Daha Mutlu Olmak İçin Bırakmanız Gereken 7 Alışkanlık

By | 05/05/2015

Elbette düzgün bir hayat sürdürmenin basit kurallarını biliyorsunuz. Dişlerinizi fırçalıyor, sebze yiyor, egzersiz yapıyor, uykunuza dikkat ediyor ve çevrenizdeki insanlara iyi davranıyorsunuz. Fakat farkında olmadığınız bazı kötü alışkanlıklarınız gizlice ve sinsice hayatınızı etkileyebilir ve sizi yönetebilir.

Bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak sizi özgür kılar, enerjinizi artırır, zihninizi rahatlatır ve hatta paranızı daha sağlıklı amaçlar doğrultusunda harcamanızı sağlar.

Mutlu olmak için ne yapmalı

Mutlu olmak için ne yapmalı

Mutlu olmak için ne yapmalı?

İşte daha mutlu olmak için bırakmanız gereken 7 alışkanlık:

1. Kin tutmak

Affedememek strese girmenize sebep olur ve sizi psikolojik olarak etkilediği gibi fiziksel olarak da etkiler. Affedemediğinizde nefret etme, acı duyma, kin tutma, öfke, düşmanlık ve korku gibi duygular yaşarsınız.

Bu duyguları içinizde barındırmanız midenizin yanmasına, mide ağrıları çekmenize, hazımsızlığa, baş ağrısına, tansiyonunuzun yükselmesine, baş dönmesine, uykusuzluk çekmenize ve sürekli olarak huzursuzluk yaşamanıza sebep olur.

Affedememenin üzerinizde yarattığı stres sebebiyle dikkat dağınıklığı yaşarsınız. Affetmek asla unutmak, göz yummak anlamına gelmez. Geçmişte yaşananları unutmamak, pişmanlık duymak yerine şimdiki zamana odaklanıp daha fazla zarar görmemek için affetmelisiniz.

7 Adımda iç huzuru sağlayın

2. Her akşamı bir kadeh şarap ya da birayla geçirmek

Bir kadeh şarap uzun ve yorucu bir günün sonunda sizi rahatlatabilir. Fakat malesef bu rahatlama geçicidir. Alkol alarak çabucak uykuya daldığınız bir gece sabahın ikisinde kendinizi uyanmış bir şekilde buluyorsanız bu duruma yabancı değilsiniz demektir.

Alkol vücudunuzda metabolize olduğunda rahatlama etkisi geçer. Onun yerini zamanından önce uykudan kalkmanızı sağlayan ters etki alır. Uykunuzun bölünmesi ertesi gün yorgun hissetmenize yol açar.

Uzmanlar kaliteli bir gece uykusu için uyumadan birkaç saat önce alkol almamanızı öneriyor. Gevşemek için bir kadeh şarap yerine bir gece yürüyüşü ya da kısa bir bisiklet turu yapabilirsiniz.

3. 7/24 çevrimiçi olmak

Yatmadan önce son bir eposta gönderdiniz. Facebook’a son kez şöyle bir baktınız. …ve işte yataktasınız, gözlerinizi tavana dikmiş bir türlü uykuya dalamıyorsunuz.

Suçlu: Telefonunuzdan ya da tabletinizden gelen parlak mavi ışık, beyninizi uyararak uykuya dalmanızı engelliyor. Uyku vaktinden önce tüm elektronik cihazları kapatın. Tamamen karanlık ve fazla sıcak ya da soğuk olmayan iyi havalandırılmış bir uyku ortamı hazırlayın.

Bu şekilde kaliteli bir gece uykusu uyuyabilirsiniz. Eğer hala uykuya dalmada güçlük çekiyorsanız uyumanızı kolaylaştıran, sizi rahatlatan melodiler çalan bir uyku uygulamasından yardım alabilirsiniz.

Uzun ve sağlıklı yaşamın 10 sırrı

4. Çok fazla ağrı kesici kullanmak

Çok fazla ağrı kesici kullanmak size zarar verebilir, özellikle de ağrı kesiciyi reçetesiz olarak kendi başınıza alıyorsanız. Sıkça kullandığınız ağrı kesiciler, siz farkında olmadan zamanla iç organlarınıza zarar vermeye başlar. Bu durumda başka hastalıklar ortaya çıkabilir.

Şunu unutmamalısınız: Ağrı kesiciler sadece ağrıyı duymamanızı sağlar fakat ağrıya sebep olan bölgedeki problemi çözmez. Ağrı kesici kullanmak yerine, ağrıyan bölgenizdeki problem tespit edilmeli ve ağrı yaşamamanız için bu bölge tedavi edilmelidir.

Stres ve gerginlikten kaynaklanan baş, boyun ve bel bölgesinde yaşanan kas ağrılarından kurtulmak için stresinizi azaltmaya yönelik aktiviteler yapabilir yada ağrıyan bölgenize masaj uygulayabilirsiniz.

5. İşleri ertelemek

İşlerinizi ertelemek sadece profesyonel yaşamınızda ya da özel hayatınızda sizi zora sokmaz, aynı zamanda kalbinizi de yorar. İşlerinizi erteledikçe vücudunuzda daha fazla stres hormonu üretilir.

Bu hormonlar kan basıncınızın yükselmesine sebep olur. Kendinizi stres ve baskı altında hissetmemek için işlerinizi öncelik ve önem sırasına göre organize etmeli ve belirlediğiniz süre içinde tamamlamalısınız.

Mutlu olmak için ne yapmalı?

6. Her zaman en kötü ihtimali düşünmek

Karamsar bir insan mısınız? Eğer öyleyse üzülerek söylemeliyiz ki, iyimser akranlarınız kadar uzun yaşamayabilirsiniz. Bilimsel araştırmalarda bardağın dolu tarafını gören insanların daha uzun yaşadığı, daha az depresyona yakalandığı ve hastalıklara karşı çok daha dirençli olduğu ortaya çıkmış.

Tabi ki en kötü senaryoyu düşünüp ona göre önlem almanın kötü bir yanı yok. Ancak felaketler kapıdaymış gibi düşünüp, sürekli olarak kötü senaryoların her an gerçekleşebileceği korkusunu taşımak sizi yorar ve yıpratır. Henüz gerçekleşmemiş, belki de hiç olmayacak olaylar için endişelenmeyi bırakmalısınız.

7. Az uykuyla yaşamını sürdürmek

Yeterli uykuyu alamamak kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi artırır, kan basıncınızı yükseltir, felç, diabet gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Buna ek olarak uykusuzluk kilo almanıza sebep olur. Yetişkin bir insan günde yedi ya da sekiz saat kadar uykuya ihtiyaç duyar.

Uykusuzluk problemi çekmemek ve kaliteli bir gece uykusu uyumak için her gün aynı saatlerde iyi havalandırılmış, ışık kaynaklarından izole edilmiş bir odada uyumaya ve uyanmaya özen göstermelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *