Dünyaca Ünlü Fitness Blogger’ını Sprey Şişesi Öldürdü

By | 28/06/2017

Dünyaca ünlü fitness blogger Rebecca Burger evinde hayatını kaybetti. Ünlü fitness blogger krema sıkmaya yarayan basınçlı sprey şişesinin patlaması sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Bunun üzerine sosyal medyada bu tür ev aletlerinin tehlikeli olup olmadığı ile ilgili tartışma yaşandı.

Rebecca Burger instagram’da yüzlerce takipçisi olan ünlü bir sağlıklı yaşam ve fitness blogger’ıydı. Ani ölümü tüm takipçilerini ve sosyal medyayı sarstı. Ailesinden alınan bilgiye göre 33 yaşındaki ünlü fitness blogger’ı evinde gazla çalışan bir krema sıkma aletinin patlaması sonucu öldü.

Instagram, Facebook ve Youtube’da 200.000’den fazla takipçisi bulunan fitness blogger’ının ani ölümüyle ilgili ailesinin yaptığı açıklamada “Patlayan şişenin bir parçası Rebecca’nın göğsüne saplandı ve bu kalp krizini tetikledi. Rebecca evinde hayatını kaybetti.” ifadesi kullanıldı.

Aile aynı zamanda fitness blogger’ının hayatını kaybetmesine sebep olan ev aletinin de fotoğrafını blogger’ın instagram hesabında paylaştı. Krema sıkma aletinin sifon kısmının Rebecca’nın ölümüne sebep olduğunu söyleyen aile, ürünün hatalı olduğunu ve toplatılması gerektiğini belirtti.

Dünyaca Ünlü Fitness Blogger'ını Sprey Şişesi Öldürdü

Fitness Blogger’ını Basınçlı Sprey Şişesi Öldürdü

Basınçlı Sprey şişesi tehlikeli midir?

Dünyaca ünlü fitness blogger basınçlı krema sıkma aletinin patlamasıyla kendi evinde 33 yaşında hayatını kaybetti. Göğsüne saplanan metal parçanın çarpma şiddeti kalp krizi geçirmesine sebep oldu. Bu olay sosyal medyada buna benzer basınçlı kutuların tehlikeli olup olmadığıyla ilgili bir tartışma başlattı.

Deodorant, saç spreyi, araba parfümü, oda spreyi, böcek ilacı ya da bu olaydaki gibi basınçlı krema sıkma aleti gibi ev eşyaları hemen hemen her evde ya da çoğunlukla güneş altında park edilmiş arabaların torpida gözlerinde var. Basınçlı sprey şişeleri delinme ya da fazla ısıya maruz kaldıkları durumlarda patlayabilirler. Eğer sprey şişesinin içerisinde yanıcı madde bulunuyorsa bu patlamanın ağır yaralanma ya da ölüm riskiyle sonuçlanma ihtimali de bulunmakta. Ayrıca bu maddeler yanıcı, irite edici, toksik ya da zehirli de olabilir.

Sprey şişelerinin güvenli bir şekilde kullanılması için yapılanlar:

  • Basınçlı sprey şişelerinin tabanları iç bükey olarak üretilir. Bu sayede sprey şişesi içindeki gazın genleyerek patlama ihtimaline karşı bir miktar direnebilir.
  • Buna ek olarak basınçlı sprey şişeleri kutudaki basıncın artırılması amacıyla üretim yerinde sıcak su banyosuna sokulur. Böylece patlama riskine karşı direnci test edilmiş olur.
  • Ayrıca basınçlı sprey şişelerinin üzerinde güneş altında ya da ısı kaynaklarına yakın yerlerde bırakılmaması belirtilen uyarılar konulmuştur.

Bu tür basınçlı sprey şişelerinin üzerinde belirtildiği gibi doğru biçimde kullanılsa bile yukarıdaki olayda olduğu gibi üretim hatası sebebiyle patlama riski de bulunmaktadır.

Alınması gereken önlemler:

  • Basınçlı sprey şişeleri ev içerisinde her zaman çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.
  • Her türlü ısıdan ve sıcaklıktan korunmalı ve asla güneş altında bırakılmamalıdır.
  • Bu tür ürünler tamamen tüketilmelidir.
  • İçerisindeki kimyasal madde bittikten sonra çöpe atılmamalı, onun yerine geri dönüşüm kutularına atılmalıdır. Bunun sebebi bu tür ürünlerin evdeki tehlikeli atıklar kategorisine girmesidir.

Deodorantlar, oda spreyleri, saç boyaları, çamaşır suları, piller direkt olarak çöpe atılmaması gereken ürünlerdir. Bu ürünler insan yaşamı, hayvan yaşamı ve doğa için büyük tehlike oluştururlar. Bu yüzden bu tür ürünlerin her zaman geri dönüşüm kutularına atılmaları doğanın ve canlıların korunması açısından büyük önem taşır.

Tüm bunlara ek olarak bu tür ürünler satın alınırken ambalajlarında her hangi bir yırtık, delinme ya da anormal bir durum olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ürünlerin üzerinde son kullanma tarihleri her zaman yazar. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler kesinlikle satın alınmamalı ya da evde bulundurulmamalı ve kullanılmamalıdır. Basınçlı sprey şişelerine alternatif olarak pompalı sprey şişeleri kullanılabilir.

Dünyaca ünlü fitness blogger’ı Rebecca Burger’in başına gelen olay talihsiz bir ev kazasıdır. Basınçlı krema sıkma makinesinin hatalı üretimi sebebiyle patlaması sonucu gelişmiştir ve fitness blogger’ının ölümüyle sonuçlanmıştır. Ailesi bu olaydan sonra sosyal medyada ilgili firmanın hatalı üretilen tüm ürünlerinin toplatılması için bir kampanya başlatmıştır.

İlginizi çekebilir: