Mercimek Çorbası Kaç kalori?

By | 17/11/2018

Mercimek çorbası kaç kalori eder, 1 porsiyon ya da 1 kase çorba içmenin kalorisi nedir? Güncel kalori değerlerini paylaştık…

Yayla, şehriye, tavuk suyu ve mercimek çorbası gibi çeşitleri bulunan çorbanın yemek kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Yemeğin başında içilen sıcak bir kase çorba mideyi rahatlatır. Açlığınızı hafifleterek diğer yemekleri daha kontrollü bir şekilde yemenizi sağlar. Böylece çorba kilo kontrolünüze yardım eder. Dolayısıyla mercimek çorbası zayıflatır mı, sorusunun cevabı evettir. Öğün başlarında 1 kase çorba içmek fazla kalori almanıza engel olur.

Mercimek çorbası kaç kalori

Mercimek çorbası kaç kalori

Kırmızı mercimek, yeşil mercimek, buğday, mısır, soğan, havuç, kereviz, lahana, brokoli, patates gibi sebzelerle hazırlanan çorbalar sağlığınıza sağlık katar. Hem bol su, hem de bol lif içermesi ile kolayca doyup uzun süre tok kalmanızı garanti eder. Kalori hesabı yapabilmeniz için mercimek çorbası kaç kalori eder, yazının devamında 1 porsiyon için kalori değerlerini paylaştık.

Düşük karbonhidratlı sebzeler listesi

Mercimek çorbası kaç kalori?

Mercimek çorbası kaç kalori, fazla yağ ya da fazla tuz kullanılmadan sağlıklı bir şekilde hazırlanan mercimek çorbası doyurucu özelliğe sahiptir. Çünkü kırmızı mercimek kullanılarak hazırlanan çorbada bol miktarda lifin yanısıra demir, potasyum gibi mineraller, protein ve karbonhidrat bulunur.

Fasülye, nohut gibi diğer baklagiller gibi mercimek de sık sık tüketilmesi gereken oldukça besleyici bir yiyecektir. Daha az kalori almak için mercimek çorbasını içerken üzerine kırmızı biberli yağ gezdirmek yerine limon sıkabilir ya da karabiber serpebilirsiniz.

Kırmızı mercimek çorbası kaç kalori?

Mercimek aslında çok çeşidi olan bir bakliyattır. Ülkemizden en bilinen ve çok sık tüketilen mercimek çeşitlerinden biri de kırmızı mercimektir. Kırmızı mercimekle hazırlanan tariflerin başında mercimek köftesi ve süzme mercimek çorbası yer alır.

Hemen her mevsim tüketilen ve büyük beğeni toplayan kırmızı mercimek çorbası havuç, patates, kuru soğan, kereviz gibi sebzeler katılarak zenginleştirilebilir.

Bu sebzelerin kullanılması kırmızı mercimek çorbası daha da sağlıklı hale getirir. Buna ek olarak kırmızı mercimek çorbasına bazı tariflerde un da katılmaktadır. Unun çorbanın kalorisini artıracağının bilincinde olun.

1 porsiyon kırmızı mercimek çorbası kaç kalori: 110 kalori

Yeşil mercimeğin faydaları

Yeşil mercimek çorbası kaç kalori?

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen mercimek çeşitlerinden biri de yeşil mercimektir. Yeşil mercimek de kırmızı mercimek gibi çok çeşitli tariflerin içerisinde sofralarda yerini alır. Yeşil mercimek yemeği ve yeşil mercimek çorbasının yanında yeşil mercimekli salata gibi alternatif yemekler de tüketilmektedir.

Yeşil mercimek çorbası yapımında bazı tariflerde erişte gibi karbonhidrat içeren malzemeler de bulunur. Özellikle yöresel yeşil mercimek çorbalarında erişte kullanılır.

Yeşil mercimek çorbasına kattığınız erişte miktarı, çorbanın kalorisinin artmasına sebep olacaktır. Bu yüzden bu tür malzemeleri çorba hazırlarken dikkatli katmakta fayda var.

1 porsiyon yeşil mercimek çorbası kaç kalori: 123 kalori

Mercimek çorbası hazırlarken:

Yeşil ya da kırmızı mercimek çorbası hazırlarken, kullandığınız bazı malzemelerle farkında olmadan çorbanın kalorisini artırıyor olabilirsiniz. Çorba içmek sağlıklıdır, kilo kontrolüne yardım eder ancak fazla yağlı, unlu ya da yüksek kalorili malzemelerle hazırlanmış bir çorba kilo almanıza da sebep olabilir.

Mercimek çorbası kaç kalori başlığında verdiğimiz kalori değerlerine yakın çorbalar pişirmek için dikkate almanız birkaç nokta var:

Çorba yapımında doymuş yağ oranı yüksek olan katı yağlar yerine zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar kullanın. Ancak her ne kadar sağlıklı olsa da kullandığınız yağ miktarı belirli bir seviyeyi aşmasın.

Özellikle kırmızı mercimek çorbası hazırlarken çorbaya kıvam vermesi için un kullanılır. Koyu kıvamlı, un oranı yüksek çorbaların kalorisinin yüksek olacağını unutmayın.

Çorbaların üzerine koymak için tereyağı kızdırılarak nane ve kırmızı pul biber katılır. Bunun yerine yağ kullanmadan nane ve kırmızı pul biberi ocağın altını söndürmeden hemen önce çorbaya katabilirsiniz.

Fazladan kalori almamak için çorbanızı içerken kruton denilen kıtır ekmek kullanmayın.

Çorbanızı daha fazla vitamin, mineral ve lif içermesi için havuç, soğan ve kereviz gibi sebzelerle zenginleştirebilirsiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız çorba daha doyurucu olacak ve kilo vermenize yardım edecektir.

Eğer çorbanın yanında ekmek tüketecekseniz beyaz ekmek yerine tam tahıllı, bol lifli ve mineralli ekmek çeşitlerini tüketmeyi tercih edin.

1 dilim kepekli ekmek kaç kalori?

Bu yazımızda yeşil mercimek çorbası kaç kalori ve kırmızı mercimek çorbası kaç kalori sorularına cevap verdik. Ne kadar şanslıyız ki çorbanın yemek kültürümüzde önemli bir yeri var. Yemeğin başında içilen çorba ile vücudunuza sıvı almanın yanısıra açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Bu da yemeğin devamında daha kontrollü yemenize ve daha az kalori almanıza destek olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *