Kalp Sağlığı İçin Egzersiz

By | 12/07/2015

Kalp sağlığı için egzersiz nasıl yapılmalı, kalp için en faydalı uygulamalar nelerdir? Egzersiz yapmayalı çok uzun zaman mı oldu? Düzenli spor yapmaya başlamak konusunda hala kararsız mısınız? Öyleyse bir an önce bir an önce harekete geçmenin tam zamanı!

Hareketsiz bir yaşam sürmek sizi uzun vadede pek çok sağlık problemiyle karşı karşıya getirebilir. Eğer yeteri kadar hareket ederek vücutta kan dolaşımı sağlanmazsa doku ve organlara ihtiyaçları olan besin ve oksijen sağlanamaz.

Bununla birlikte yine doku ve organlardaki yaşamsal fonksiyonlar sonucu üretilen atık maddeler de kan dolaşımıyla taşınarak vücuttan atılamaz. Bu durum malesef hastalıklara davetiye çıkarır.

Zayıflama egzersizleri, bisiklete binmek

Zayıflama egzersizleri, bisiklete binmek

Hareketsizliğin en fazla etkilediği organlardan biri kalptir. Güçlü ve sağlıklı bir kalp için mutlaka düzenli egzersiz yapmalısınız.

Aktif bir hayat sürmenin sağlığınız açısından birçok faydası bulunmakta:

 • Kalbinizi güçlenir.
 • Kan basıncınız düşer.
 • Sağlıklı ve ideal bir kiloya ulaşır ve kilonuzu korursunuz.
 • Daha az stres yaşarsınız.
 • Motivasyonunuz ve kendinize güveniniz artar.
 • Daha iyi uyursunuz.

Ancak egzersiz yapmaya başlamadan önce herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamak için mutlaka doktorunuza sormanız gereken sorular var:

 1. Günlük olarak ne yoğunlukta egzersiz yapabilirim?
 2. Bir haftada ne sıklıkta egzersiz yapabilirim?
 3. Hangi aktiviteleri yapmalıyım, hangi aktivitelerden kaçınmalıyım?
 4. İlaçlarımı aldığım zamanı egzersiz programıma göre düzenlemeli miyim?
 5. Egzersiz esnasında nabzımı ölçmeli miyim? Nabız değerim kaç olmalı?
 6. Egzersiz yaparken vücudumda gözlemem gereken herhangi bir uyarı işareti var mı?

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Kalp sağlığını korumak için ne yapmalı?

Spor yapmakta tecrübesiz misiniz? O halde, ilk zamanlarda bir spor hocasıyla çalışmanızda fayda var. Bu daha bilinçli hareket etmenizi sağlayacak, vücudunuzun sıkılaşmasına, kilo vermenize, sakatlanmadan antreman yapmanıza yardımcı olacaktır.

Doktorunuzun izin verdiği ölçüde yapabilecekleriniz:

 • Yürümek
 • Koşmak
 • İp atlamak
 • Bisiklete binmek
 • Paten kaymak
 • Yüzmek
 • Dans etmek

Güç egzersizleri kaslarınızı artıracak ve şekillendirecektir. Çok ağır olan ağırlıklarla çalışmanız kısa vadede kan basıncınızın yükselmesine yol açar.

Bu yüzden daha hafif ağırlıklarla daha uzun süre çalışmayı deneyin. Spor salonunda ağırlık aletleriyle, dambıllarla, direnç bantlarıyla ya da kendi vücut ağırlığınızla çalışın.

En iyi yöntem her gün tüm egzersizlerden aralarda dinlenmek koşuluyla birkaç set yapmak olacaktır. Düzenli olarak devam ettiğinizde kilo verdiğinizi, kas kütlenizin artığını ve vücudunuzun sıkılaştığını fark edeceksiniz.

Tabi ki bu rutini düzenli ve kaliteli uyku, dengeli ve sağlıklı beslenmeyle desteklemeniz gerekir. Tüm bu sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edindiğiniz takdirde bedeninizin her daim sağlıklı ve genç kalmasını garanti altına almış olacaksınız.

Egzersizin etkili ve verimli olması için yapılması gerekenler

Eğer egzersiz yapmada henüz yeniyseniz, daha bilinçli bir şekilde sporunuzu yaparak maksimum düzeyde fayda sağlamak için aşağıdaki basit kuralları uygulamanız gerekir:

Yavaş başlayın: Uzmanlar haftanın çoğu gününü egzersiz yaparak geçirmenizi tavsiye ediyor.

Egzersiz yaptığınız gün sayısını artırmanız genel sağlığınız ve kalbininize faydalı olacaktır. Fakat ilk etapta çok yoğun ya da çok sık yaptığınız egzersiz bıkmanıza sebep olabilir.

Önemli olan düzenli egzersiz alışkanlığı edinmenizdir. O yüzden başlangıçta daha seyrek günlerde fakat aksatmadan düzenli yapacağınız bir egzersiz programı uygulamanız daha iyi olacaktır.

Kademeli olarak artırın: Düzenli egzersiz alışkanlığı edindikten sonra, zaman geçtikçe egzersiz yapma süresini ve egzersiz zorluğunu kademeli olarak artırın.

Sürdürün: Yeni bir alışkanlığa başlamak ve bu alışkanlığı sürdürmek biraz çaba gerektiren zorlayıcı bir iş olabilir. Fakat işinizi kolaylaştıracak, egzersiz alışkanlığı kazandıracak yöntemler bulunmakta.

Takviminizi işaretleyin. Yoğun programınızda egzersize yer açın.
Kendinize egzersiz arkadaşı edinin.
Eğer rutininizin monotonlaşmaya başladığını düşünürseniz hemen değişiklik yapın ve egzersize devam edin.

Egzersiz performansınız için öneriler

Yemek yedikten sonra egzersiz yapmak için en az bir saat bekleyin.

Egzersiz önceside ısınma ve esneme hareketleri yapın. Isınma kalbinizi ve vücudunuzu egzersize hazırlar. Esneme hareketleri kaslarınızı ve eklemlerinizi rahatlatır. Bu şekilde olası sakatlanmaların önüne geçmiş ve performansınızı da artırmış olursunuz.

Egzersizi birden sonlandırmayın. Kademeli olarak aktivitenizi yavaşlatın.

Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmeyi ihmal etmeyin.

Vücudunuzu dinleyin

Egzersiz yapmak ilk etapta vücudunuzda ağrılara sebep olabilir. Vücudunuz egzersiz rutinine alıştıkça bu tür şikayetleriniz azalır. Fakat egzersiz esnasında herhangi şekilde şiddetli ağrı ya da acı hissederseniz hemen egzersizi bırakmalı, doktorunuzu aramalısınız.

 1. Göğüs ağrısı
 2. Halsizlik
 3. Baş dönmesi ya da sersemlik
 4. Göğüste, boyunda, kolda, çenede veya omuzda basınç ya da ağrı

Egzersiz esnasında bu belirtilerden birini hissettiğinizde acil olarak tıbbi yardım almanız gerektiğinin bilincinde olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *