıncının düşürülmesinde etkili sağlıklı yiyecekler tüketilmesi gerekir. Balık yemek kan basıncının dengede kalmasına yardımcı olur.

Tansiyonu düşüren 10 yiyecek

4. Balık güzelleştirir

Cildin, saç ve tırnakların sağlıklı ve güzel görünmesi için iyi beslenmek, yeteri kadar vitamin, mineral, protein ve sağlıklı yağlar tüketmek gerekir. Balık besin değeri yüksek bir yiyecektir. İçerisinde A, D, E, B2, B12, B3 vitaminleri ile kalsiyum, selenyum, fosfor mineralleri ve folik asit bulunur. Bu besleyici yapı maddeleri cildi ve saçları besleyerek güzel görünmesini sağlar. Bununla birlikte somon gibi yağlı balıkların kırışıklık önleyici özelliği vardır. Balık yemek cildin genç ve güzel kalmasını sağlar.

5. Balık astım riskini azaltır

Yapılan bilimsel araştırmalarda haftada bir defadan fazla olmak koşuluyla, özellikle yağlı balıklarla beslenen çocuklarda astım rahatsızlığı oranının balık tüketmeyen çocuklara göre çok daha az olduğu tespit edilmiştir. Sağlıklı bir gelişim için küçük yaşlardan itibaren haftada en az bir defa balık yemek ve balığın faydalarından en yüksek düzeyde yararlanmak şarttır.

6. Balık zihni açar

Balık besin değeri açısından oldukça zengin bir gıdadır. Balıktaki vitamin ve mineraller beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Balığın faydalarından bir diğeri ise unutkanlık ve hafıza kaybına iyi gelmesidir. Sık sık balık tüketerek daha berrak ve daha iyi çalışan bir zihne sahip olabilirsiniz.

7. Balık kanseri önler

Balıkta bol miktarda bulunan omega3 sağlıklı yağ asitlerinin antikansorejen etkisi vardır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre omega3 yağ asitlerinin kanser hücresi oluşumuna engel olduğu tespit edilmiştir. Balık tüketerek yaşam kalitenizi artırmanın yanında kanser gibi ciddi hastalık risklerine karşı da önleminizi alabilirsiniz.

8. Balık yemek depresyonu azaltır

Balık yemek depresyonu yenmeye yardımcı olur. Antidepresan alanlar arasında yapılan bir araştırmada balık tüketenlerin balık tüketmeyenlere göre depresyon ve mutsuzluk gibi duyguların daha kolay üstesinden geldiği görülmüştür.

9. Balık kemik erimesini önler

Sağlıklı diş ve kemikler için bol miktarda kalsiyum almak önemlidir. Bu sayede diş ve kemik yapısı güçlenir. Balığın faydalarından biri de içerisinde bulunan bol miktarda kalsiyum ile kemikleri güçlendirmesidir. Düzenli olarak balık yemek ilerki yaşlarda kemik erimesini önler. Sağlıklı yaş almak, yılları yaşam kalitesinden ödün vermeden geçirmek için balığın faydalarından mutlaka yararlanın.

10. Balık yemek gözlere iyi gelir

Göz sağlığı için iyi beslenmek şarttır. Özellikle yeterli A vitamini almak gözün daha iyi görebilmesi ve sağlıklı kalması için şarttır. Balık besin değeri ile ilgili yukarıda bilgi vermiştik. Balıkta bulunan fosfor ve A vitamini göz sağlığına büyük katkı sağlar. Bununla birlikte haftada en az iki defa balık yemek, balığın faydalarına ek olarak göz hastalıklarına yakalanma riskini de yarıya indirir.

Facebook Comments
Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...
20

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply