Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Çözüm

By | 11/12/2018

Bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm, 1 yaş bebeklerde burun tıkanıklığı için ne yapılabilir, burun tıkanıklığına bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı, anne ve babalar tarafından en çok araştırılan problemlerden biridir. Çünkü bebeklerde burun tıkanıklığı, bebeğin uykusu ve beslenmesi gibi önemli ihtiyaçlarına olumsuz etki edebilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm

Bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm

Burun tıkanıklığı basit bir sorun gibi görünse de her ihtimale karşı bebeği gözlemlemek ve gerektiğinde doktora başvurmak gerekebilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm

Odanın havasının çok kuru olması, grip, nezle ya da sinüzit gibi hastalıklar burun tıkanıklığı sebepleri arasındadır. Burun tıkanıklığına çözüm olarak evde basit birkaç yöntem uygulanabilir.

Ancak yazının son kısmında vereceğimiz durumlar için mutlaka gözlem yapmalısınız.

Gerekli durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Tuzlu su ya da benzeri solüsyonlar burundaki tıkanıklığı açarak bebeğin daha rahat soluk alıp vermesini sağlayabilir. Eczanelerde bebekler için damla ya da sprey şeklinde solüsyonlar bulmak mümkündür.

Bu solüsyonları önerilen şekilde ve dozda kullanmak gerekir. Tıkanıklığın daha çabuk açılması için çok sık ya da fazla solüsyon kullanımı bebeğe zarar verebilir.

Bebeğe yaptıracağınız sıcak bir banyo solunum yolu tıkanıklığına iyi gelecektir. Ayrıca sıcak buhar mukus salgısının yumuşayarak akmasına da yardımcı olur.

Eğer bebeğin burnunda kuruyarak sertleşmiş mukus varsa buharlı banyoya ek olarak sıcak suya batırılmış bir pamuktan yardım alabilirsiniz.

Bebeği dik konumda tutmak ya da baş kısmını yükseltmek mukus salgısının genize dolmasını engeller. Mukus salgısının daha kolay bir şekilde burundan akmasını sağlar. Bu da burun tıkanıklığı riskini azaltır.

Nemsiz ve kuru hava burun tıkanıklığını artıracaktır. Bebeğin odasının çok iyi havalandırılmış olması gerekir. Sıcaklık ne çok fazla ne de çok düşük olmaldır. Ayrıca odanın nem oranı belirli bir seviyede olmalıdır.

Ancak sürekli olarak buhar makinası çalıştırılması ya da gereğinden fazla nemli bir ortak küf ve benzeri mikroorganizmaların çoğalmasına yol açabilir.

Anne sütü bebeğin daha çabuk toparlanmasını sağlar. Bebeği bol bol emzirin. Ek gıdaya geçtiyse eğer yeterince sıvı almasına özen gösterin.

Bebeğin solunum yolunun açılıp daha rahat nefes almasını sağlamak önemlidir. Tıkalı bir burun bebeğin huzursuz olmasına yol açar.

Bununla beraber bebeğin burnundaki tıkanıklığı açarken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var:

Doktor tavsiyesi ile eczanelerden aldığınız solüsyon ya da spreyleri mutlaka önerilen şekilde kullanın. Burundaki tıkanıklık ne kadar fazla olursa olsun önerilen miktardan fazla ya da gereğinden sık kullanmak bebeğe zarar verecektir.

Burun içindeki kurumuş mukusu çıkarmak için en iyi yol sıcak banyo, solüsyon vb. yöntemlerle mukusun yumuşamasını beklemektir. Asla kulak temizleme çubuğu ve benzeri maddelerle sert mukusu çıkarmaya çalışmayın. Burun içine herhangi bir cisim sokmayın.

Bebeğinizi tedavi amaçlı bitki çayı, bitkisel karışımlar, sıcak suya bitki atarak buhar banyosuna tutmak gibi ev ilaçları vermeyin/uygulamayın.

Bebeğiniz için en iyisi doktorun tavsiye ettiği burun tıkanıklığını açmak için geliştirilmiş bir solüsyon kullanmak olacaktır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Çoğu zaman basit bir soğuk algınlığından ortaya çıkan burun tıkanıklığı aslında ciddi bir sağlık problemi değildir. Tuzlu su, buhar banyosu, odayı nemlendirmek gibi çözümler burun tıkanıklığını gidermede işe yarayabilir.

Bununla birlikte bebeklerde solunum yolu tıkanıklığı farklı sebeplerle ortaya çıkabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri:

 • Geniz eti büyümesi
 • Buruna yabancı cisim kaçması
 • Alerjik sebepler
 • Grip, sinüzit gibi rahatsızlıklar
 • Düşme, çarpma vb sebeplerle burunda kan birikmesi (hematom)
 • İyi ya da kötü huylu tümör ve kistler burun tıkanıklığı yapabilir

Bebeklerde burun tıkanıklığı her ne kadar önemsiz bir sorun olarak görünse de kısa zamanda giderilmesi gerekir. Bunun sebebi burun tıkanıklığının bebeğin iştahının azalmasına, uyku düzeninin bozulmasına ve huysuzlaşmasına yol açmasıdır.

Eğer burun tıkanıklığı sadece soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm olarak evde pratik yöntemler kullanılabilir.

Evde basitçe bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm ya da doktor tavsiyesi ile tıkanıklık açıcı bir ürün kullanımı ile geçebilir. Ancak bazı durumlarda burun tıkanıklığı ciddi bir sağlık problemine dönüşebilir.

Bu yüzden her ihtimale karşı aşağıdaki durumlar için gözlem yapılmalıdır:

 • İki ya da üç haftadan uzun süren ve geçmeyen bir burun tıkanıklığı varsa.
 • 0-3 ay arası bebeklerde ateşli hastalık ile birlikte burun tıkanıklığı da görülüyorsa.
 • Bebekte burun tıkanıklığı ile birlikte boğaz ağrısı ve yutkunmada güçlük varsa.
 • Burundan kan geliyorsa.
 • Burun tıkanıklığı iyileşmek yerine daha kötü bir hal alıyorsa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *