En Etkili 10 Yağ Yakıcı

By | 13/08/2015

Yağ yakarak zayıflamanın en etkili yollarından biri sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmaktır. Dışarıda genellikle sağlıksız koşullarda hazırlanan, içeriğinde bulunan malzemeleri bilmediğiniz yemeklerden olabildiğince kaçınmalısınız. Düzenli olarak sağlıklı yemek yeme alışkanlığını kazanmak için alışveriş yaparken tercihinizi daha sağlıklı alternatiflerden yana kullanmalısınız.

İşlenmiş, aşırı yağlı veya şekerli gıdaların yerine taze sebze, meyve ve tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz. Mutfağınızda her zaman sağlıklı yiyecekler bulundurursanız otomatik olarak sağlıklı beslenme düzenine geçmiş olursunuz.

Bazı besinler doğal olarak içeriklerinde bulunan maddelerden kaynaklanan yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Yağ yakmanın en etkili yollarından biri doğal yağ yakıcı özelliği bulunan ama aynı zamanda besleyici ve sağlıklı gıdalara öğünlerde yer vermektir.

Hızlı yağ yakmak için aşağıdaki bağlantıdan bilgi alabilirsiniz:

Yağ Yakmanın 10 Kolay Yolu

yağ yakıcı yiyecekler listesi

yağ yakıcı yiyecekler listesi

Yağ yakıcı yiyecekler listesi

1. Badem, fındık ve ceviz

Badem, fındık ve ceviz gibi yiyecekler iştahınızı dengelemenize yardımcı olur. İştahınız kontrol altına girerse açlık hissi ve yeme isteği azalır. Böylece daha az kalori almış olursunuz ve bunun sonucunda kilo vermeye başlarsınız. Yağ yakarak zayıflamak için ara öğünlerinizde mutlaka badem, fındık ve cevize yer verin.

Cevizin faydaları nelerdir?

2. Baklagiller

Düşük kalorili olması ve yüksek oranda lif içermesi bakımından baklagiller iyi bir yağ yakıcıdır. Bol lifli gıdalarla beslendiğinizde tokluk hissini daha uzun bir süre hissedersiniz. Bundan dolayı daha az yemek yer ve daha az kalori almış olursunuz. Baklagiller aynı zamanda protein bakımından zengin gıdalardır. Çok besleyicilerdir ve yüksek oranda demir içerirler. Bu özellikleriyle baklagiller iyi bir yağ yakıcıdır.

Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir?

3. Ispanak ve diğer yeşil sebzeler

Baklagiller gibi yeşil sebzeler de kalorisi düşük, lif bakımından zengin gıdalardır. Öğünlerinizde tükettiğiniz yeşil sebzeler içerdikleri lif sayesinde midenizde daha uzun süre kalarak doygunluk hissini yaşamanızı sağlar. Ispanak, borokoli, marul, roka, tere, hidiba gibi yeşil sebzeler aynı zamanda yüksek oranda vitamin, meneral ve diğer besleyici maddeleri içeriklerinde barındırır. Bu bakımdan yeşil sebzeler sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazlarıdır.

Yağ yakmanızı sağlayacak, düşük karbonhidratlı fakat vitamin, mineral ve lif bakımından zengin sebzelerin listesine aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Düşük karbonhidratlı sebzeler listesi

4. Süt ürünleri

Kalsiyum bu listede bulunan 10 yağ yakıcı arasında, en güçlü yağ yakıcılardan biridir. Gıda maddeleri arasında en yüksek oranda kalsiyum süt ürünlerinde bulunur. Yapılan bir bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre diyet yapan kişiler arasında, çok yüksek miktarlarda kalsiyum tüketen kişilerin diğer diyet yapan insanlara göre iki kat daha fazla kilo kaybettiği tespit edilmiştir.

Kalsiyum sadece yağ yakmakla kalmaz, aynı zamanda vücutta yağ yapımını da engellemeye yardımcı olur. Bundan dolayı, yağ yakarak zayıflamak için en etkili yağ yakıcı maddelerden biri olan kalsiyumdan olabildiğince faydalanmak gerekir. Öğünlerinizde az yağlı süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerine sıkça yer vererek yağ yakıp zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

5. Yulaf

Diğer bir muhteşem lif kaynağı da yulaftır. Yulaf, zengin lif içeriği ile uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Fakat yulafın sağladığı fayda sadece bununla sınırlı değil. Yapılan bilimsel araştırmalara göre yulaf diğer yiyeceklere göre kan şekerinin daha uzun süre dengede kalmasını sağlıyor. Bunun anlamı, yulaf yemeniz sayesinde uzunca bir süre acıkmayacak olmanızdır.

Yağ yakarak zayıflamak için düzenli olarak yulaf tüketin. Sabah kahvaltılarında şeker içermeyen yulaf ezmesini yarım yağlı sütle birlikte tüketirseniz hem yulafın tok tutucu özelliğinden hem de sütün içerdiği kalsiyumun yağ yakıcı özelliğinden faydalanmış olursunuz. Bunun dışında yulafı çorba ve yemeklerinize ya da salatalarınıza serperek te tüketebilirsiniz.

Bitter çikolatalı yulaflı toplar

6. Yumurta

Yumurtanın kolesterolü yükselttiği söylentisi gerçek değildir. Yapılan araştırmalarda günlük bir ya da iki yumurta yemenin kolestrolü yükseltmediği tespit edilmiştir. Bunun aksine yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurta en besleyici gıda maddelerinden biridir. Yüksek oranda protein içerir. Bunun anlamı yumurta içerdiği protein ile kas yapımına katkıda bulunur. Daha fazla kas demek daha fazla yağ yakılması demektir. Yumurta aynı zamanda vücuttaki yağın yakılması için gerekli maddelerden biri olan B12 vitamini açısından da son derece zengindir.

Yumurtanın sağladığı sayısız faydaları öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Yumurtanın kanıtlanmış 7 faydası

7. Hindi, tavuk, balık ve diğer yağsız etler

Proteini sindirmek için, karbonhidrat ya da yağı sindirmek için gerekli enerjiden çok daha fazla enerji gerekir. Bu yüzden yüksek miktarda protein içeren gıdalar doğal yağ yakıcılar olarak bilinir. Yağ yakmak istiyorsanız her türlü yağsız et çeşidini diyetinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Yalnız balık etinde bu durum biraz farklıdır. Sağlıklı beslenmek ve yağ yakmak için somon gibi yağlı balıkları tercih etmeniz gerekmektedir. Yağlı balıklar yüksek oranda omega3 içerirler. Bilimsel araştırmalara göre omega3 yağ asitleri vücuttaki yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında yağlı balıkların uzun süre tok tuttuğu da tespit edilmiştir. Ayrıca omega3’ün sağlıklı ve uzun yaşamanızdaki rolü büyüktür. Zayıflamak ya da formunuzu koruyup sağlıklı bir yaşam sürmek için haftada en az iki defa balık tüketmenizde fayda var.

Balık yemek için 10 önemli neden

8. Zeytinyağı

Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre yemeklerden önce bir miktar zeytinyağı tüketen kişilerin, zeytinyağı tüketmeyenlere göre %25 daha az kalori aldığı tespit edilmiştir. Zeytinyağı yüksek oranda doymamış yağ içerdiğinden dolayı yağ yakmanızı sağlar. Doymamış yağlar iştahı kontrol etmeye ve daha fazla yağ yakmaya yardımcı olur. Bu yüzden yemeklerinizde ya da salatalarınızın üzerinde zeytinyağına yer vererek zeytinyağının yağ yakıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

9. Tam tahıllı ürünler

Tam tahıllı ekmeklerde bulunan lif insülin seviyesini düşük tutmada yardımcı olur. Vücudunuzda yağ depolanmasını engeller. Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılmış unlu mamüllerde lif ve diğer besleyici maddeler bulunmaz. Bu yüzden diyetinizde beyaz undan yapılmış yiyecekler bulunmamalıdır. Bunun yerine yağ yakmayı ve insülin seviyesini dengede tutmayı sağlayan tam tahıllı yiyecekleri tercih etmelisiniz. Buna ek olarak zayıflama sürecinizi kolaylaştırmak için yemeklerinizde esmer pirinci tercih edebilirsiniz.

10. Yeşil Çay

Yeşil çay içeriğindeki kateşin adı verilen madde ile yağ yakmaya yardımcı olur. Kateşin aynı zamanda kanser riskini de azaltmada etkili bir maddedir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde günlük yakılan kalori miktarında artış meydana gelir. Bu da yağ yakarak zayıflamayı kolaylaştırır.

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlayan diğer yiyecekler:

Metabolizmayı Hızlandıran 10 Yiyecek

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *