Kuaförde Yapılan Hatanın Ardından Felç Geçirdi

By | 11/10/2017

Bundan yaklaşık altı yıl önce İngiltere’de yaşayan Dave Tyler kuaföre gitti. Kuaföre gittikten tam üç gün sonra hayatı tamamen değişti. Bu yazımızda felç belirtileri, felç nedenleri, beyinde pıhtı atması ve felç geçirmek konularında bilgi vereceğiz.

Kuaförde Yapılan Hatanın Ardından Felç Geçirdi

İngiltere’de yaşayan Dave Tyler isimli adam bundan yaklaşık altı yıl önce kuaföre gitti. Başlangıçta gayet normal gözüken ve herkesin gündelik yaşamından bir alıntı gibi olan bu olay Dave Tyler’ın yaşamını tamamen değiştirdi. Dave Tyler kuaföre gittikten tam üç gün sonra yolda yürürken dengesini kaybetti ve aniden düşüp bayıldı.

Kuaförde Felç Geçirdi

Kuaförde Felç Geçirdi

Bunun üzerine Dave Tyler çevredekiler tarafından ambulansla hastahaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler üzerine Dave’in felç geçirdiği anlaşıldı. Olay olduğu sırada 45 yaşında olan Dave, rahatsızlığı yüzünden o günden sonra bir daha asla otomobil kullanamadı. The Mirror‘da belirtilenlere göre Dave’in rahatsızlığının üzerinden tam altı yıl geçmesine rağmen Dave ancak kullandığı ilaçlarla ayakta kalabiliyormuş.

Peki böyle bir olay nasıl oldu?

Felç neden olur?

Olayın çıkış noktası Dave Tyler’ın kuaföre gitmesiydi. Peki basit görünen bu olay sonrası felç neden olur? Dave kuaförde saçlarının yıkanması için kafasını geriye doğru yasladığı süre içinde beyinde pıhtı atması olmuş. Bu pıhtı da felç geçirmesine neden olmuş.

Felç neden olur

Felç neden olur

Bu talihsiz olayın ardından Dave başka kimsenin başına gelmemesi için herkesi uyarıyor. İki çocuk babası olan Dave Tyler’ın başına gelenler İngiltere’deki gazetelerde geniş yer buldu. Bununla birlikte Dave olayın yaşandığı kuaförü de mahkemeye verdi ve kuaförün sahibi 113 bin dolarlık bir tazminat cezası ödemek zorunda kaldı.

Ancak gazetelerde çıkan haberlere göre başına böyle bir olay gelen tek kişi Dave değilmiş. “Beauty Salon Stroke Syndrome” adıyla geçen terim İngiltere’de 1993 yılından bu yana kullanılıyormuş. Ayrıca bu yılın başında da bir İngiliz Dave’inkine benzer şekilde felç geçirmiş.

Olay üzerine yapılan araştırmalarda kuaförlerde sık sık saç yıkama amaçlı başın geriye atılması pozisyonunun direkt felç geçirmeye neden olduğu tespit edildi. Bunu engellemek için başınızı en fazla 15 derece olacak şekilde geriye yaslamanız tavsiye ediliyor.

Dave’in görüşü ise başın altına yastık ya da havlu kullanılması halinde böyle bir şeyin kimsenin başına gelmeyeceği yönünde. Başın geriye yaslanması çok basit bir hareket ve bu hareketin bir sonucu olarak felç geçirilmesini kimse önceden bilemez. Ancak felç neden olur, bu konuda biraz da olsa bilinçli olmak bu tür kazaların meydana gelmesini önemli ölçüde engelleyebilir.

Felç geçirmek üzere olduğunuzun belirtileri nelerdir?

Gündelik yaşamda hiç umulmadık zamanlarda ve kimsenin tahmin bile edemeyeceği sebeplerle çeşitli kazalar olmakta. Vücutta farkında olmadan gelişen rahatsızlıklar bir takım olaylar neticesinde ortaya çıkmakta. Ya da bu olayda gerçekleşene benzer bir şekilde, basit bir hareketle kişinin yaşamını alt üst eden rahatsızlıklara yol açan kazalar oluyor.

Pek tabi olabilecek her kötü duruma ya da rahatsızlığa karşı önlem almak mümkün değil. Bununla birlikte bazı konularda bilinçli olmak, riskli hareketleri yapmaktan kaçınmak ve dikkatli davranmak kişiyi birçok olması muhtemel talihsiz kazadan koruyabilir.

Felç neden olur, iç ve dış kaynaklı pek çok farklı etken felç belirtilerine sebep olmakta. Sağlıklı beslenme, düzenli spor, stres ve üzüntüden uzak durmak gibi elimizde olan eylemler sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Ancak bilinçli olmak da ciddi anlamda her türlü kaza ve hastalık riskini azaltır. Bu yüzden yapılması sakıncalı hareketlerden kaçınmak da en az sağlıklı yaşam seçimleri kadar önemlidir.

Böyle bir talihsizlik yaşamamak için kuaföre gittiğinizde kafanızı çok fazla geriye yaslamamaya özen gösterin ya da kuaförünüzden başınızın altına bir havlu koymasını rica edin. Bu sayede çok basit bir şekilde ciddi bir rahatsızlık olan felç geçirmeye karşı önlem almış olursunuz. Buna ek olarak kimsenin farkında olmadığı bu tehlikeye karşı sevdiklerinizi uyarmak için bu olayı paylaşın.