Felç Geçirmek Üzere Olduğunuzun Belirtileri Nelerdir?

By | 16/12/2017

Felç geçirmeden hemen önce vücudunuz sizi uyaran bazı işaretler veriyor. Kendinizin ya da yakınlarınızın felç geçirmek üzere olduğunun belirtileri nelerdir bilmeniz, erken tedbir almak açısından belki de hayat kurtaracak kadar önem taşıyor.

Elde edilen istatistikler ışığında ülkemizde her yıl yaklaşık 200 bin kişinin felç geçirdiği tespit edilmiştir. Tıptaki ilerlemeler, sağlık bilincinin artırılması ve alınan diğer önlemlerle birlikte bu sayı zaman geçtikçe azalmaktadır. Ancak halen yapılması gerekenler de oldukça fazla.

Felç geçirmek üzere olduğunuzun belirtileri nelerdir

Felç geçirmek üzere olduğunuzun belirtileri

Bu konuda en etkili madde olan sağlık araştırması yapan kurumlara yapılan bağışlar hayati derecede önem taşıyor. Buna ek olarak araştırmalara göre her 50 kişiden yalnızca biri felç geçirmeden tam 24 saat kadar önce felç geçirme belirtilerini gösteriyor.

Felç nasıl olur?

Felç nasıl olur, felç rahatsızlığı genellikle beyin enfarktüsü veya beyin kanaması ile bağlantılı olarak görülür. Beyindeki sinir hücreleri damarlar ve kan dolaşımı yoluyla aktarılan oksijen ve besinlerin sayesinde fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Beyni besleyen damarlarda oluşan bir pıhtılaşma beyin felcine yol açmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre beyin felci geçirmeden önce belirtiler çoğu kişide kesin olarak görülemiyor. Ancak buna karşılık felç geçiren kişilerin önemli bir kısmı da önceden felç belirtileri nelerdir hissettiklerini söylüyor.

Felç belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon sinsi bir hastalık ve başta kan damarları olmak üzere tepeden tırnağa vücudun tamamına zarar veriyor. Felç öncesi belirtiler arasında yüksek tansiyon ilk sırada gelir. Tansiyonu yükselen kişiler vücutlarındaki bu değişikliği hemen hissedemezler. Ancak yüksek tansiyon beyin enfarktüsü ve beyin kanamasının en büyük belirtisidir.

Tansiyondaki yükselme ile beyne giden damarlar zaman içinde daralır ve şekilleri bozulur. Bunun sonucunda kan sızdırmaya başlarlar. Uzmanların tavsiyesi eğer tansiyonunuzda sürekli yükselme varsa mutlaka bir doktora danışmanız ve gerekli tedbiri almanız yönünde.

Sigaranın beyne zararları

Boyun tutulması: Felç belirtileri boyun tutulmasıyla da kendini gösterebilir. Tansiyonun yükselmesi beyin damarlarında tahribata yol açar. Bu tahribat sonucu beyin damarlarında meydana gelen kanama boyun tutulmasına sebep olur.

Eğer başınızı öne eğerek çenenizi göğsünüze değdiremiyorsanız ve beraberinde şiddetli baş ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Ayak düşmesi: Ayak düşmesi ya da kısmi felç gibi ayağın tamamen kullanılmaz hale gelmesine neden olan rahatsızlıklar da felç öncesi belirtilerdendir. Bunun sebebi dizle bacak arasında köprü görevi gören sinirlerin zarar görmesidir ve felçle bağlantılıdır.

Şiddetli baş ağrısı: Baş ağrısı aslında hemen herkesin günlük yaşamında karşılaştığı alelade bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda baş ağrısı pek çok farklı sebepten ortaya çıkabileceği gibi pek çok farklı hastalığın da belirtisi olabilir. Bununla ilgili olarak baş ağrısının ortaya çıktığı bölge, sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

5 çeşit baş ağrısı ve tedavisi

Felç nasıl olur, baş ağrısıyla ilişkisine gelecek olursak olağan olmayan, daha önce karşılaşmadığınız şekilde ani olarak başınız şiddetle ağrımaya başladıysa hemen doktora başvurmalısınız. Yapılan araştırmalara göre felç öncesi belirtiler arasında şiddetli baş ağrıları da bulunuyor. Yüksek oranda hasta şiddetli baş ağrılarının hemen ardından beyin felci geçiriyor.

Kan şekeri düşüklüğü: Uzmanların belirttiğine göre felç geçirme işaretlerinden biri de kan şekeri düşüklüğü. Aynı zamanda beynin belirli bir kısmında meydana gelen uyuşma da beyin felcinin habercisi. Bunu anlamak biraz zor olabilir. Ancak başınızdaki kısmi ağrının ayrıca ayağınızda ve bacağınızda uyuşmaya sebep olduğunu ve konuşmanızda aksaklık yarattığını aklınızda bulundurun.

Kan şekeri neden düşer?

Görme bozukluğu: Tek gözde ya da her iki gözde birden oluşan ani bozukluklar felç öncesi belirtiler arasında yer alıyor.

Omuz ağrısı: Nadiren de olsa felç geçirmeden hemen öncesinde omuz bölgesinde şiddetli bir ağrı hissedilebiliyor. Diğer belirtilerle birlikte akılda bulundurmakta fayda var.

Çabuk yorulma: Felç geçirme belirtileri arasında son sırada çabuk yorulma yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre çabuk yorulan kişiler uykularında felç geçirebiliyor ve bilinçlerini kaybedebiliyor.

Felç kişinin yaşamını tümüyle değiştiren, hareket kabiliyetini sınırlayan ve pek çok açıdan kişiyi dışarıya bağımlı kılan bir rahatsızlık. Felç geçiren bir kişideki hasara bağlı olarak hasta hayatının geri kalanını tümüyle yakınlarına bağımlı olarak, yatağa bağlı geçirebiliyor. Buna ek olarak felce bağlı olarak gelişen pek çok farklı rahatsızlık ile de yüzleşmek zorunda kalıyor.

Kuaförde yapılan hatanın ardından felç geçirdi

Bundan dolayı felç belirtileri nelerdir bilmek ve rahatsızlığı haber veren işaretlere göre tedbir almak hayati derecede önem taşıyor. Felç geçiren hastaya ilk müdahale konusunda bilgili olunmasa bile kişinin felç geçirdiğinin hemen anlaşılması bile bu hastalıktan alınan hasarı en aza indirecek önemli bir etkendir.

Eğer birinin felç geçirdiğinden emin değilseniz YKKZ testini deneyin.

Y= Yüz: Kişinin suratı öne düşüyor mu?

K: Kol: Kişi iki kolunu da havaya kaldırabiliyor mu yoksa bir kolunu daha mı güçsüz hissediyor?

K: Konuşma: Kişinin konuşmasında bir gariplik var mı?

Z: Zaman: Zaman çok önemli! Derhal ambulansı arayın!

Kişiden kişiye değişen farklı felç belirtileri olduğunu ve felç geçirme riski olan birinin bütün belirtileri göstereceğine dair bir kesinlik olmadığını göz önünde bulundurun.

Buna ek olarak, bu 8 belirtiyi göz önünde bulundurarak birilerinin hayatını kurtarabileceğinizi de unutmayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *