Hangi Belirti Hangi Hastalığın İşareti?

By | 27/08/2017

Vücutta ters giden bir işleyiş olduğunda bu dış görünüme de yansır. Ciltte beliren lekeler, ciltte döküntü, gözlerin kanlanması, nefes darlığı, tırnaktaki beyaz lekeler gibi durumlar aslında gözden kaçırmamamız ve ciddiye almamız gereken bir durum olduğunun habercisidir.

Aynı şekilde vücutta şişlikler, son zamanlarda çıkan baş ağrıları ya da eklem ağrıları, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar vücudun verdiği hastalık belirtileri olabilir. Vitamin eksikliği ya da alerji gibi rahatsızlıklar için hastalık belirtilerine bakılarak hangi belirti hangi hastalığın işareti olabilir tahmin edilebilir.

Hangi Belirti Hangi Hastalığın İşareti

Hangi Belirti Hangi Hastalığın İşareti

Kanserin 5 erken belirtisi

Vücudumuz oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Buna rağmen tüm organlar, dokular ve hücreler birbiriyle büyük bir uyum içinde çalışırlar. Tümüyle sağlıklı bir insanın iç organları yaşamsal fonksiyonları kusursuz olarak yerine getirdiğinde, bu durum kişinin dış görünüşüne de aynı ölçüde yansır.

Canlı, pembe görünen bir cilt, parlak saçlar, lekesiz tırnaklar, dik duran bir omurga, enerjik bir vücut tamamen sağlıklı olan bir vücudun göstergesidir. Ancak aksi bir durum olduğunda bu yine çeşitli hastalık belirtileri olarak dış görünüşe yansır. Ciltte döküntü, tırnaktaki beyaz lekeler ya da nefes darlığı gibi hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Aynı zamanda vücutta yolunda gitmeyen bir durum çeşitli ağrılar, vücutta şişlikler, kasılmalar ve benzeri tepkilerle hastalık belirtileri olarak hissedilir. Biraz dikkat kesilmekle birtakım genel hastalıklar için hangi belirti hangi hastalığın işareti anlaşılabilir. Ancak kesin teşhis her zaman bir doktor tarafından konulmalı ve aynı şekilde hastalığın tedavisi için doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Hangi belirti hangi hastalığın işareti:

1. Ciltte döküntü

Cildin soyulması ya da ciltte döküntü hastalık belirtilerinden vitamin eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Genel bir inanışa göre tırnaktaki beyaz lekeler de vitamin eksikliği belirtisi sayılır. Yeterince sağlıklı beslenmediğiniz anlamına gelir. Ciltte döküntüyü önlemek ve vitamin eksikliğini tamamlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketin. Yeterli protein almaya özen gösterin.

Bunun dışında hangi belirti hangi hastalığın işareti karar vermeden ciltte döküntüyle birlikte kaşıntı ya da kızarıklık gibi belirtiler varsa alerjik bir durum ya da enfeksiyon olabileceğini unutmayın. Ciltte döküntüye en doğru teşhis için kısa zamanda doktora görünmelisiniz.

2. Gözde sarılık

Gözde sarılık ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Gözde sarılık ile birlikte deride de sarılık varsa karaciğer ile ilgili bir probleme işaret ediyor olabilir. Gözde sarılık ile birlikte karında şişlik, ağızda acı bir tat, nefes kokusu, çarpıntı, iştah azlığı, kaslarda ağrı, uyku problemleri, el ve ayaklarda şişlik gibi belirtiler karaciğer hastalıklarında görülen genel hastalık belirtileridir. Zaman kaybetmeden doktora görünmenizde fayda var.

3. Nefes darlığı

Nefes darlığı solunum sistemi ile ilgili bir rahatsızlığa işaret diyor olabilir. Özellikle istirahat halindeyken ya da çok az bir fiziksel efor sonunda nefes darlığı çekiyorsanız bu normal bir durum değildir. Nefes darlığında hangi belirti hangi hastalığın işareti, eğer öksürük de eşlik ediyorsa astım olabilir, bunun dışında koah, kalp yetmezliği, solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar olabilir.

Nefes darlığı ile birlikte göğüste ağrı da oluyorsa bu ciddi bir akciğer ve kalp rahatsızlığı olabileceğinin kanıtıdır. Nefes darlığına göğüste baskı, sırta, boyuna ya da kola yayılan bir ağrı eşlik ediyorsa bu kalp krizi habercisi de olabilir. Acil olarak hastahaneye gitmek gerekir.

4. Vücutta şişlikler:

Bazen biz hiç farkında olmadan vücutta şişlikler ya da bezeler oluşabilir. Vücutta şişlikler iyi ya da kötü huylu tümörler ya da ödem olabilir. Erken farkedildiğinde ve teşhis edildiğinde bu tümörlerin tedavi şansı yüksektir. Bunun dışında vücutta şişlikler oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon sonucu da ortaya çıkabilir. Vücutta şişlikler her zaman tehlikeli değildir. Ancak vücutta şişlikler varsa mutlaka bir doktora başvurmalı ve en erken evrede tedbir alınmalıdır.

5. Tırnaktaki beyaz lekeler

Vücutta meydana gelen anormal bir durumun ilk belirtileri gözlerden ya da ciltten anlaşılabileceği gibi tırnaklardan da gözlemlenebilir. Tırnaklardaki şekil ve renk değişiklikleri, tırnaktaki beyaz lekeler dikkate almanız gereken işaretlerdir.

Ancak hangi belirti hangi hastalığın işareti kesin bir teşhis yapılabilmesi için bu değişiklikleri erken farkedip doktora danışmak gerekir. Bununla beraber tırnaklardaki sararma mantar hastalığına, tırnakların kaşık şeklini alması ve tırnaktaki beyaz lekeler demir eksikliği anemisine işaret ediyor olabilir.

6. Kiloda ani değişimler

Vücut ağırlığının hızla azalması hormonal bir hastalığın belirtisi olabilir. Böyle durumlarda özellikle tiroid hormonunun normal değerlerde olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Buna ek olarak diyabet hastalığında da ani kilo kaybı görülebilir. Ani kilo kaybı ile birlikte çok su tüketme, sıklıkla idrar yapma gibi belirtiler diyabet hastalığı olabileceğini gösterir.

Ancak ani kilo kaybı ile birlikte sinirlilik, gerginlik, çarpıntı, aşırı terleme gibi belirtiler ise hipertiroidi hastalığı habercisi olabilir. Bazı kanser türlerinde de pek çok belirtiyle birlikte ani kilo kaybı da görülmektedir. En doğru teşhis için doktora danışılmalıdır.

7. El ve ayaklarda güç kaybı

El ve ayaklarda ani ortaya çıkan güç ve his kaybı beyin damarlarında bir tıkanıklığın varlığına işaret ediyor olabilir. El ve ayaklarda his ve güç kaybı uzun bir dönemde geliştiyse bu diyabet hastalığı, sinir yıpranması ya da fıtık hastalığına işaret ediyor olabilir.

Bu yazımızda ciltte döküntü, tırnaktaki beyaz lekeler, nefes darlığı, el ve ayaklarda güç kaybı gibi hastalık belirtileri ile hangi belirti hangi hastalığın işareti konularında bilgi verdik. En doğru teşhis ve tedavi için doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.