Çörek Otunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

By | 04/07/2017

Ölümden başka her derde deva denilen çörek otunun faydaları geçmişten bu yana biliniyor. Pek çok kişi sadece yediği poğaça ve çöreklerin üzerinde olduğu zaman tüketse de çörek otu aslında her gün tüketilmesi gereken mucizevi bir bitki. Bu yazımızda çörek otunun faydaları nelerdir, çörek otu ile zayıflama, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu bal karışımı nasıl tüketilmeli, çörek otu neye iyi gelir konularında bilgi vereceğiz.

Çörek otu faydaları nelerdir herkes tarafından ayrıntılı olarak bilinmese de, her evde bulunan ve genelde hamur işlerinde sık kullanılan bir bitki. Çörek otu yalnızca ülkemizde değil dünyanın hemen her yerinde şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Geçmişten günümüze çörek otunun faydaları nelerdir bilindiği gibi pek çok hastalığın tedavisi için de kullanılmaktadır.

Özellikle çörek otu ile zayıflama kilo vermek isteyenlerin kullandığı bir yöntem. Evlerde bulunan çörek otu aslında çörek otu bitkisinin siyah renkli tohumlarıdır. Bu tohumların içinde insan sağlığına mucizevi derecede iyi gelecek çok faydalı maddeler bulunur. Çörek otu tohumunun içindeki maddeler:

  • Omega3 ve Omega6 sağlıklı yağ asitlerini
  • Oleik asit ve palmitik asit
  • Sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, çinko, magnezyum ve fosfor mineralleri
  • A vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini, C vitamini
  • Temel yağ asitleri

Bunlara ek olarak çörek otunun içinde 100’ü aşkın temel gıda maddesi bulunur. Bunlarn yaklaşık %38’i karbonhidrat, %21’i protein, %35’i bitkisel yağlardır. Sadece her gün bir tatlı kaşığı çörek otu bal karışımı tüketerek bile vücudunuza muazzam bir fayda sağlayabilirsiniz. Bunun dışında her bir rahatsızlığın tedavisi için ayrı ayrı çörek otu faydaları nelerdir, çörek otu nasıl kullanılır öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Çörek otu faydaları

Çörek otu nasıl kullanılır?

Çörek otu nasıl kullanılır anlatmaya başlamadan önce aktarlardan çörek otunu ne şekilde almanız gerektiğinden bahsedelim. Çoğu insan çörek otu bal karışımı ya da çörek otu yoğurt karışımı hazırlamak için aktarlardan çörek otunu öğütülmüş halde satın alır. Ancak öğütülmüş çörek otundan faydalı yağlar siz kullanıncaya kadar uçar. Bu durumda çörek otu faydalarından yeterince yararlanamazsınız. En doğrusu çörek otunu tohum halinde satın almaktır.

Çörek otu faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Hemen her evde bulunur. Çörek otu nasıl kullanılır: tüm yemek ve çorba çeşitlerinin üzerine ekleyebilirsiniz, hazırladığınız tuzlu poğaça ve kurabiyelerin ya da salataların üzerine serpebilirsiniz. Çörek otu tanelerini çiğnedikten sonra yutmanızı tavsiye ederiz. Çörek otunu sabah kahvaltılarında peynirli omlet hazırlarken yumurta ve peynir karışımına ekleyebilirsiniz. Çörek otunu tek başına da tüketebilirsiniz ancak tadı biraz acı gelebilir. Bu durumda çörek otu faydalarından yine de yararlanmak için çörek otu bal karışımı ya da çörek otu yoğurt karışımını deneyebilirsiniz.

Çörek otu yağını vücudunuzdaki çeşitli ağrıları iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Çörek otu faydaları ve kullanımı oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış bir bitkidir. Ağrılar dışında saç dökümesi için de çörek otu yağını düzenli olarak saç diplerinize sürebilirsiniz. Çörek otu ile zayıflama kürleri hazırlayarak kilo verebilirsiniz. Tüm bu bilgilere ek olarak çörek otu nasıl kullanılır başlığı altında her rahatsızlık için farklı karışımlar hazırlanabilir.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

Çörek otu bitkisinin siyah taneli susama benzer tohumları, içeriğindeki çok çeşitli ve sağlığa yararlı gıda maddeleri sayesinde insan vücudunda mucizevi etkiler yaratacak kapasiteye sahip. Atalarımızın çörek otu faydaları için ‘Ölümden başka her derde deva.’ sözünü kullanmaları boşuna değil. İltihap kaynaklı rahatsızlıklar, kanser, romatizma, astım ve daha birçok hastalığa karşı çörek otu kullanılmaktadır. Aynı zamanda çörek otu ile zayıflamak da mümkündür. Çörek otu nasıl kullanılır öğrendikten sonra çörek otu faydaları nelerdir bahsedelim.

Çörek otu faydaları nelerdir:

1. Çörek otu ile zayıflama

Çörek otu ile zayıflama geçmişten günümüze kullanılan bir yöntemdir. Zayıflamak amacıyla çörek otu nasıl kullanılır: her gün bir miktar yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Bunun dışında kahvaltı ve diğer öğünlerin öncesinde çörek otu ya da çörek otu yağı tüketerek kilo verebilirsiniz. Çörek otunun içinde vücut için gerekli pek çok vitamin, mineral, sağlıklı yağ asitleri ve diğer besleyici gıda maddeleri bulunur. Çörek otu vücudun ihtiyacı olan gıda maddelerini eksiksiz temin eder ve uzun süre tok kalmanızı sağlar. Çörek otu ile zayıflama şu şekilde gerçekleşir:

Çörek otu iştahınızı kontrol altına almanızı sağlar ve uzun süre tokluk hissi oluşturur. Böylece daha az yemek yersiniz.

Çörek otu sindirimi düzenler ve metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Çörek otu karaciğeri temizler. Bu da metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

2. Hücre yenilenmesine yardımcı olur

Düzenli olarak çörek otu tüketerek yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz. Bol miktarda antioksidan içeren çörek otu hücre yenilenmesine yardımcı olur.

3. Bağışıklığı güçlendirir

Çörek otu vücudun her türlü enfeksiyon ve hastalık yapıcı mikroorganizmaya karşı savunma mekanizmasını güçlendirir. Bağışıklığınızı güçlendirmek için günde bir tatlı kaşığı çörek otu bal karışımı tüketebilirsiniz.

4. Mikrop öldürücüdür

Çörek otu mikrop ve mantarları öldürür.

5. Kalp hastalıkları

Çörek otunun kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre çörek otunun içindeki bir maddenin hastalığa yol açan homosistein oranının düşmesini sağladığı tespit edilmiştir.

6. Kanser

Çörek otu kanser riskini azaltır. Bilimsel araştırmalarda çörek otunun kolon kanseri, pankreas kanseri, beyin kanseri ve meme kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidinin tedavisinde etkili olduğu ve bu kanser türlerinin görülme riskini azalttığı görülmüştür.

7. Astım

Çörek otu faydaları nelerdir sorusunun başlıca yanıtlarından biri iltihap giderici bir bitki olmasıdır. Bu özelliğiyle çörek otu hava kanallarının iltihaplanmasından kaynaklanan astım hastalığına karşı kullanılabilir.

8. Boğaz ağrısı

İltihap giderici özelliği ile çörek otu boğaz ağrısı ve öksürüğe de iyi gelir. Çörek otu bal karışımını öksürüğe karşı kullanabilirsiniz. Çörek otunu aynı zamanda boğazdaki iltihaplanma ve bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklarda da kullanabilirsiniz. Bu rahatsızlıklara karşı da gün içinde aralıklarla hazırladığınız çörek otu bal karışımını azar azar tüketebilirsiniz.

9. Romatizma

Yapılan araştırmalara göre romatizmalı bölgelere düzenli olarak çörek otu yağı sürmek ve beraberinde düzenli olarak çörek otu tüketmek romatizmadan kaynaklanan iltihabın giderilmesini sağlıyor.

10. Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon kan basıncının normalden yüksek olması durumudur. Başta kan damarlı ve kalp olmak üzere tüm vücuda zarar veren ciddi bir hastalıktır. Orta ve hafif dereceli yüksek tansiyon hastaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre çörek otu kan basıncının normal değerlere döndürülmesine yardım etmektedir. Çörek otu aynı zamanda kötü kolesterolün düşürülmesine ve iyi kolesterolün yükseltilmesine yardım eder.

Bu yazımızda çörek otu faydaları nelerdir, çörek otu nasıl kullanılır ve çörek otu ile zayıflama konularına değindik. Çörek otunun düzenli kullanımı sağlığınıza sağlık katacaktır. Vücudunuzdaki rahatsızlıklara karşı çörek otu faydaları nelerdir öğrenerek uygulayabilirsiniz ya da sağlıklı kalabilmek için düzenli olarak çörek otu bal karışımı tüketebilirsiniz. Ancak çörek otunun aşırı kullanımının bazı yan etkileri de bulunabilir. Bu yüzden çörek otunu kullanırken belirli bir miktarı aşmamalı ve beklenmeyen bir rahatsızlık ihtimaline karşı doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir: