Li Ching Yuen En Uzun Yaşayan İnsan

By | 14/07/2017

En uzun yaşayan insan denilince pek çoğumuzun aklına 100 yaş gelir. Ortalama bir insan yaşamı da 80 yıl kadardır. Oysa dövüş sanatları ustası ve uzun yaşamın sırrını araştırdığı bilinen, en uzun yaşayan insan olan Li Ching Yuen’in tam 256 yıl yaşadığı iddia ediliyor.

Dünya’da ortalama insan ömrü 80 yıl olarak kabul edilmekte. 100 yaşına kadar yaşayan insanlar bile hayretle karşılanırken Çin’de yaşayan dövüş sanatları ustası ve uzun yaşam araştırmacısı Li Ching Yuen’in tam 256 yaşına kadar yaşadığı iddia edilmekte.

Li Ching Yuen En Uzun Yaşayan İnsan

Li Ching Yuen En Uzun Yaşayan İnsan

Li Ching Yuen bu özelliği ile Time dergisine bile kapak olmuş ve uzun yaşamın sırrını açıklamıştır. En uzun yaşayan insan olarak bilinen Li Ching Yuen uzun yaşamın sırrının kendi formülü olan ‘Köpek, Güvercin ve Kaplumbağa’ üçlüsünde yattığını belirtmiştir.

İşte en uzun yaşayan insan olarak bilinen Li Ching Yuen’in hayatı…

256 yaşına kadar yaşadığı iddia edilen uzun yaşam araştırmacısı Li Ching Yuen kim tarafından keşfedildi? 1930 tarihli New York Times makalesinde, Chengdu Üniversitesi profesörü Wu Chung Chieh, Li Ching Yuen’i 1827 yılında 150’nci doğum gününde tebrik eden Çin İmparatorluğu hükümeti kayıtlarında keşfetti.

Profesörün daha sonra bulduğu dökümanlar aynı adamın 1877 yılında 200’üncü doğum gününü tebrik ediyordu. 1928 yılında olayı araştıran New York Times Muhabiri Li Ching Yuen’in komşusu yaşlı erkeklerle görüştü ve pek çoğu Li Ching Yuen’in dedelerinin arkadaşı olduğunu söyledi.

Uzun yaşam araştırmacısı bir bitki bilimci ve dövüş sanatları ustası olarak uzun yıllar çalışmış olan Li Ching Yuen kendi doğum tarihini 1736 olarak belirtmiştir. Ancak kayıtlarda bu tarih farklıdır.

Li Ching Yuen’in doğum tarihi kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre hesaplama yapılınca Li Ching Yuen’in 1933 yılında öldüğünde 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor.

Doğum tarihi kaç yılı olursa olsun Li Ching Yuen her iki yaş ile de dünyanın en uzun yaşayan insanı.

Uzun yaşam araştırmacısı

Li Ching Yuen 1677 yılında Çin’de Szechuan köyünde dünyaya geldi. Yaşamının büyük bir bölümünü dağların eteklerinde bitki toplayarak ve uzun yaşamın sırrını arayarak geçirdi.

Li Ching Yuen bitki bilimcisi olarak çalışmaya 10 yaşında başladı. Dağ eteklerinden topladığı otları ve bu otların uzun yaşamaya katkısını araştırdı.

256 yaşına kadar yaşamayı başaran Li Ching Yuen yaşamının 40 yılını Reishi Mantarı, kurt üzümü, vahşi ginseng, he shou wu, Gotu kola ve pirinç şarabı gibi bitkiler tüketerek geçirdi.

Uzun yaşamın sırrı sorulduğunda

Ancak daha ilginç bir bilgi var; Li Ching Yuen’in öğrencilerinden birine göre o, zamanında kendisinden daha da yaşlı bir adama rasladı. Adam tam 500 yaşındaydı. Li Ching Yuen bu adamdan Cigong egzersizleri ve beslenme önerilerini öğrendi.

Li Ching Yuen’in uzun yaşamın sırrı sorulduğunda verdiği cevap şu şekildeydi:

  • Bir kaplumbağa gibi otur
  • Bir güvercin kadar hayat dolu yürü
  • Bir köpek gibi uyu.

Li Ching Yuen 1749’da tam 71 yaşındayken dövüş sanatları eğitmeni olarak Çin ordusuna katıldı. Çin ordusunda dövüş sanatları ve taktik danışmanı olarak görev yaptı. Görev yaptığı sürede gençliği, gücü ve yiğitliğinden herkes etkilenmişti.

Li Ching Yuen bu uzun yaşamı boyunca tam 23 defa evlendi. 200’den fazla çocuğu olduğu tahmin ediliyor.

Li Ching Yuen 6 Mayıs 1933 tarihinde tam 256 yaşındayken vefat etti. Dünya’nın en uzun yaşayan insanı olarak bilinen ve 256 yaşında ölen Li Ching Yuen’in ölümünün doğal nedenlerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Ancak bazı arkadaşları onun ölmeden hemen önce “Bu dünyada yapmam gereken herşeyi yaptım. Artık eve gidiyorum.” dediğini iddia ediyor.