Maden Suyunun Faydaları

By | 12/11/2017

Vücudumuzdaki hücre, doku ve organların düzgün çalışabilmeleri için ihtiyaçları olan besini almaları gerekir. Bu besinler çeşitli amino asitler, vitaminler ve diğer faydalı maddelerle birlikte minerallerdir. Maden suyunun içindekiler vücudun ihtiyacı olan minerallerdir. Bu yüzden sağlıklı kalmak için maden suyunun faydalarından yararlanmak gerekir.

Maden suyunun faydaları bakımından, düzenli içildiğinde vücuda muazzam bir yarar sağlar. Maden suyunun faydaları vücudun genel sağlığıyla birlikte dış görünüme de yansır. Maden suyunun cilde faydaları da oldukça fazladır. Maden suyu cilt yapısını düzgünleştir. Saçların daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları

Çoğu kişi maden suyu ile sodayı karıştırır. Hatta bu ikisinin aynı olduğunu düşünenler de vardır. Ancak maden suyunun faydaları ile sodanın faydaları aynı değildir. Soda içme suyu ile karbondioksidin karışımı iken, maden suyu yer altından çıkarılan mineral yönünden zengin doğal bir sudur. Sodada maden suyunun içindekiler bulunmaz. Bununla birlikte soda içmek vücuda maden suyunun faydaları ve katkısını sağlamaz.

Maden suyu neye iyi gelir, özellikle yaz aylarında terleme yoluyla vücuttan sıvı ile birlikte önemli miktarda mineral atılır. Maden suyu içmenin faydaları arasında vücudun kaybettiği mineralleri geri kazandırmak da vardır. Buna ek olarak maden suyu kalori bakımından kilo vermek isteyenler için de ideal bir içecektir. Aşırı şekerli kutu içecekler yerine sağlik deposu ve mineral zengini olan maden suyunu tercih edebilirsiniz.

Maden suyunun faydaları

  • Kemik sağlığı: Maden suyundaki kalsiyum minerali kemik sağlığına katkıda bulunur. Günlük bir bardak maden suyu içtiğinizde ihtiyacınız olan kalsiyumu karşılamış olursunuz. Düzenli içilen maden suyundaki kalsiyum ilerki yaşlarda olabilecek kemik erimesi riskini en aza indirir. Buna ek olarak kalsiyum başta olmak üzere maden suyunun içindekiler ve maden suyunun faydaları kemiklerle birlikte diş sağlığını da iyileştirir.
  • Vücut yağlarını düzenler: Maden suyu içmek vücuttaki yağ oranını dengelemeye yardımcı olur. Bunun anlamı maden suyunun zayıf yapılı insanların kilo almasını, vücudunda çok yağ bulunan kilolu insanların ise kilo vermesini kolaylaştırmasıdır. Bu açıdan maden suyu kalori bakımından da diğer içeceklere göre avantaj sağlar. Maden suyunun kalorisi diğer içeceklere oranla çok daha düşüktür. Bu bakımdan maden suyunun faydaları arasında kilo kontrolünü sağlamak da vardır.
  • Kan basıncını dengeler: Maden suyunun faydalarından bir diğeri ise kan basıncını dengelemesidir. Maden suyunda bol miktarda bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleri kan basıncının sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlar. Ayrıca bu mineraller beyindeki elektrotların dengesini ayarlar, beyin aktivitelerini artır ve beyin sağlığını korur.
  • Kolesterolü önler: Maden suyu vücuttaki yağ oranını düzenlerken kötü kolesterole de engel olur. Kötü kolesterol kılcal kan damarlarının içine ve çevresine birikir. Maden suyu içmek bu birikmenin ve damar tıkanıklığının önüne geçer.
  • Sindirime yardımcı olur: Maden suyunda bulunan sülfat besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Bu sayede maden suyu içmek şişkinlik, kabızlık gibi sorunların da ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Mide asidini dengeler: Maden suyunun içindekilerden biri de bikarbonattır. Bikarbonat midedeki asit yoğunluğunu giderir. Böylece midedeki asit yoğunluğundan oluşan mide ekşimesi ve mide yanması gibi rahatsızlıklar önlenmiş olur. Sonuç olarak maden suyunun faydaları düzenli içildiğinde midedeki sindirim sorunlarına iyi gelmektir.
  • Enerji verir: Maden suyunda bulunan potasyum ve magnezyum gibi mineraller kas sağlığının korunması, kasların sağlıklı gelişimine katkı sağlar. Aynı zamanda kaslardaki mineral yoğunluğunu dengeleyerek mineral eksikliğinden kaynaklanan kramp gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Düzenli olarak maden suyu içmek sizi daha enerjik kılar. Daha zinde ve daha canlı olursunuz.
  • Cildi güzelleştirir: Maden suyunda cildin güzelleşmesine katkıda bulunan silisyum parçacıkları bulunur. Doğal olarak güzel görünen bir cildin sırrı silisyum mineralidir. Maden suyu içmek cildin genç görünmesini sağlayan kolajenin üretimini artırır. Ciltte bulunan lekeler giderilir, kırışıklıklar ve sivilceler önlenir ve taptaze sağlıklı güzel bir görünüm elde edilir. Cildin genç kalmasının sırrı kolajenle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ‘Kolajen nedir?‘ başlıklı yazımızdan alabilirsiniz.
  • Daha sağlıklı saçlar: Maden suyunun faydaları arasında saç sağlığına ve güzel görünümüne katkıda bulunmak da vardır. Elverişsiz hava şartları, yakıcı güneş ışınları, fön, boya ya da maşa gibi işlemler, çok sık yıkamak, sıcak su, kurutma makineleri, nemsiz ortam gibi çevre koşulları saçların yıpranmasına sebep olur. Ayrıca beslenme yetersizliği sonucu da saçlar ihtiyacı olan besini alamaz ve güçsüzleşir. Maden suyu içmek saç derisinin ideal ph oranını sağlar. Bu sayede saçlar güçlenir, daha parlak olur.
  • Sağlıklı bir vücut: Maden suyunun faydaları tepeden tırnağa tüm vücuda katkı sağlar. Maden suyu içerisinde bulunan yararlı mineraller ile karaciğer ve safra kesesi gibi pek çok organın düzgün ve dengeli bir biçimde çalılşmasına yardımcı olur. Hücre metabolizmasının yenilenmesini ve tiroid bezi fonksiyonlarının dengelenmesini sağlar.

Maden suyunun içindekiler

Maden suyu doğal olarak yer altı sularından elde edilmiş, mineral oranı yüksek sulardır. Maden suyunun içindekiler çözünmüş mineral tuzları, çeşitli elementler ve gazdır. Maden suyu çoğu zaman soda ile karıştırılmaktadır. Soda ile maden suyu aynı değildir. Soda, içme suyuna karbondioksit eklenerek yapılan bir gazlı içecektir. Oysa maden suyu, doğal mineral içeriği ile şifa kaynağı bir içecektir. Maden suyunun içindekiler bikarbonat, sülfat, silisyum, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir, potasyum ve sodyum mineralleridir. ,

Maden suyu içerken dikkat!

Maden suyu herkesin düzenli içmesi gereken doğal mineralli bir sudur. Bununla birlikte maden suyunun faydaları da pek çok hastalığa iyi gelmek ve vücudun genel sağlığını iyileştirmektir. Ancak bazı rahatsızlıklara sahip kişiler maden suyunu içerken dikkatli olmalı ve gerekirse doktorlarına danışmalıdır. Yüksek tansiyonu olanlar, ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarına sahip kişiler ve benzer şekilde başka rahatsızlıkları olanlara maden suyu tavsiye edilmez.

Maden suyunun kalorisi

Maden suyunun kalorisi oldukça düşüktür. Bununla birlikte içerisinde sağlık için son derece faydalı ve elzem olan mineralleri barındırır. Bu bakımdan diğer aşırı şekerli ve asitli kutu içeceklere göre maden suyunu tercih etmek oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır. Düzenli maden suyu içmek hem kilo vermenize yardımcı olur, hem de maden suyunun faydaları ve genel sağlığı iyileştirmesinden en yüksek düzeyde istifade etmenizi sağlar.

Sade olarak içildiğinde maden suyunun kalorisi sıfırdır. Eğer meyveli maden suyu çeşitlerinden birini tercih ederseniz bir şişe meyveli maden suyunun kalorisi 94 kaloridir. Bununla birlikte bu sayılar yaklaşık değerlerdir ve markadan markaya değişkenlik gösterebileceğini de unutmamanız gerekir. Tavsiyemiz maden suyunun faydaları en iyi sade olanını tercih ettiğiniz zaman ortaya çıkar.

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *