Öksürük, Boğaz Ağrısı, Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

By | 28/09/2018

Öksürük ve boğaz ağrısı ses kısıklığına ne iyi gelir? Soğuk algınlığı ile oluşan enfeksiyon kaynaklı ses kısıklığına doğal çözümler nelerdir? Çocuklarda ses kısıklığına ne iyi gelir?

Yoğun yaşam temposuyla oluşan yorgunluk ya da hava değişimleri gibi nedenler kolayca hastalanmaya yol açar. Öksürük, boğaz ağrısı, soğuk algınlığını sinüzit, nezle ve grip gibi hastalıklar takip eder. Ses kısıklığı böyle zamanlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur.

oksuruk-bogaz-agrisi-ses-kisikligina-ne-iyi-gelir

Öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığına ne iyi gelir

Ses kısıklığı ayrıca aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketmek, yüksek sesle bağırmak, sigara içmek ve alkol kullanmakla da ortaya çıkabilir.

Öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığına ne iyi gelir, ilaca başvurmadan da çözüm sağlamak mümkün. En önemlisi bol sıvı almak. Eğer ses kısıklığı problemi yaşıyorsanız bol bol ılık su için.

Soğuk algınlığı ve kırıklık varsa vücudunuzun çabuk toparlanması için düzenli uyuyun ve yeteri kadar dinlenmeye özen gösterin. Bunun yanında taze sebze, meyve, yeterli protein almak gibi sağlıklı bir beslenme de ses kısıklığına iyi gelir.

Öksürük ve ses kısıklığına ne iyi gelir?

Öksürük ve ses kısıklığına ne iyi gelir, üst solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanan rahatsızlığın öncelikli olarak iyileştirilmesi şarttır. Soğuk algınlığı seste çatallanma, boğazda şişlik, genizde balgam sık sık öksürük gibi belirtiler gösterir. Boğazda hissedilen ağrı ya da acıyla birlikte ses genellikle kalınlaşır ve kısılır.

Ses kısıklığı ile birlikte sürekli öksürmek zaten iltihaplı olan boğazın daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir. Ses tellerini fazla yormamak, öksürüğe karşı çeşitli içeceklerle boğazı yumuşatmak ve bol sıvı almak öksürük ve ses kısıklığına iyi gelen uygulamalardır.

Öksürük ve kısıklığına ne iyi gelir:

Zerdeçalın iltihap giderici etkisi öksürük ve ses kısıklığına iyi gelecektir. 1 bardak ılık süte 1 çay kaşığı toz zerdeçal karıştırın ve yudum yudum için.

Soğan suyu özellikle öksürüğün kısa zamanda kesilmesini sağlayacaktır. Bunun için soğanı çiğ olarak rendeleyip biraz balla karıştırın. Gün içinde sık sık birer kaşık alıp için. Kokusu ağır olsa da soğan suyu öksürük ve ses kısıklığına ne iyi gelir deyince en etkili yöntemlerden biridir.

Bal öksürük ve ses kısıklığı için tek başına kullanılabileceği gibi soğan suyu ya da limon gibi etkili malzemelerle karıştırılarak da kullanılabilir. Boğazınızı yumuşatmak ve öksürüğü gidermek için bir çay kaşığı bal yutabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı bal ile yarım limon suyunu karıştırarak her saat başı bir kaşık içebilirsiniz. Limon suyunun antiseptik etkisi daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır.

Pekmez öksürüğe karşı uygulanan bir diğer doğal malzemedir. 2-3 çorba kaşığı pekmeze yarım çay kaşığı toz karabiber ekleyip karıştırın. Karışımı gün içinde kaşık kaşık tüketin.

Öksürük nasıl geçer?

Boğaz ağrısı ses kısıklığına ne iyi gelir?

Soğuk algınlığından kaynaklanan hemen hemen her hastalığın başlangıcında boğaz ağrısı hissedilir. Soğuk hava, kapalı ortamlarda kapılan virüsler, soğuk içecekler, sigara ve alkol tüketimi ya da klima çalışan ortamlar kolayca boğaz ağrısı ve ses kısıklığı yapabilir. Peki boğaz ağrısı ve ses kısıklığına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı genellikle beraberinde halsizlik, yüksek ateş, yutkunma zorluğu ve öksürük gibi belirtileri de getirir. Boğaz bölgesinde oluşan iltihaplanma şişliğe ve ağrıya sebep olur.

Öksürük, sigara içmek, boğazı tahriş eden yiyecek ve içecekler tüketmek boğazın daha fazla tahriş olmasına yol açar. Bu durumda hissedilen ağrı artar ve büyük bir rahatsızlık hissi oluşur.

Boğaz ağrısı ses kısıklığına ne iyi gelir:

Herşeyden önce gün içinde bol sıvı almak gerekir. Günlük 2 – 2.5 litre su içilmesi hem boğazı nemli tutar, hem de iyileşmeye katkı sağlar.

Tuzlu su ile yapılan gargara boğazı rahatlatır. Bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Tuzlu su ile günde iki ya da üç kere gargara yapabilirsiniz.

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı olduğunda hastalar daha yüksek sesle konuşma eğilimi gösterirler. Bu da ses tellerini yorar. İyileşme sürecine olumsuz yönde katkı sağlar. Yüksek sesle konuşulmamalı, olabildiğince ses telleri dinlendirilmelidir.

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı olanlar sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır. Sigara dumanı ses tellerine zarar verir ayrıca boğazın daha çok tahriş olmasına neden olur. Bunun yanında sigara içmek öksürüğü de artırır ve bu da kuru öksürükle birlikte boğazda yaralar açılmasına sebep olur.

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığına iyi gelen ılık bitki çayları ya da sadece su içilmeli. Ancak asitli içecekler, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içecekler tüketmekten kesinlikle kaçınılmalıdır.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Çocuklarda ses kısıklığına ne iyi gelir?

Çocuklarda ses kısıklığına ne iyi gelir, soğuk algınlığı ile oluşan iltihap kaynaklı ses kısıklığı için evde birtakım önlemler alınabilir. Ancak çocuklarda ses kısıklığına sadece enfeksiyon neden olmaz. Bağırarak konuşmak geçici olarak ses kısıklığı yapabilir.

Ses tellerinde nodül, polip ya da kist gibi oluşumlar, çeşitli alerjiler ya da başka rahatsızlıklar sonucu da ses kısıklığı oluşabilir. Eğer ses kısıklığı iyileşmiyor ve bir haftadan uzun sürüyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hava değişimleri, soğuk algınlığı, dondurma ya da buzlu limonata gibi yiyecek ve içecekleri tüketmek sonucu oluşan öksürük, boğaz ağrısı ile çocuklarda ses kısıklığına ne iyi gelir, evde doğal reçetelere başvurabilirsiniz.

Doktorun tavsiye ettiği tedaviyi uygulamak önemlidir. Bunun yanında destek olarak ılık limonlu su içmek gibi uygulamalar çocuklarda ses kısıklığına iyi gelir.

Çocuklarda ses kısıklığına ne iyi gelir:

  • Bir bardak ılık suya yarım limonun suyunu sıkarak için.
  • Turp suyu çocuklarda ses kısıklığına iyi gelir. Bir turpu dilimleyip kaynatın ve suyunu için.
  • Ilık olarak papatya çayı içmek boğazdaki iltihabı iyileştirecektir.
  • Boğazı tahriş eden yiyecek ve içeceklerden kaçının. Çay, kahve, kola, gazoz yerine ılık su, ılık tanesiz çorba tercih edilmeldir.
  • Düzenli uyku ve iyice dinlenmek daha çabuk iyileşmeyi sağlar.
  • Bağırarak konuşmak, ağlamak, şarkı söylemekten kaçınılmalı. İyileşene kadar ses telleri fazla yorulmamalı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *