Ev Yapımı Yoğurtlu Dondurma Tarifi

By | 30/06/2017

Dışarıda yenilen ya da satın alınan dondurmalarda pek çok koruyucu katkı maddesi ve bol miktarda şeker bulunmaktadır. Daha az kalori almak amacıyla, daha sağlıklı ve doğal malzemeler kullanarak kendi dondurmanızı hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda ev yapımı dondurma tarifi, evde kolay dondurma nasıl yapılır pratik yolları açıklayacağız.

Dondurma büyük ya da küçük her yaştan insanın severek yediği bir tatlıdır. Süt ve meyve içerdiği için dondurmanın faydaları oldukça fazladır. Ancak fazla şekerli oluşu dondurma kaç kalori ve dondurma kilo aldırır mı sorularını da beraberinde getirir. Dışarıdan satın alınan hazır üretim dondurmalar içeriğinden dolayı her zaman endişe konusu olmuştur. Bu yüzden evde dondurma nasıl yapılır öğrenerek kendi doğal dondurmanızı hazırlayabilirsiniz.

Son zamanlarda sağlık açısından sakıncaları gündemde olan palm yağı hazır dondurmalarda da kıvam vermek amacıyla kullanılmaktadır. Palm yağı içeren diğer ürünler ve palm yağı zararları hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Palm yağı nedir?

Açıkta satılan ya da ambalajlı hazır dondurmaların içerisinde genellikle doğal meyveler yerine yapay aromalar ve tadlandırıcılar bulunmaktadır.

Bununla birlikte bu tür dondurmalarda raf ömrünü uzatma amaçlı koruyucu gıda katkı maddeleri de kullanılmaktadır. Fakat bu gıda katkı maddelerinin sağlık açısından sakıncaları pek çok kez uzmanlar tarafından tartışma konusu olmuştur. Böyle bir durumda özellikle çocukların bu tür yiyecekleri tüketmesini önlemek amacıyla evde dondurma nasıl yapılır pratik tariflerle doğal ve besleyici malzemelerle ev yapımı yoğurtlu dondurma hazırlayabilirsiniz.

Ev yapımı dondurma tarifi evinizde ya da buzdolabınızda bulunan yoğurt gibi hem sağlıklı hem de kolay temin edilen malzemeleri içerir. Bununla beraber dondurma kaç kalori endişelerini de oldukça az şeker içeren ev yapımı dondurma tarifi uygulayarak yok edebilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurtlu Dondurma Tarifi

Ev Yapımı Yoğurtlu Dondurma Tarifi

Ev yapımı yoğurtlu dondurma tarifi

Ev yapımı yoğurtlu dondurma besin değeri bakımından diğer tatlılara göre daha zengindir. Yoğurtlu dondurma vitamin ve mineral zengini bir tatlıdır. Daha az şekerli bir çeşidini tercih ettiğinizde yoğurttan dondurma yapımı ile kalori endişelerini bir kenara bırakarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Özellikle doğal meyveler, süt ve sahlep kullanılarak hazırlanmış dondurmalar sağlıklı bir ara öğün alternatifi olarak tüketilebilir.

Ev yapımı dondurma faydaları:

 • Dondurmadaki kalsiyum minerali miktarı sütte bulunandan daha fazladır.
 • Dondurma kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Dondurmanın faydalarından biri de kemik erimesini önlemesidir.
 • Dondurmada bulunan fazla kalsiyum vücuttan yağ atımını destekleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Ancak her yiyecekten olduğu gibi dondurmanın da kararında tüketilmesi gereklidir.
 • Dondurma tüketeren vücudunuza protein temin edebilirsiniz.
 • Dondurma aynı zamanda spordan sonra tüketilebilecek sağlıklı bir yiyecek alternatifidir. Kasların toparlanmasına yardımcı olur.
 • Dondurmanın besin değeri çok yüksektir, tam bir vitamin ve mineral deposudur. A vitamini, B grubu vitaminleri, E vitamini ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum ve demir minerallerini içerir.

Evde dondurma nasıl yapılır?

Ev yapımı yoğurtlu dondurma tarifini çok kısa sürede yoğurt ve arzu ettiğiniz malzemelerle hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız dondurmanın besin değeri daha yüksek olacaktır. Ayrıca ev yapımı yoğurtlu dondurma tarifi şeker içermez. Bundan dolayı dondurma kilo aldırır mı endişesi yaşamadan ev yapımı yoğurtlu dondurma tarifi uygulayarak istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz.

Evde dondurma nasıl yapılır:

Malzemeler:

 • 1 su bardağı süzme yoğurt
 • 2-3 yemek kaşığı bal
 • 1 çay bardağı çilek
 • Üzeri için çekilmiş ceviz, fındık, badem ya da hindistan cevizi

Yapılışı:

 • Yoğurt ve balı bir kaba alarak iyice karıştırın.
 • Karışımın üzerine çilekleri de atıp rondodan geçirin.
 • İsteğe bağlı olarak çilekleri daha iri parçalar halinde bırakabilirsiniz.
 • Çilek yerine bir adet muz, limon kabukları ya da sevdiğiniz herhangi bir marmelatı ekleyebilirsiniz.
 • Hazırladığınız karışımı küçük kaplara paylaştırarak donması için buzlukta 3-4 saat kadar bekletin.
 • Servis ederken dondurmanın üzerini çekilmiş ceviz, fındık, badem ya da hindistan ceviziyle süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

Dondurma kaç kalori?

Dondurma tüketmeyi sevenlerin bir diğer endişesi ise dondurmanın aşırı şeker içeren bir tatlı olmasıdır. Dondurma sadece süt ve sahlep kullanılarak hazırlanmaz. Bol miktarda şeker, çeşitli meyveler ya da meyve suları, aroma vericiler, kıvam artırıcı maddeler de dondurmanın içeriğinde bulunur. Ancak evde dondurma nasıl yapılır öğrenerek yukarıdaki ev yapımı yoğurtlu dondurma tarifi uyguladığınızda çok daha az kalori alacağınıza emin olabilirsiniz.

100 gram sütlü sade dondurma yaklaşık 200 kcal dir. Ancak diğer dondurma çeşitlerinde bu değer değişebilir. Dondurmanın çeşidine göre içerisine limon, kavun, çilek, vişne, çikolata, bal, badem, krokan ya da kurabiye parçaları eklenmektedir. Eklenen bu malzemelerin her birinin içerdiği şeker oranı farklıdır. Bu yüzden dondurmanın her çeşidinin de kalorisi farklı olacaktır.

Dondurma kilo aldırır mı?

Çok sevilen bir tatlı olmasına rağmen dondurma kilo aldırır mı endişesi ile az tüketilebilir. Ancak kararında tüketildiğinde ve daha az şekerli alternatifleri tercih edildiğinde dondurma sanıldığı gibi kilo aldırmaz. Aksine yüksek kalsiyum içeriğinden dolayı kilo vermeye bile yardımcı olabilir. Ayrıca dondurmanın besin değeri oldukça yüksektir.

Dondurma çeşitlerinden meyveli ya da sade olanların kalorisi daha düşüktür. Ancak dondurmanın içerisine kurabiye parçaları, şekerlemeler ya da çeşitli çikolatalar katıldıkça kalorisi yükselir. Dondurma kilo aldırır mı endişesi taşıyanların sade ve meyveli dondurma çeşitlerini tercih etmeleri gerekir. Alternatif olarak evde dondurma nasıl yapılır başlığındaki yoğurtlu dondurma tarifi ile kendi tatlınızı hazırlayabilirsiniz.

Bununla birlikte dondurmanın üzerine eklenen çikolata ya da karamel sosu gibi malzemeler de dondurmanın kalorisini artırır. Dondurmanın faydalarından yararlanmak ve kilo almamak için her zaman düşük kalorili alternatifleri sınırlı tüketmek gereklidir.

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir: