Evde Kefir Nasıl Yapılır?

By | 14/05/2018

Evde kefir nasıl yapılır, çok pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Kefir yapımı tarifi için aşağıdaki grafikteki basit adımları izle!

Kefir, mayalanma yöntemi ile sütten elde edilen doğal bir içecektir. Bol miktarda vitamin, mineral ve probiyotik içeren kefirin faydaları özellikle bağışıklığı kuvvetlendirmesi ve bağırsak sistemini daha sağlıklı hale getirmesi ile öne çıkıyor. Her ne kadar son yıllarda adından daha sık söz edilse de aslında kefir yüzyıllardır tüketilen bir içecek.

Evde kefir yapımı tarifi

Evde kefir yapımı tarifi

Kafkasya kökenli doğal bir içecek olan kefir geçmişte en çok Kafkas Türkleri ve Ruslar tarafından üretilip içilmiştir. Kefir kısaca inek ya da keçi sütünde laktik asit ve etil alkol fermantasyonu ile ortaya çıkar. Kefir nasıl yapılır, bunun için özel olarak kefir mayası kullanılması gereklidir. Kefir mayası süte katılır ve bu sayede mayalanmayı sağlar.

Kefirin içinde B12 vitamini, A vitamini, E vitamini, K2 vitamini, B1 vitamini, kalsiyum, fosfor, selenyum, magnezyum mineralleri, çeşitli enzimler, protein, folik asit, biotin ve probiyotik dediğimiz insan vücuduna son derece faydalı mikroorganizmalar bulunur. Evde kefir nasıl yapılır tarifi merak ediyorsanız aşağıda verdiğimiz tariften yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte, tıpkı ev yapımı yoğurt gibi evde kefir yapımı tarifi de ilk denemede tutmayabilir. Ancak denemeye devam etmelisiniz. İlk birkaç seferden sonra artık kendi kefirinizi düzenli olarak yapıp içebileceksiniz.

Evde kefir nasıl yapılır?

İşte evde kefir nasıl yapılır:

Evde kefir nasıl yapılır

Evde kefir nasıl yapılır

Evde kefir yapımı tarifi aslında son derece kolay bir işlemdir. Herşeyden önce ilk ihtiyacınız olan malzeme süttür. Taze sütü çiğ olarak satın alıp kaynatmanız daha iyi bir sonuç verecektir. Ancak böyle bir imkanınız yoksa evde kefir yapımı tarifinde günlük süt de kullanabilirsiniz. Kutu sütler kefir yapımı için önerilmez çünkü kutu sütle istenilen sonuca ulaşamayabilirsiniz.

Ayrıca evde kefir nasıl yapılır tarifi için kefir mayası edinmelisiniz. Kefir mayasını marketlerden ya da aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. Bunun dışında cam bir kavanoza ve bir adet plastik süzgece ihtiyacınız olacak.

Evde kefir yapımı tarifi

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 30-40 gr kefir mayası
 • 1 adet cam kavanoz
 • 1 adet plastik süzgeç

Yapılışı:

 • Öncelikle 1 litre sütü kaynatın. Üzerinde kaymak oluşmamasına dikkat edin, kaymak varsa da alın. Sütü metal olmayan bir kaba alarak oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
 • 30-40 gram kefir mayası için kefir tanelerinden 1 yemek kaşığı kadarını alın ve tahta bir kaşık kullanarak süte iyice karıştırın.
 • Üzerini ince yapılı temiz bir bez ya da tülbentle kapattığınız kefiri 20-25 derece ısıda karanlık bir ortama alarak 2 gün bekletin.
 • Bekleme süresi sonunda mayalanmış sütünüz hazır olacaktır. Bu sütü plastik bir süzgeçle süzerek kefirinizi elde edebilirsiniz.
 • Süzgeçte kalan kısım kefir mayası dediğimiz kefir taneleridir. Bu kefir tanelerini bir sonraki evde kefir yapımı tarifi için kullanabilirsiniz.
 • Elde ettiğiniz kefiri buzdolabında muhafaza edin ve en fazla iki gün içinde tüketin.

Kefir içerken nelere dikkat etmek gerekir:

Fermantasyon yöntemiyle elde edilen, son derece faydalı ve doğal bir içecek olan kefiri içerken dikkat etmeniz gerekenler var. Kefir besin değeri yüksek bir içecektir. İçerisinde sayısız vitamin, mineral ve bağırsak florasını düzenleyici olarak görev yapan probiyotikler bulunmakta. Vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendiren kefir aynı zamanda büyüme ve gelişmeyi de destekler.

Kefir kemik yapısının güçlenmesini sağlar ve yeni kemik oluşumunu destekler. Bu özelliğiyle kefir özellikle büyüme çağındaki çocuklar için de oldukça faydalıdır. Ancak kefir günde 2 su bardağından daha fazla içilmemelidir. Ayrıca bebeklere kesinlikle kefir verilmemelidir. Çocuk iki yaşını geçince doktora danışılarak günlük yarım ya da 1 çay bardağı kadar kefir içirilebilir.

Kefirin tavsiye edilenden daha fazla tüketilmesi mide ve bağırsaklarda kramp görülmesine sebep olabilir. Ayrıca hamile ve emziren kadınların kefir tüketmesi sakıncalı olabilir. Mutlaka doktora danışılmalıdır. Şeker hastalarına da kefir tüketmesi önerilmez.

Kefir de diğer süt ürünleri gibi çok çabuk bozulabilen bir üründür. Bu yüzden önerilen tüketim süresi olan iki gün içerisinde tüketilmelidir. Eğer kefirin bozuk olduğundan şüphe ediyorsanız kefiri asla içmeyin ve atın.

Kefir mayası nasıl saklanır:

Evde kefir nasıl yapılır öğrendiniz ve ilk kefirinizi yaptınız. Eğer evde kefir yapmaya devam edecekseniz kefir mayasını her zaman dışarıdan almanıza gerek yok. Hazır olan kefiri süzdüğünüzde süzgeçte kalan kefir tanelerini uygun koşullarda muhafaza ederseniz bir sonraki kefir yapımı için kullanabilirsiniz.

 • Kefir tanelerini metal olmayan bir kaba alın ve bir miktar üzerini geçecek şekilde temiz içme suyu ekleyin. Bu şekilde kefir tanelerini buzdolabında saklayın.
 • Kefir tanelerini ayrıca dondurarak da daha uzun süre saklayabilir ve kullanabilirsiniz. Dondurduğunuz kefir tanelerini buzlukta 2 aya kadar tutabilirsiniz.
 • Bir diğer yöntem ise kefir tanelerinin kurutulmasıdır. Bu yöntem ile kefir tanelerini 1 yılı aşkın süre saklayabilir ve evde kefir yapımı tarifi için kullanabilirsiniz.
Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *