Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

By | 14/04/2017

Eğer sırt ağrısı, kol ya da ayak bileklerinizde ağrı gibi şikayetleriniz varsa ya da yakınlarınız kambur durduğunuzu söylüyorsa bu durum duruş bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir diye merak ediyorsanız bu yazımızda yer verdiğimiz duruş bozlukluğu egzersizleri ve ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Duruş bozlukluğu düzeltilmediği takdirde fiziksel ağrılar başta olmak üzere pek çok açıdan sizi rahatsız eden koşular ortaya çıkar. Dolayısıyla yaşam kaliteniz giderek azaltır. Öncelikli olarak dik durma, doğru oturma gibi alışkanlıklar çocukluk çağında kazanılır. Ancak pek çok kişi malesef bu konuda yeterli bilinç olmadığından bu alışkanlığı kazanamaz. Genellikle bel, boyun ağrıları, çeşitli hastalıklar ve kambur duruş gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar.

Bununla birlikte yine pek çok kişi çocukluk çağından itibaren bedensel gelişimini spor yaparak destekleme imkanı bulamaz. Bu gibi sebeplere ek olarak uygun olmayan yatak seçimi, fazla kilolu bir vücuda sahip olmak, göz yorgunluğu, sağlıksız çalışma ortamı gibi etkenler de duruş bozukluğuna yol açar.

Özellikle son dönemde yaygın olarak kullanılan diz üstü bilgisayarlar, cep telefonu ve tabletlerle hareketsiz ve yanlış pozisyonda geçirilen saatler de malesef duruş bozlukluğunun nedenleri arasındadır.

duruş bozlukluğu nasıl düzeltilir

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir, dik durmak için ne yapmalı ve duruş bozukluğu egzersizleri nelerdir başlıklarından önce duruş bozlukluğunun belirtilerini açıklayalım:

 • El ya da ayak bileğinde, bacak ve dizlerde ağrı
 • Omuzlarda, sırt ya da kolda ağrı
 • Kaslarda gerginlik hissi
 • Sinir sıkışması
 • Kaslarda görülen güç kaybı, nedensiz halsizlik
 • Oturup kalkma ya da hafif ağırlıkları taşıma gibi basit aktiviteleri yaparken zorlanmadığına

Bu gibi şikayetleri olanlar zaman kaybetmeden duruş bozlukluğu nasıl düzeltilir, dik durmak için ne yapmalı ve duruş bozlukluğu egzersizleri ile ilgili bilgi alarak ileride olabilecek ciddi rahatsızlıkların riskini azaltmalıdırlar. Aksi takdirde duruş bozukluğunun ilerleyen aşamalarında aşağıdaki rahatsızlıklar ortaya çıkabilir:

 • Kambur duruş
 • Çukur bel
 • Düzleşmiş bel
 • Düşük omuz
 • Boyun ya da bel fıtığı
 • Boyun kireçlenmesi
 • Karpal tünel sendromu

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir?

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir, dik durmak için ne yapmalı ve kambur duruş nasıl düzeltilir konularından önce ideal duruş nasıl olmalı açıklayalım. İdeal duruş ayakta iken karın düz, omuzlar ve baş dik, kulaklar tam omuz hizasında olmalı. Baş ne çok ileride ne de çok geride olmalı.

Bel ve boyun oyuntusunun normalden daha az ya da daha fazla olmamasına dikkat edilmeli. Oturur pozisyonda ise bel ve sırtın dik olmasına dikkat edilmeli. Yatar posizyonda mutlaka boyundaki çukurluk desteklenmeli. Ayakta ve oturur konumdayken duruş bozukluğu ya da kambur duruş olup olmadığını anlayamıyorsanız büyükçe bir boy aynasındayken kendinizi profilden kontrol edebilirsiniz. Daha iyisi bir yakınınızdan yukarıda açıkladığımız ideal duruşa uyup uymadığınızı kontrol etmesini istemektir. Bu sayede daha sağlıklı bir yargıya varabilirsiniz.

Otururken ya da ayaktayken baş sürekli öne eğikse, sırt kambur duruyorsa, göbek ya da kalça çıkık bir şekilde yürünüyorsa duruş bozlukluğu var demektir. Özellikle masa başında çalışanlar için ideal pozisyonda oturmak beli ve sırtı dik tutmak, kambur duruş nasıl düzeltilir, duruş bozukluğu egzersizleri ve önerileri uygulaması biraz zor olabilir. Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir? Her şeyden önce dik durmak için kasların yeterince kuvvetli olması gerekir. Bu yüzden duruş bozukluğu egzersizleri ve diğer önerileri düzenli olarak yapmaya özen gösterilmelidir.

Dik durmak için ne yapmalı?

Dik durmak için ne yapmalı? Her şeyden önce çalıştığınız masa, oturduğunuz koltuk ya da gece uyuduğunuz yatak duruş bozukluğunu önleyecek biçimde olmalı. Duruş bozlukluğu egzersizleri yaparak kasları güçlendirmek dik durmak için son derece faydalı bir önlemdir.

Ortamdaki eşyaların da duruş bozukluğunu önleyecek şekilde ayarlanması gerekir. Bu şekilde dik durma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Böylece sırt, bel ya da eklem ağrılarından kurtulabilir ve duruş bozukluğunun ilerleyen aşamalarında ortaya çıkabilecek ciddi rahatsızlıkların riskini de azaltmış olursunuz.

Dik durmak için ne yapmalı:

 • Masa başında çalışanlar ya da bilgisayar kullanıcıları ciddi anlamda boyun ve bel fıtığı riski altındadır. Bunu önlemek için bilgisayar ekranının baş hizasında olması gerekmektedir.
 • Otururken sırt ve bel dik durmalı gerekirse bel çukurunu destekleyici koltuk minderlerinden yararlanılmalıdır. Vücut ağırlığı her iki kalçaya da eşit dağılacak biçimde oturulmalıdır.
 • Masaya uzak oturmak başı ileri alacak şekilde boynu bükmeye ve kambur duruş için teşvik edebilir. Kambur duruş nasıl düzeltilir, öncelikle masaya yakın oturulmalıdır. Masanın yüksekliği, oturulan sandalyenin yüksekliği omurganın ideal pozisyonunu bozmayacak şekilde kişinin boyuna göre ayarlanmalıdır.
 • Masaya her iki ayak yere temas edecek biçimde oturulmalıdır.
 • Çok yumuşak sandalye ve koltuklar tercih edilmemelidir.
 • Uzun süre ayakta duranlar her hangi bir masa ayağı ya da basamak gibi bir yükseltiye tek ayaklarını koymalı ve aralıklarla yükseltiye koyulan ayak değiştirilmelidir.

Duruş bozukluğu egzersizleri

 • Ayakta ideal duruş posizyonunu koruyacak biçimde yürümeye çalışın. Bunun için altı kaymayan, alçak tabanlı bir yürüyüş ayakkabısı tercih edin. Yürürken başınızın dik, kolarınızın gövdeye yakın ve karnınızın düz olmasına dikkat edin.
 • Dik durmak için ayaktayken omurganız ve başınız sabit, kollarınız iki yanda serbest olacak şekilde omuzlarınızla daire çizin. Daha sonra aynı hareketi kollarınızla daire çizerek tekrarlayın.
 • Başınızı önce öne ve geriye, daha sonra sağa ve sola doğru esnetin. Bu hareket boyun kaslarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Ayaktayken ellerinizi arkanıza alarak belinizde birleştirin ve esneyebildiğiniz kadar arkaya esneyin. Bu hareketi yaparken karnınızın kasıldığını hissedin.
 • Dizleriniz bükülü olarak sırt üstü yere uzanın. Kalçanızı hafifçe kaldırırken karnınızı da içeri doğru çekerek bel çukurunuzu yere değdirmeye çalışın.
 • Yerde yüz üstü uzanırken herhangi bir şekilde destek almadan kol ve bacaklarınızı yerden yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Bu hareket duruş bozukluğu nasıl düzeltilir uygulamasının yanısıra sırt ve bel kaslarının da geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda duruş bozukluğu nasıl düzeltilir, dik durmak için ne yapmalı ve kambur duruş nasıl düzeltilir konularında çeşitli öneriler ve faydalı egzersizler paylaştık. Ancak duruş bozukluğu için egzersizler ve önerileri uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Omurga probleminiz ya da benzer herhangi bir rahatsızlığınız varsa duruş bozukluğu egzersizleri yapmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *