İshal ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

By | 08/02/2019

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir? İshal ve mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

İshal ve mide bulantısı kesinlikle çok rahatsız edici bir durumdur. Mide bulantısı, kusma ve beraberinde ishal de görülüyorsa bu genellikle mideyi üşütme ya da bağırsakların zararlı bir şeye karşı verdiği tepki olabilir.

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir

Bununla birlikte ishal, mide bulantısı ve kusmanın altında yatan sebep araştırılmalıdır. Ani gelen ishal ve mide bulantısı aslında bir hastalığın da belirtisi olabilir. Buna karşı alınabilecek en iyi tedbir vakit kaybetmeden bir doktora muayene olmaktır.

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir?

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir, en çok dikkat edilmesi gereken vücudun sıvı kaybını gidermektir. Hem ishal hem de mide bulantısı ile gelen kusma vücudun sıvı dengesini bozar. Kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması hastanın daha çabuk toparlanıp iyileşmesini sağlar.

Vücutta dehidrasyonu önlemek amacıyla tuzlu su içilebilir. Bir miktar tuz, şeker ve içme suyu ile hazırlayacağınız bu karışım vücudun kaybettiği elektrolitleri geri yerine koyacaktır.

Bunun için 1 litre suya bir çay kaşığı kadar tuz, 1 çorba kaşığı kadar da şeker ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı gün içerisinde aralıklarla içerek bitirin.

İshal ve mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

İshal ve mide bulantısına genellikle çeşitli sebeplerle bağırsaklarda oluşan enfeksiyon yol açar. Bazı yiyecek ya da baharatların antibakteriyel, antiviral ve antiinflamatuar özelliği bulunur.

İshal ve mide bulantısına iyi gelen yiyecekler kısa sürede bağırsaklardaki enfeksiyonu iyileştirip, sindirim sistemini eski sağlığına kavuşturabilirler.

Nane: Eşsiz aromasıyla mutfakların vazgeçilmezi olan nane mide için de birebirdir. Aslında nane eski zamanlardan bu yana mideye kullanılan en bilinen doğal ilaçlardan biridir. Hemen her evde mide bulantısına karşı nane limon kaynatılır.

Bunun sebebi nane bitkisinin antibakteriyel özellikte olmasıdır. Nane ayrıca mideyi sakinleştirir. İshal ve mide bulantısının yarattığı rahatsızlığı giderir.

Limon: Limonu iki şekilde kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suya çeyrek limonun suyunu sıkarak için. İshal ve mide bulantısına karşı bir diğer çözüm ise limonu kaynar suya atıp demlendirerek içmektir. Buna ek olarak nane ve limonu birarada da kullanmak ishal ve mide bulantısını giderecektir.

Muz: Muz vücudun kaybettiği mineralleri yerine koyarak daha çabuk iyileşmeyi sağlar. Muzun bir diğer faydası ise sindirim sisteminin çalışmasına destek olmaktır. Muz hem mide hem de bağırsak sağlığı için birebirdir. İshali kesmek için muz tüketebilirsiniz.

Yoğurt: Yoğurdun içinde bulunan probiyotik dediğimiz yararlı bakteriler mide ve bağırsakların iyileşmesine yardım eder. Yoğurt tüketmek bağırsaklardaki yararlı bakteri sayısını artırır. Bu da ishal ve mide bulantısını keser.

Papatya: Antiseptik özelliği ile bilinen papatya bitkisi mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Bunun için Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı papatya atarak demlenmesini bekleyip için.

Zencefil: Mide bulantısı ve ishal gibi enfeksiyon kaynaklı hastalıklara evde şifa arıyorsanız zencefili elinizin altında bulundurmalısınız. Antiinflamatuar özellikli zencefil sizi kısa sürede iyileştirecektir.

Bunun için bir parça taze zencefili ya da bir çay kaşığı toz haline getirilmiş zencefili bir bardak kaynar suda demleyin. İçilebilcek sıcaklığa geldiğinde yudum yudum içerek bitirin.

Karbonat: Pek çok farklı alanda kullanılan karbonat ishal ve mide bulantısına da iyi geliyor. Bir bardak kadar suyun içine bir çay kaşığı karbonat atarak karıştırın ve için. Midenizin kısa süre içinde rahatladığını hissedeceksiniz.

İshal ve mide bulantısı nedenleri:

  • Gıda zehirlenmesi: Yenilen ve içilenlerin bozuk ya da tarihi geçmiş olması sonucu gıda zehirlenmesi olur. Gıda zehirlenmesine yol açan toksin ilk birkaç saat içinde ishal ve mide bulantısı ile kusmaya sebep olur.
  • Enfeksiyon: Hijyen koşullarına dikkat edilmediği takdirde salmonella gibi her tür bakteri, virüs ve benzeri mikroorganizma mideye ve bağırsaklara ulaşarak ishal ve mide bulantısına yol açar.
  • Gebelik: Özellikle hamileliğin ilk ayları bu tür rahatsız edici belirtiler görülür. En yaygını sabah bulantılarıdır. Ancak bu belirtiler ilerleyen zamanlarda azalarak kaybolur.
  • Aşırı stres: Yoğun stres tüm vücudun dengesini bozar. Gerginlik, baş ağrısı gibi belirtilerin yanında ishal ve mide bulantısı da yapar.

Stresin neden olduğu diğer somut etkiler için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

Stres belirtileri: Stresin vücuttaki etkileri

Bunlara ek olarak aşırı yeme içme, alkol tüketimi gibi bazı etkenler de ishal, mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir, en önemlisi bu rahatsızlık sonucu vücudun büyük oranda sıvı kaybettiği unutulmamalıdır. Bol su içmek, vücudun sıvı ihtiyacını gidermek, iyileşmek adına alınabilecek en iyi tedbirdir.

İshal ve mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve bitkilerle evde çözüm önerilerini denerken alerji ya da rahatsızlık riskinin olduğunu unutmayın. Özellikle zencefil gibi baharatların günlük belirli bir miktardan fazla kullanılması sakıncalı olabilir.

Buna ek olarak ishal ve mide bulantısının enfeksiyon ya da stres kaynaklı değil de ülseratif kolit, gastrit ya da reflü gibi başka önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğinin farkında olun. Bu yüzden öncelikli olarak doktora muayene olmak ve onun tavsiyelerini uygulamak en doğru iyileşme yöntemi olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *