Bisfenol A (BPA) Nedir?

By | 26/11/2018

BPA nedir, Bisfenol A zararları nelerdir, BPA hangi ürünlerin içinde bulunur?

Bisfenol A ya da diğer adıyla BPA, sert plastiklerin yapısında bulunan bir çeşit organik bileşiktir. BPA genellikle su şişeleri, biberon gibi kapların üretiminde kullanılır. BPA nedir, iki fenol ve polikarbonat moleküllerinin birleşimiyle oluşan bir bileşiğin adıdır.

Bisfenol A (BPA) nedir

Bisfenol A (BPA) nedir

Günlük hayatta kullanılan pek çok araç ve gerecin ana maddelerinden biri BPA olabilir. Örneğin plastik saklama kapları, damacana dediğimiz büyük boy su şişeleri, diş dolguları, izolasyon maddeleri, tıbbi aletlerin yapısında, dvd, cd’lerin içerisinde bulunabilir.

BPA ya da bisfenol ile ilgili şaşırtıcı bir gerçek de göz için kulanılan kontakt lenslerin yapımında da kullanılmasıdır.

BPA Nedir?

Bisfenol A adıyla bilinen BPA nedir, temel olarak bir organik bileşiktir ve BPA’nın yapısı vücudumuzda östrojen ve diğer benzer hormonlara çok benzer özellik gösterir.

Dolayısıyla Bisfenol A (BPA) çeşitli şekillerde vücuda girdiğinde hormonların etkisine benzer etkiler oluşturabilir. BPA vücudun doğal salgısı olan hormonların üretimi, salgılanması ve işlev göstermesine engel olabilir.

Bu durum kanser gibi hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden damacana, yemek saklama kapları, bebek biberonları gibi gereçlerin Bisfenol ya da BPA içermesi sakıncalıdır.

Bisfenol A (BPA) bebek, çocuk ve yetişkinlerin her gün sıklıkla kullandığı pek çok eşyanın yapısında bulunmaktadır. Amerika’da çocuklar ve yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada çocukların idrarında %93, yetişkinlerin idrarında ise %95 oranında BPA bulunduğu tespit edildi.

BPA’nın bir kısmı idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmaktadır. Ancak bu oran tamamı değildir. BPA vücutta bir süre kalmakta ve çeşitli hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Yazımın devamında BPA’nın zararları ve hangi hastalıklara yol açabileceğinden bahsettik.

Bisfenol A (BPA) zararları nelerdir?

Damacana, su şişeleri, tupperware denilen saklama kapları, biberonlar bisfenol A (BPA) içeren kaplardır. Buna ek olarak süt kutuları ve meyve suyu kutularının iç yüzeyleri de BPA içeren madde ile kaplıdır ve direkt olarak içeceklerle temas halindedir.

Ayrıca BPA pek çok hazır yiyecek ve içeceğin paketleme malzemelerinde kullanılmaktadır.

Araştırmalara göre yiyecek ve içeceklerle temas eden plastiklerden bir miktar BPA, yiyecek ve içeceklere karışmaktadır.

Bu yiyecekler ve içeceklerin tüketilmesiyle vücuda BPA geçişi olmaktadır. Ayrıca plastik saklama kaplarının sıcak ya da güneşe maruz kalması yiyecek ve içeceklerdeki BPA oranını artırmaktadır.

Bisfenol A ya da BPA olarak bilinen organik bileşiğin özellikle çocukların beyin gelişimini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.

BPA zararları nelerdir:

  • Kadınlarda adet düzensizliği
  • Hamile kadınlarda düşük ve erken doğum riski
  • Meme kanseri ve benzer kanser çeşitlerine yakalanma riskini artırır
  • Kalp hastalıkları
  • Şeker hastalığı
  • Öğrenme güçlüğü, zihin fonksiyonlarında zayıflama
  • Astım

Parabenin zararları nelerdir?

BPA içeren ürünlerden korunma yolları

Herşeyden önce ilk kural elbette plastik ürünlerden uzak durmaktır. Yemeklerinizi plastik kaplarda saklamayın. Su muhafaza etmek için plastik sürahi ya da şişeleri kullanmayın. Plastik içeren paketli/paketsiz gıdaları asla mikrodalgaya sokmayın.

Eğer mutfağınızda plastik ürünler varsa bunları çok sert deterjanlarla yıkamaktan kaçının. Bulaşık makinesinde plastik malzemeleri yıkamayın.

Çocuklarınız için plastik beslenme kapları kullanmayın. Plastik suluklar yerine içi cam olan ya da içi cam kaplama olan sulukları satın alın. Kendiniz ya da çocuğunuz için çantanızda suyu plastik şişede değil cam şişede bulundurun.

BPA ya da bisfenol A denilen madde bebeklerin vücuduna da kolaylıkla geçebilir ve onlara zarar verebilir. Bunun bilincinde olarak bebek ürünlerini satın alırken sağlıklı malzemelerden yapılmış olanları tercih edin.

Özellikle biberon ya da mama kaplarına ılık, sıcak yiyecekler sıklıkla konulmaktadır. Bu yüzden bu kapların plastik olmamasına özen gösterin.

Piyasada satılan pek çok ürün plastik ambalajlarla kaplı olarak raflarda yerini almaktadır. Bisfenol A (BPA) zararlarından korunmak için plastik malzeme kullanılarak ambalajlanmış gıdaları tüketmekten kaçının.

Bisfenol A (BPA) içeren damacanalar yerine cam şişede bulunan suları tercih edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *