Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

By | 24/05/2017

Pek çok kişi karın şişkinliğinden şikayetçidir. Karın şişkinliği sindirim sorunları ile mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi sonucu olan bir durumdur. Bu yazımızda karın şişkinliği nedenleri ile karın şişkinliğine ne iyi gelir konularını açıkladık.

Yemeklerin sindirimi sırasında bir miktar gaz ortaya çıkar. Bununla beraber hızlı yemek yeme ya da sakız çiğneme gibi aktiviteler sırasında da hava yutulması sonucu midede gaz birikir. Bu şekilde gaz birikmesi ve çeşitli sindirim sorunları ya da bağırsakların düzgün çalışmaması gibi sebepler karın şişkinliğine yol açar. Bu durum pek çok kişiyi rahatsız eder. En iyi çözüm karın şişkinliğinin kişiye özel nedenini tespit ederek karın şişkinliğine ne iyi gelir başlığı altındaki önerilere uymaktır.

Ülseratif kolit nedir?

Bazı durumlarda şişkinlik sadece basit bir gaz birikmesi olmayabilir. Karın şişkinliği bazı hastalıklarda ortaya çıkan bir belirti olabilir. Eğer böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız mutlaka doktora danışmalısınız.

karın şişkinliğine ne iyi gelir

Karın şişkinliğine ne iyi gelir

Karın şişkinliği nedenleri

Karın şişkinliği nedenleri yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Karın şişkinliğine ne iyi gelir araştırmadan önce aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçının kendi hayatınızda olup olmadığına bakmalısınız.

Karın şişkinliği nedenleri:

 • Asitli ve gazlı içecekleri çok fazla tüketmek: Eğer yemek sırasında asitli ve gazlı içecek tüketme alışkanlığınız varsa buna son vermeniz gerekir. Bu tür içecekler yapıları gereği midenin gazla dolmasına sebep olur ve rahatsızlık yaratırlar. Ayrıca reflü gibi hastalıklara da yol açabilirler. Aynı zamanda asitli ve gazlı içecekler vücuda aslında hiç ihtiyacı olmayan gereksiz kalori alınmasına ve devamında fazla yağ depolanmasına yol açar. Karın bölgesinde şişkinlik ya da yağlanma sonucu ileri doğru bir genişlemeyi önlemek için aşırı şekerli, asitli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Bununla beraber sağlıklı bir içecek olması ve sindirime faydalı olacağı inancı ile yemek sırasında maden suyu tüketenler olabilir. Maden suyu sağlıklı bir içecektir ancak aynı zamanda maden suyu gazlı bir içecektir. Dolayısıyla yemek sırasında maden suyu tüketmek de karın şişkinliği nedenlerinden biridir.
 • Hızlı yemek: Yemekleri çok hızlı tüketmek sindirim sorunları, kilo alma gibi sonuçlar doğurur. Hızlı yemek aynı zamanda karış şişkinliği nedenlerinden biridir. Hızlı yemek yeme sırasında yemeklerle beraber oldukça fazla hava da yutulur. Mideye ulaşan hava karın şişkinliği yapar. Çoğu zaman bu durum kendini sancıyla beraber gösterir. Karın şişkinliği olmaması için yemekler ağızda iyice çiğnenmeli ve öyle yutulmalıdır. Böylece sindirim tükürük yoluyla ağızda başlar ve midede daha kolay bir şekilde devam eder.
 • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek: Öğünlerinizde ekmek, patates ya da beyaz pirinç gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklere yer vermek de karın şişkinliği nedenlerinden biridir. Bu yüzden mümkün olduğunca bu tür gıdaların tüketimini kısıtlayın. Beslenme programınıza kaliteli protein içeren yiyeceklerle, taze meyve ve sebzeleri dahil edin. Eğer unlu mamüller, makarna, pilav, hamurlu tatlılar gibi yiyecekleri tüketmeyi seviyorsanız tam tahıllı olanları tercih edip porsiyonlarınızı küçültmeyi deneyebilirsiniz.

Düşük karbonhidratlı sebzeler listesi

 • Hareketsiz bir yaşam sürmek: Hareketsizlik pek çok hastalık riskini beraberinde getirdiği gibi karın şişkinliği nedenlerinden de biridir. Sürekli oturarak çalışan kişilerde hareketsizliğe bağlı olarak karın şişkinliği görülür. Bunu önlemek için sık sık kısa yürüyüşler yapabilir ya da haftada 2-3 gün bir saatinizi yoğun egzersize ayırabilirsiniz.
 • Ancak karın şişkinliğine ne iyi gelir sorusunun tam cevabı sürekli aktif olmaktır. Hareket etmek için hiç bir fırsatı kaçırmayın. Kısa mesafelerde araç kullanmayın. Yürüyen merdiven ya da asansör yerine merdiven çıkmayı tercih edin.
 • Kabızlık: İki ya da üç günden daha uzun süren kabızlık durumlarında da karın şişkinliği olur. Yukarıda belirttiğimiz gibi hareketsizlik, yanlış beslenme, az su içme gibi etkenler bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkileyerek kabızlığa neden olur. Bunu önlemek için bol bol su içmeli, yeterli lif almak için taze sebze ve meyve tüketmelisiniz. Aynı zamanda düzenli yürüyüş yapmak da bağırsak hareketlerine yardımcı olacaktır. Bunları uygulayarak karın şişkinliğinden kurtulabilirsiniz.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Karın şişkinliğine ne iyi gelir?

Karın şişkinliğine ne iyi gelir sorusunun cevabı aslında karın şişkinliği nedenlerinde saklı. Karın şişkinliği her kişide farklı bir nedenden dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden öncelikli olarak kişi kendi yaşam alışkanlıklarını gözden geçirmeli ve karın şişkinliğine sebep olabilecek etkenleri ortadan kaldırmalıdır.

Karın şişkinliğine ne iyi gelir:

 • Günlük öğünlerinizin düzenli olmasına özen gösterin. Çok uzun süre aç kalmamaya çalışın. Bunun yanında sürekli birşeyler tüketme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Aynı saatlerde yemek yemek bağırsaklarınızın düzenli çalışması, vücut fonksiyonlarının daha iyi çalışması açısından önemlidir. Bu sayede karın şişkinliğini önleyebilirsiniz.
 • Midede sindirimi kolaylaştırmak ve karın şişkinliğinin önüne geçmek için her lokmanızı iyice çiğneyin. Çok hızlı ve çiğnemeden yemek yemeyin.
 • Yemekleri hazırlarken aşırı tuz ya da yağ kullanmayın. Tabağınızdaki yemeğe tadına bakmadan tuz atmayın. Mümkünse sofranızda tuzluk bulundurmayın. Aynı zamanda fazla yağlı kızartma ve benzeri yiyecekler tüketmekten kaçının.
 • Her gün bol miktarda taze sebze ve meyve tüketin. Bu şekilde bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacak lifi vücudunuza almış olursunuz. Her öğün mutlaka bir tabak sebze yemeği ya da bir kase salata tüketmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Sakız çiğnemek hava yutmanıza ve dolayısıyla karın şişkinliğine sebep olur. Bunu önlemek için daha az sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz.
 • Günlük yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olun. Bu sayede yenilen yemekler daha iyi sindirilir ve bağırsaklar daha iyi çalışır. Dolayısıyla karın şişkinliğine ne iyi gelir sorusunun en etkili çözümlerinden biri bol bol su içmektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *