En Çok Yağ Yaktıran 7 Spor

By | 29/09/2015

Yağ yakarak zayıflamak amacıyla egzersiz yapanlardan mısınız? Hareket etmeyi pek sevmediğiniz halde kilo vermek için spor salonunda saatlerinizi mi harcıyorsunuz? Eğer uzunca bir süre geçmesine rağmen hala hedeflediğiniz kiloya ulaşamadıysanız kalori harcamak ve yağ yakmak için kullandığınız yöntemi değiştirmenin tam vakti.

Öncelikle aktif bir yaşam sürmek sizin için zorunlu bir iş olmaktan çıkıp sevdiğiniz bir alışkanlık haline gelmeli. Bu durumda hem hedeflediğiniz kiloya kolayca ulaşabilir, hem de ideal kilonuzu yıllar boyunca koruyabilirsiniz. Bunun için egzersiz zevk aldığınız, arkadaşlarınız ya da ailenizle birlikte yapmaktan hoşlandığınız bir aktivite olmalı.

En çok yağ yaktıran 7 spor

En çok yağ yaktıran 7 spor

Spor salonunda aletlerle çalışmaktan pek memnun olmayanlar için daha cazip seçenekler bulunmakta. Üstelik bunlardan bazıları düzenli olmak şartıyla kısa sürelerde yapılsa bile oldukça fazla kalori yakmak ve fazla yağlardan kurtulmak için ideal.

Egzersizin en makbul olanı düzenli yapılan egzersizdir. İyi görünen, formda ve sağlıklı bir vücut için egzersiz yapmayı yaşam boyu süren bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Ancak yoğun iş temposu, ev ve aile içi sorumluluklar ya da tamamlanması gereken tonla iş arasında egzersiz yapmaya zaman ayırmak biraz zor olabilir. Üstelik sporla pek arası olmayan bir insansanız, her ne kadar kilo vermek isteseniz de egzersiz yapmamak için bahaneler üretiyor olabilirsiniz. Ancak farklı yöntemlerle bu sıkıntıları aşmak mümkün.

En çok yağ yaktıran 7 spor

Spor yapmak her zaman saatlerce zorlayıcı hareketleri birbirinin tekrarı olarak yapmak değildir. Kalori yakarak zayıflamak ve fit olmak istiyorsanız daha eğlenceli aktivitelerle bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte yaparken aynı zamanda oldukça yüksek miktarda kalori yakabileceğiniz aktiviteler mevcut. Bu sayede asla sıkılmayacak ya da zorlanmayacak ve düzenli olarak spor yapabileceksiniz.

İşte en çok yağ yaktıran sporlar:

1. Paten

Paten kaymak 30 dakikalık sürede 425 kalori yakmanızı sağlar.

Paten kaymak hem size antrenman yaptığınızı unutturacak kadar eğlenceli, hem de yağ yakmak ve kalori harcamak bakımından listede birinci sırada.

Bu yüksek miktarda yakma etkisi patenle kayarken baldır ve kalça kaslarınızın yanlara hareketinden kaynaklanır. Bu hareket iki numaralı sporumuz olan koşudaki düz harekete göre vücudunuz için daha zorlayıcı. Gövde kaslarınız da de dengenizi koruyabilmek için sürekli aktif kalır. Dolayısıyla paten kayarken vücudunuzdaki kasların neredeyse tamamını kullanırsınız. Bu da fazla miktarda kalori yakmanıza sebep olur.

Buna ek olarak bütün bu faydaları sağlarken dizlerinize ve diğer eklemlerinize çok fazla yük bindirmezsiniz. Düzenli olarak sabit bir tempoda paten yapın. Patenle kayarken düşme ve sakatlanma riskinizi en aza indirmek için kaskınızı, bilek koruyucularınızı ve dizliklerinizle dirsekliklerinizi unutmayın.

Yağ yakmayı artırmak için: Dönüşümlü olarak bir dakika yüksek tempoyla, bir dakika orta tempoyla kayın.

Bacakları inceltmek için 5 kolay egzersiz

2. Koşma

Koşmak 30 dakikalık sürede 374 kalori yakmanızı sağlar.

Tipik koşucu vücudu, düzgün ve incedir ve bunun bir sebebi vardır: Koşarken kullanılan kaslar (bacaklar, kalçalar, gövde) vücuttaki en hızlı kalori ve yağ yakan kaslardır. Koşmak bel ve karın bölgesi gibi kolayca yağ depo edilen vücudun orta kısmının da daha ince ve biçimli görünmesi sağlayaktır.

Her bir adımdan en fazlasını almak ve maksimum düzeyde yağ yakmak için kollarınızı vücudunuza yakın sallayın, öne eğilmeyin ve ayaklarınızı zemine yakın tutun. Etkiyi azaltmak için önce ayağınızın ortasıyla basın, sonra ayak parmaklarınızı bastırın.

Yağ yakımını artırmak için: Dönüşümlü olarak hızlı-yavaş koşun, ya da tepelere çıkın.

3. İp atlama

30 dakika boyunca ip atlamak 340 kalori yakmanızı sağlar.

İp atlamak profesyonel boksörlerin en sevdikleri ve sıkça yaptıkları antrenmanlardan biridir.

Her atlayışta maksimum düzeyde kalori yakmak için ipin ortasında ayakta durduğunuzda, koltuk altlarınızın hemen altına kadar uzanan tutamakları olan bir ip kullanın ve şu ipuçları uygulayın: Ayaklarınızı hafifçe ayırıp vücudunuzu dik tutarak sıçrayın ve fazla yükseğe sıçramayın. İpiniz yoksa bu hareketleri ipsiz yaparak da aynı faydaları görürsünüz.

Yağ yakmayı artırmak için: Hızınızı (düşük, yüksek) ve stilinizi (tek ayakla, sonra çift ayakla atlama) sık sık değiştirin, ya da hafif koşu yaparken atlayın.

4. Hulahop çevirme

30 dakika süreyle hulahop çevirmek 300 kalori yakmanızı sağlar.

Hula hop çevirme aslında çocuklara özgü bir aktivite olarak düşünülür ancak bu düşünce doğru değildir. Her yaşta insan bu eğlenceli ve oldukça fazla kalori yaktıran egzersizi rahatlıkla yapabilir. Bunu yapmak için yetişkinlere uygun boyutlarda bir hulahop (bunlar çocuk hulahoplarından daha büyük ve ağırdır, böylece daha kolay çevrilirler) alın; hulahopu önünüzde dik tuttuğunuz zaman göğsünüze kadar geliyorsa doğru boydadır.

Basitçe belinizin çevresinde döndürmeye başlayın. Başlamak için bir ayağınız önünüzde, diğeri de arkanızda durun ve ağırlığınızı öne ve arkaya verin (daire çizmeyin). Başlarda çok iyi beceremezseniz kafanıza takmayın; yine de bol miktarda kalori yakarsınız, ayrıca her çevirdiğinizde daha iyi yaptığınızı fark edeceksiniz.

En çok kalori yaktıran spor ve hareketler

5. Tenis

30 dakika süreyle tenis oynamak 272 kalori yakmanızı sağlar.

Elinizde bir raketle ter dökmek ve yağ yakmak için tenis kortuna gitmeniz ve kendinize bir rakip bulmanız gerekmiyor. Sadece bir duvarın ya da garaj kapısının yakınında topu atıp karşılayabileceğiniz düz bir alan bulmanız yeterli. Bununla birlikte eğer rekabet içeren sporları eğlenceli buluyorsanız tenis tam size göre. Sevdiğiniz bir arkadaşınız ya da ailenizden biriyle oldukça kaliteli ve eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda da kalori yakacak ve fazla yağlarınıza veda edeceksiniz.

Dönüşümlü olarak forehand ve backhand vuruşlar yapın – bakalım topu kaçırmadan arka arkaya kaç vuruş yapabileceksiniz. 3 ila 7 metre mesafede durun, bu sizi daha sert vurmaya zorlayacaktır. Servis pratiği yapmak bile vücudunuzu yakma moduna geçirir, çünkü kaçırdığınız topları almak için koşmanız ve eğilmeniz gerekecektir.

Yağ yakmayı artırmak için: 50 veya 100 sefer arka arkaya kaçırmadan topa vurmaya çalışın.

Evde yapabileceğiniz kol inceltme hareketleri

6. Dans etme

30 dakika süreyle dans etmek 221 kalori yakmanızı sağlar.

Dans etmek şu ana kadarki listedeki en çok kalori yaktıran aktivite olmamasına karşın eğlenceli bir aktivite olduğu için düzenli olarak yapabileceğiniz metabolizmanızı hızlandırıcı bir spordur. Ayrıca dans etmek modunuzu da yükseltecek, sizi daha mutlu yapacak bir aktivitedir. Eğer kalori yakmanın eğlenceli bir yolunu arıyorsanız mutlaka denemeniz tavsiye ederiz.

Burada önemli olan hızlı ritimli müzikleri tercih ederek tempoyu yüksek tutmak ve şarkıların arasında dinlenmeden aralıksız dans etmektir.

Yağ yakmayı artırmak için: Sadece bacaklarınızı ve kalçalarınızı değil kollarınızı da kullanın! Onları havaya kaldırıp ritme uygun olarak hareket ettirin.

7. Tempolu yürüme

30 dakika süreyle tempolu yürüdüğünüzde 170 kalori yakarsınız.

Yürüyüş yaparak kalori harcamak ve yağ yakmak istiyorsanız etrafı seyrederek ağır adımlarla dolaşmak işinize yaramaz. Yağ yakmak için seri adımlarla ara vermeden belirli bir süre yürümeniz gerekir. Normal hızda yürüyüşe başladıktan 10 dakika kadar sonra hızlanarak yapabildiğiniz en hızlı şekilde yürüyüşe devam edin.

En fazla kalori yakan kaslarınızdan (bacaklar, kalçalar ve gövde) en fazlasını almak için kısa, hızlı adımlar atın, gövdenizi dik tutun ve kollarınızı adımınızla eşzamanlı olarak ileri geri (sağa sola değil) hareket ettirin. Her bir adımda önce topuğunuzla yere inin, sonra ayak parmaklarınıza doğru bastırın.

Yağ yakmayı artırmak için: Dönüşümlü olarak iki dakika boyunca enerjik yürüyün, bir dakika boyunca da gücünüz yettiği kadar hızlı yürüyün ya da hafifçe koşun.

Bu sporların dışında yağ yakmak için pratik yöntemler arıyorsanız aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz:

Yağ yakmanın 10 kolay yolu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *