Deprem Çantasında Neler Olmalı?

By | 22/07/2017

Deprem ülkemizde malesef oldukça sık yaşanan bir doğal afet. Depreme engel olmak elimizde değil ancak önceden alacağımız tedbirler depremden en az zararı görmeyi başarmamıza ve hayatta kalmamıza yardımcı olabilir. Bu yazımızda deprem çantasında neler olmalı, deprem çantası nasıl hazırlanır ve deprem çantasının içindekiler konularında bilgi vereceğiz.

Doğal afetler ne yazık ki hayatın bir gerçeği. Deprem meydana gelmesine engel olmak mümkün değildir. Ancak önceden düşünülüp alınmış birtakım tedbirler deprem gerçekleştiğinde kötü sonuçları en aza indirmeyi sağlayabilir. Olası bir deprem ihtimaline karşı evinizde bulunduracağınız deprem çantası hayatta kalma şansınızı artıracak ve deprem sonrası maduriyetinizi de bir ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu yüzden deprem çantası nasıl hazırlanır öğrenmek ve deprem çantası içindekiler listesi yapmak oldukça önemlidir.

deprem çantasında neler olmalı

Deprem çantasında neler olmalı

Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Ülkemiz deprem kuşağında. Depremin ne zaman olacağı halen tam olarak bilinmiyor ve dolayısıyla çoğunlukla depreme hazırlıksız yakalanıyoruz. Evlerimizde ilk etapta hasar olamasa bile deprem sonrası belki de günlerce dışarıda sabahlamak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden kendimiz ve sorumluluğumuzdaki aile bireylerimizin acil ihtiyaçlarını karşılamak, hayatta kalma şansını artırmak için deprem sırasında yapılması gerekenler kadar deprem çantası nasıl hazırlanır ve deprem çantasında neler bulunmalı mutlaka öğrenilmelidir.

Özellikle ailesinde tansiyon ya da kalp ilacı gibi sürekli ilaç kullanmak zorunda olanlar, küçük çocukları ya da bebekleri bulunanlar, evcil hayvan sahipleri, yaşlı ya da hasta olan bakıma muhtaç bireyler bulunanlar mağdur olmamak için evlerinde deprem çantası bulundurmalı.

Deprem çantası nasıl hazırlanır:

 • Deprem çantasının deprem sonrasında ilk birkaç gün ihtiyaçlarınızı karşılayacak belki de hayatınızı kurtaracak olduğunu unutmayın.
 • Deprem çantasında aynı zamanda değerli evraklarınızı saklayabilirsiniz.
 • Bu özelliklere sahip, aile bireylerinizin sayısına göre uygun ve sağlam bir çanta edinin.
 • Sorumluluğunuzda olan evcil hayvan, çocuklar ya da yaşlılar varsa onların acil ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeleri belirleyerek deprem çantasına koyun.
 • Deprem çantası her zaman kullanıma hazır olarak beklemeli. Deprem çantasındaki yiyecek, içecek ve ilaç gibi son kullanım tarihi olan ürünleri uygun periyotlarda yenisiyle değiştirin.
 • Deprem çantasına koyduğunuz pil gibi boşalacak ya da zamanla işlevini yitirecek malzemeleri de aynı şekilde yenilemeyi unutmayın.
 • En önemlisi deprem çantası her zaman ev içinde kolayca ulaşılabilecek bir yerde olmalıdır.

Deprem çantasında neler olmalı?

Deprem çantasında neler olmalı dendiğinde ilk akla gelen içme suyu ve yiyecektir. Ancak bir kişinin günlük olarak yaşamını sürdürmesi ve hayatta kalması için ihtiyaç duydukları malzemeler bundan daha fazlasını içerir. Bu yüzden deprem çantasında neler olmalı listesi çok önemlidir. Deprem çantasının içindekiler eksiksiz hazırlanmalı ve uygun periyotlarda deprem çantası yenilenmeli.

Deprem çantasında neler olmalı:

 • Su: Hayatta kalmanızı sağlayacak en önemli ihtiyaç sudur. Temiz içme suyu sıkıntısı yaşanabilir. Aile bireylerinin sayısına göre içme suyu olmalı.
 • Yiyecek: Konserve ve kuru meyveler gibi dayanıklı ve besleyici değeri yüksek çabuk bozulmayan gıdalar tercih edilmeli.
 • Giyecek: Bölgenin iklim şartlarına uygun olacak şekilde çorap, hırka, yağmurluk, iç çamaşırı konulabilir. Evden pijamalarınızla çıkma ihtimalinize karşı ayakkabı koyabilirsiniz.
 • Hijyen malzemeleri: Deprem çantasının içindekilere sabun, el temizleme jeli, diş fırçası, diş macunu, ıslak mendil, hijyenik ped ve tuvalet kağıdı gibi hijyen ihtiyacınızı karşılayacak malzemeleri de ekleyin.
 • İlaçlar: Deprem çantasında neler olmalı listesinin en önemli maddelerinden biri de ilaçlardır. Sağlık sorunları yaşanmaması için düzenli kullanılması gereken ilaçlar mutlaka bu gibi durumlar için yedeklenerek deprem çantasına konulmalıdır.
 • İlk yardım çantası: Küçük çapta yaralanmalar için ilk yardım çantası kullanılabilir.
 • Uyku tulumu: Gece dışarıda konaklamak için uyku tulumu, çadır ya da battaniye.
 • Önemli evraklar: Hayati derecede önemli olmasa da bir diğer konu önemli evraklardır. Deprem çantası nasıl hazırlanır öğrenmeye başlamadan önce sonradan işinize yarayacak ya da ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz tüm önemli evrakların listesini çıkarın. Kimlik fotokopileri, pasaport, tapu, sigorta belgeleri, ruhsat, zorunlu deprem poliçesi gibi önemli evrakların birer fotokopisi de deprem çantasının içindekilere eklenmeli.
 • Diğer malzemeler: El feneri, düdük, çok amaçlı çakı, yedek pil, mobil şarj aleti, çakmak gibi kullanışlı eşyalar.

Depreme hazırlıksız yakalanmak deprem sırasında ve sonrasında alacağınız zararı artırır. Deprem çantası içindekiler hayat kurtarıcı nitelikteki malzemelerdir. Deprem çantası nasıl hazırlanır ve deprem çantasında neler olmalı öğrenerek hazırladğınız takdirde depremden en az zararı görmeyi başarabilir ve hayatta kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir: