Gözde Sarı Nokta Hastalığı Nedir – Genetik Mi?

By | 11/10/2018

Gözde sarı nokta hastalığı nedir, sarı nokta hastalığı genetik midir? Hangi belirtilerle ortaya çıkar, tedavisi mümkün müdür?

Gözde sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu görme kaybına yol açan bir rahatsızlıktır. Gözde sarı nokta hastalığı, görüşte bulanıklık, lekeler ya da karanlık gölgeler yapabilir. Bir süre sonra okurken harfleri, saatin akrep ve yelkovanını ya da nesnelerin şeklini seçememe gibi durumlar oluşur. İnsanların yüzlerini tanımada zorluk olabilir.

Gözde Sarı Nokta Hastalığı Nedir - Genetik Mi

Gözde Sarı Nokta Hastalığı Nedir – Genetik Mi

Gözde sarı nokta hastalığı genellikle 50’li yaşlardan sonra ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinir.

Ancak bu hastalığın ortaya çıkış nedeni yalnız yaşın ilerlemesi değildir. Gözde sarı nokta hastalığı genetik midir, hastalığın ailede görülmesi riski artırır. Ancak gözde sarı nokta hastalığı yetersiz ya da dengesiz beslenme, sigara kullanımı ve ultraviyole ışınlarının etkisiyle de ortaya çıkabilir.

Sarı nokta hastalığı nedir?

Gözde sarı nokta hastalığı olarak bilinen bu hastalığın adı aslında tıp dilinde makula dejeneresansı olarak geçer. Sarı nokta hastalığı neden oluşur hala tam olarak tespit edilememiştir. Bununla birlikte günümüzde artık sarı nokta hastalığının tedavisinde başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Sarı nokta hastalığı dünya üzerinde en yaygın karşılaşılan göz hastalıklarından biridir. Özellikle gelişmiş ülkelerde görme kaybı yaşanmasının en büyük nedeni gözde sarı nokta hastalığıdır. Gözde sarı nokta hastalığı, kısaca görmede bulanıklık, göz önünde karanlık bölgeler oluşması gibi görme problemlerine yol açan bir rahatsızlıktır.

Gözde sarı nokta hastalığı ileri yaşlarda görülen bir retina rahatsızlığıdır. Genellikle 50 yaş üzeri kimselerde görülür ve sarı nokta hastalığı tedavisi yapılmazsa görme kaybı ile sonuçlanması muhtemeldir. Sarı nokta hastalığı genetik midir, yapılan araştırmalara göre gözde sarı nokta hastalığının aileden geçebileceği yönündedir.

Ayrıca gözde sarı nokta hastalığı oluşmasında başka etkenler de olabilir. Bunlar yaş ve genetik yatkınlık dışında, sigara kullanımı ve ultraviyole ışınlarıdır.

Gözde Sarı nokta hastalığı nedir?

Gözde Sarı nokta hastalığı nedir, tıp dilinde hastalık makula dejenerasyonu olarak geçer. Makula, gözün arka kısmında retinanın merkezinde yer alan, içinde sarı renkte maddeler bulunan bölümdür. Bu bölüm gözün ayrıntılı ve merkezi görmeden sorumlu kısmıdır.

Bakılan nesnelerdeki ayrıntıları seçmek, sayfa üzerindeki harfleri tanımak, araba kullanmak, yüzleri ayırd etmek gibi fonksiyonlar makula sayesinde gerçekleşir.

Gözde sarı nokta hastalığının iki ayrı tipi vardır. İlki kuru tip sarı nokta hastalığıdır. Sıvı birikimi bulunmaz. Diğer tipe göre daha az tehlikelidir. Diğer tip ise yaş tip sarı nokta hastalığıdır. Görme ileri derecede bozulur.

Kuru tip sarı nokta hastalığı uzun vadede yaş tipe dönüşebilir. Yaş tip sarı nokta hastalığı tedavi edilmediği taktirde gözde kalıcı zararlar bırakabilir.

Her ne kadar sarı nokta hastalığı nedir dendiğinde ileri yaşlarda çıkan bir rahatsızlık olarak düşünülse de sarı nokta hastalığı çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden her yaş için düzenli göz kontrolleri yapmak önemlidir. Bu şekilde hastalıklar erkenden farkedilerek önlem alınabilir ve uygun tedaviye başlanabilir.

Göz sağlığı için ne yapmalıyız?

Gözde sarı nokta hastalığı başlangıcı gözün arka kısmında yer alan kan damarlarındaki anormal durumdan kaynaklanır. Retinanın hemen altındaki bölgede yer alan kan damarlarından gelen sızıntılar görme kaybına yol açar.

Kısaca makula dejenerasyonu denilen bu durum aslında gözün sadece 1 milimetrelik alanında oluşur. Ancak bu anomali görme kaybı oluşması için yeterlidir.

Gözde sarı nokta hastalığı belirtileri:

  • Bakılan yerde meydana gelen karanlık noktalar, lekeler. Herhangi bir nesneye bakıldığında nesnenin bazı bölgelerinin bulanık ya da karanlık lekeler şeklinde görülmesi.
  • Okurken ya da yazarken harflerin şeklini seçememe, bulanık ya da bozuk görmek.
  • Yüz tanıma ya da belirgin ayrıntıları olan şekilli nesneleri seçememe.
  • Bulanık görme haricinde renklerin daha soluk görülmesi.
  • Gece görüşünün zayıflaması, ışığa karşı hassasiyet

Gözde sarı nokta hastalığı belirtileri farkedilir farkedilmez doktora görünmekte fayda var. Bu şekilde hastalığın doğru teşhisi ve tedavisi yapılabilir. Eğer gözde sarı nokta hastalığı tedavi edilmezse kişinin gündelik yaşamı olumsuz etkilenir.

Neredeyse yarım metre uzağı bile seçememe, nesneleri farkedememe, saati, yazıları okuyamama gibi zorlayıcı durumlar ortaya çıkabilir.

Sarı nokta hastalığı genetik mi?

Sarı nokta hastalığı genetik mi, yapılan araştırmalara göre gözde sarı nokta hastalığının genetik yatkınlığa bağlı olarak da ortaya çıkabildiği tespit edilmiştir. Aile bireylerinde sarı nokta hastalığı varsa diğer aile bireylerinde görülmesi ihtimali de olabilir.

Ancak gözde sarı nokta hastalığı sadece genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaz.

Gözde sarı nokta hastalığının çıkış sebeplerinden en etkili olanı yetersiz ve dengesiz bir beslenme düzenidir. Hastalık ayrıca sigara içme ve güneş ışınlarına fazla maruz kalma ile de ortaya çıkabilir. Yüksek kolesterolü olan kişilerde ve yüksek tansiyonu olan kişilerde de hastalığın ortaya çıkma riski fazladır.

Göz yorgunluğu nasıl giderilir?

Gözde sarı nokta hastalığı tedavisi mümkündür. Günümüzde artık hastalığın tedavisinde yüksek oranda başarı elde edilmektedir. Bununla birlikte sağlıklı yaşam alışkanlıkları hastalığın oluşma riskini azaltabilir.

Sigara içilmemeli, güneşe karşı yalnız cilt değil gözler de korunmalıdır. Ayrıca bol taze sebze ve meyve tüketmek, yeterli protein almak gibi vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme düzenine uyulmalıdır.

Buna ek olarak omega3 sağlıklı yağ asitlerini de düzenli tüketmek gözde sarı nokta hastalığı oluşma riskinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *