Hızlı Zayıflatan Yiyecekler Listesi

By | 07/06/2016

Sağlıklı ve dengeli beslenmek amacıyla yenilen doğal gıdaların her biri başlı başına birer süper yiyecektir. Bu gıdalar besleyici olmanın yanında kemiklerin gelişmesine yardımcı olur, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır, gözlerin görme yetisini geliştirir ve keskin bir zekaya sahip olmayı sağlar.

Fakat bu sağlıklı besinlerin aynı zamanda vücudun formda ve ince kalmasını sağlayan zayıflatan yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Hızlı zayıflatan yiyecekler listesi

Hızlı zayıflatan yiyecekler listesi

Yağ yakarak zayıflatan yiyecekler

Yemek yeme alışkanlıklarınız uzun vadede vücut sağlığınıza etki eder. Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenin en önemli yollarından biri sağlıklı besinleri tercih ederek vücudun ihtiyacı kadar yemek yemektir. Yenilen besinlerin bir kısmı uzun süre tok tutucu özelliğiyle daha az yemek yenmesini sağlar.

Bir kısmının sindirimi için fazla enerji harcanması ve dolayısıyla daha fazla kalori yakılması gerekir. Bir kısmı ise içeriğindeki besin maddeleri sayesinde yağ yakıcı zayıflatan besinler kategorisine girer.

Protein: Protein sadece zayıflatan yiyecekler arasında yer almaz, aynı zamanda insan vücudu için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bunun pek çok sebebi vardır: sağlıklı bir cilt, sağlıklı saç ve tırnaklar, sağlam kemikler ve kas yapısı.

Aynı zamanda zayıflatan besinler arasında yer alan protein uzun süre doygunluk hissi sağlar ve kalori yakımını artırır. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalara göre protein ağırlıklı beslenen kişilerin diğer kişilere oranla daha az yiyecek tükettiği tespit edilmiştir.

Yüksek protein diyeti ile zayıflama?

C Vitamini: Kilo vermede aldığınız vitaminlerin de önemli derecede katkısı olduğunu söylesek? Araştırmalara göre C vitamini eksikliği olan kişilerin daha kilolu olduğu görülmüştür.

Zayıflatan yiyeceklerin içeriği bu bakımdan önemlidir. Bu araştırmalara göre bir takım mikro besinlerin vücutta eksikliğinin şişmanlıkla doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Bunlar C vitamini, magnezyum, E vitamini ve çinkodur.

Bu maddelerin eksikliğinde vücut ağırlığının normalin üzerinde olma riski bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan yağ yakarak zayıflatan besinleri günlük olarak tüketmeye özen gösterin.

C vitamini eksikliği belirtileri

Kalsiyum: Sağlıklı diş ve kemikler için zengin kalsiyum içeriğinden dolayı süt içmeniz gerektiğini biliyor olabilirsiniz. Fakat aynı kalsiyum içeren gıdalar aynı zamanda açlığı kontol almaya yardımcı olması ve yağ yakımını artırmasıyla zayıflatan yiyecektir.

Araştırmalara göre kemikleri güçlendiren bu mineralin eksikliği vücuttaki yağ kütlesindeki artışa ve iştahı kontrol edememeye sebep oluyor. Süt ve süt ürünleri zengin birer kalsiyum kaynağı olması sebebiyle yağ yakımında etkilidir.

Bu özelliğiyle süt, yoğut, peynir gibi gıdalar yağ yakarak zayıflatan besinler arasındadır. Hem sağlıklı diş ve kemikler hem de formda bir vücut için kahvaltı dahil her öğünde süt ve süt ürünlerini tüketin.

Kalsiyum eksikliği belirtileri

Lif: Yıllardır pek çok kilo verme araştırmasının vardığı ortak sonuç, yemeğe başlarken önce salata yemenin açlığı yatıştırdığı ve aşırı yemek yemenin önüne geçtiğidir. Bunun sebebi salatanın içinde olan marul gibi yeşilliklerin, havuç, domates ve diğer sebzelerin harika bir lif kaynağı olmasıdır.

Lif içeren bu sebzeler zayıflatan yiyeceklerdir. Çabuk doymayı sağladığı gibi uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptirler.

Lifli gıdalar nelerdir?

Hızlı zayıflatan 10 yiyecek

1. Baklagiller

Baklagiller gayet uygun fiyata, doyurucu ve harika bir protein kaynağı bir yemek alternatifi olabilir. Aynı zamanda bol lif içerir ve sindirimi uzun sürer. Bu da zayıflatan yiyeceklerden biri olan baklagilleri tükettiğinizde kolay kolay acıkmayacağınız anlamına gelir.

Yeşil mercimeğin faydaları

2. Çorba

Yemeğe bir kase çorba içerek başlamak o öğünde daha az yemek yiyeceğinizin garantisidir. Özellikle et suyu kullanılarak yapılmış ve sebze içeren çorbalar hem besleyici hem de son derece doyurucudur. Yalnız zayıflatan yiyecek kategorisinde çorbayı tercih ediyorsanız krema ya da tereyağı gibi ek tatlandırıcılardan uzak durun. Bu şekilde fazladan kalori almamış olursunuz.

3. Bitter çikolata

Bitter çikolata yüksek oranda kakao içerir. Şeker ve yağ oranının düşük olması ve zengin antioksidan içeriği ile son derece sağlıklı bir yiyecektir. Genç kalmayı sağlar. Zayıflamak için her zaman kakao oranı olabildiğince yüksek bitter çikolata çeşitlerini tercih edin.

Bitter çikolatada aynı zamanda bol miktarda magnezyum, demir, fosfor, çinko, bakır ve kalsiyum mineralleri bulunur. Zayıflatan bir yiyecek olarak öğün aralarında bitter çikolatayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Çikolata mutluluk verir. Stres hormonunu azaltır. Bu bakımdan kilo almaya da engel olur. Ayrıca bitter çikolata metabolizmayı hızlandırır. Tüm bu özellikleriyle bitter çikolata kilo verme amacına ulaşmak için ideal bir zayıflatan besindir.

4. Sebze

Hiç kuşkusuz tüm sebze çeşitleri zayıflatan yiyecekler arasındadır. Yüksek lif içeriğiyle uzun süre tok tutar. Kalori oranı düşüktür. Sebzeler bol su içerir. Zayıflamak için öğünlerinizde mutlaka bir çeşit sebze yemeğine yer verin.

Özellikle öğün başlangıcında bir kase sebze çorbası kolay doymayı sağlar. Uzun sindirim süresinden dolayı midede daha uzun süre kalır ve yemekten kısa süre sonra hemen acıkmaya engel olur.

Düşük karbonhidratlı sebzeler listesi

5. Yumurta

Protein bakımından zengin bir kahvaltın günün geri kalanında aşırı şekerli ya da yağlı atıştırmalıkları tüketme isteğine engel olur. Sabahları erken saatlerde yapacağınız kahvaltıda mutlaka zayıflatan besinlerin başında gelen yumurtayı tüketin. Yapılan bilimsel araştırmalarda da kahvaltıda yumurta tüketmenin gün boyu daha az yemeyi ve kilo vermeyi sağladığı tespit edilmiştir.

6. Kuruyemiş

Kilo vermeye yardımcı ve aynı zamanda sağlık deposu bir ara öğün olarak küçük bir avuç badem, fıstık, ceviz, fındık ya da pekan cevizi harika bir seçim olabilir.

Tıpkı yumurta gibi bu kuruyemişleri de tüketmek doygunluk hissi yaratıyor ve gün boyu daha az yemek yemeyi sağlıyor. Bu zayıflatan yiyecekleri tüketmek aynı zamanda iştahın dengelenmesine yardımcı oluyor. Böylece sürekli atıştırma isteği ortadan kalkarak fazla kalori almanın da önüne geçilmiş oluyor.

7. Elma

Zayıflatan yiyecek olarak elmayı tercih ediyorsanız elma suyu değil, mutlaka bir bütün olarak meyvenin kendisini tüketin. Bu şekilde elmanın içerdiği bol miktardaki lifi de vücudunuza almış olacaksınız. Buna ek olarak elma yerken yaptığınız çiğneme işi beyninize özlü bir besin tükettiğinizin sinyalini de göndermiş olacak.

8. Kinoa

Son zamanların popüler yiyeceği haline gelen kinoa diyet listelerinin de vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kinoayı bu kadar önemli kılan özelliği ise çok besleyici olması. İçeriğinde çok yüksek oranda demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri bulunuyor.

Buna ek olarak en temel amino asitleri de içermesi bakımından kinoa yiyerek protein de almış oluyorsunuz. Kinoada ayrıca A, B, C, D ve E vitaminleri ve bol miktarda lif bulunur. Bu yüzden kinoa tam anlamıyla bir zayıflatan yiyecektir.

9. Greyfurt

Zayıflama ve ideal kiloyu korumada C vitamininin önemini yazının başında belirtmiştik. Harika bir C vitamini kaynağı olan greyfurtun aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bulunuyor. Ayrıca içeriğindeki birtakım maddeler kansere karşı koruma sağlıyor.

Cilt dokusunun düzgünleştirilmesine katkıda bulunuyor. Protein ağırlıklı yaptığınız sabah kahvaltınızda zayıflatan besin olarak tüketeceğiniz yarım greyfurt kilo vermenize yardımcı olacaktır.

10. Somon

Somon yüksek kaliteli protein kaynağı, sağlıklı yağları ve pek çok önemli besleyici maddeyi içeriğinde barındıran bir yiyecektir. Zayıflatan besin olarak somon eti omega3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu özelliği ile somon uzun süre tok tutan yiyecekler arasındadır.

Sağlığınızı korumak ve ince bir bedene sahip olmak için zayıflatan yiyecekler arasında bulunan somonu düzenli olarak haftada iki defa tüketmenizi öneririz.

Düzenli balık eti tüketmek hem zayıflamak hem de genç kalmak, zihnin çalışmasını korumak için gereklidir. Bu yüzden somon olmasa da levrek, uskumru ya da hamsi gibi kolayca bulunabilen balık türlerini sofranızdan eksik etmeyin.

İlginizi çekebilir:

2 thoughts on “Hızlı Zayıflatan Yiyecekler Listesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *