Saç Beyazlamasına Çözüm

By | 14/08/2017

Saç beyazlamasının genelde ileri yaşlarda ortaya çıktığı düşünülür. Ancak saç beyazlaması çeşitli etkenler sebebiyle çok erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. 

Saçlar da vücudun kalan kısmı gibi beslenmeden, yeterince su içilip içilmediğinden, sigara ve alkol kullanımından ya da aşırı stres ve üzüntü gibi durumlardan direkt olarak etkilenir. Erken yaştaki saç beyazlaması nedenleri genetik faktörler dışında B12 vitamini eksikliği, çeşitli mineral eksiklikleri, sigara içmek, aşırı üzüntü ve stres gibi durumlar olabilir.

saç beyazlamasına çözüm

Saç beyazlamasına çözüm

Saç beyazlaması nasıl önlenir, genetik faktörler dışında saç beyazlaması nasıl geçer bol miktarda sebze ve meyve tüketmek, yeteri kadar protein almak ve stresten uzak durmak saçın renginin korunmasına yardımcı olabilir.

Saç beyazlamasına çözüm

Saç beyazlamasına çözüm öncelikli olarak saçın rengini kaybetmesine yol açan etkenleri ortadan kaldırmakla başlar. Stres ve üzüntüden uzak durmak, yeteri kadar vitamin, mineral ve protein almak, kalitesiz saç boyalarından ya da kimyasallardan uzak durmak saç beyazlaması nedenlerini ortadan kaldıracaktır.

Buna ek olarak saç beyazlaması nasıl geçer aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Saç beyazlamasına çözüm:

Yapılan bir araştırmaya göre soğan suyu saç beyazlamasına çözüm olabilir. Soğanda bulunan maddeler saç beyazlamasının önüne geçiyor. Bunun için bir miktar soğan suyu ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise soğanı iyice kıyarak macun haline getirmek ve bununla saç derisine masaj yapmak. Ancak alerjik durumlara karşı da tedbirli olmanızda fayda var.

Badem yağı ile temiz saça ve saç diplerine masaj yaparak bir süre bekleyin.

Saç beyazlamasına çözüm olarak en klasik yöntemlerden biri de yeni yıkanmış saçları demlenmiş çay ile durulamaktır.

Avokadonun içeriğinde bol miktarda E vitamini, çeşitli mineraller ve saç beyazlamasını önleyen antioksidanlar bulunur. Saç beyazlamasına çözüm olarak bir adet avokadoyu ikiye ayırarak etli kısmını ezip macun haline getirin. Saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekleyip yıkayın.

Bir miktar limon suyu ve hindistan cevizi yağını karıştırıp, bu karışımı saç derinize sürün ve bir süre bekleyin.

Saç beyazlaması nasıl önlenir?

Saç beyazlaması nasıl önlenir, eğer genetik faktörler gibi sebeplerle saçlar beyazlıyorsa bunu değiştirmek çok zordur.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz saç beyazlaması nedenlerinden stres, yanlış ve yetersiz beslenme gibi durumlar ortadan kalktığında saçların yeniden eski rengine dönme şansı vardır. Bu durum saç beyazlaması nasıl önlenir için de geçerlidir.

Saç beyazlamasını önlemek için doğru besinleri tüketmek gerekir. Yenilen ve içilenler genel olarak vücut sağlığına etki ettiği gibi cildin ya da saçların da yıllar boyu canlı kalmalarına ve renklerini korumalarına da destek olur. Saç beyazlaması nasıl önlenir önerileri aynı zamanda saç beyazlamasına çözüm niteliğindedir.

Saç beyazlaması nasıl önlenir:

Yeşil yapraklı sebzeler yeteri kadar vitamin ve mineral almak için idealdir. Bunun yanında beta karoten içeren havuç gibi renkli gıdalar sık sık tüketilmelidir.

Yeteri kadar protein almak sağlıklı saçlar için önemlidir. Kırmızı et, beyaz et ve balık eti tüketilebilir.

Bol miktarda tereyağı, yoğurt ve bal gibi besinler tüketmek saç beyazlamasını önlemede etkilidir.

Saç renginin korunması için yeteri kadar bakır almak gerekir. Çikolata tüketerek bakır ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Aynı şekilde C vitamini de saç renginin korunmasına yardımcı olur. Sadece 4-5 çilek tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Saç beyazlaması nedenleri

Saç beyazlaması ileri yaşlarda doğal gelişen bir süreçtir. Ancak saçlar erken beyazlıyorsa bu yanlış beslenme, çok fazla stres altında kalma, saça sürekli işlem uygulayarak yıpratma, saç boyası kullanmak ya da saçın çok fazla kimyasala maruz kalması gibi farklı durumlar sonucu ortaya çıkabilir.

Genel bir inanışa göre saç beyazlaması nedenlerinin yaşlılığa bağlı olduğuna inanılıyor. Ancak bu doğru değil. Saç beyazlaması nedenleri çevresel faktörlerden genetik faktörlere kadar oldukça çeşitli.

Bununla birlikte, herhangi bir kimyasal maddeye maruz kalma ya da yanlış beslenme gibi durumlar olduğunda saç beyazlamasına çözüm de bulunabiliyor.

Saç beyazlamasına çözüm uygulamanın yanında saçın beyazlamasına neden olan etkenler de tespit edilmelidir. Böylece doğru uygulamalarla saç beyazlaması geciktirilebilir.

Saç beyazlaması nedenleri:

Yetersiz ve yanlış beslenme: Saç beyazlaması nedenleri özellikle B12 vitamini eksikliği, bunun yanında A, E, C vitaminleri, demir, bakır ve iyot gibi minerallerin yeteri kadar alınamayışı olabilir. Bol miktarda balık eti, yumurta, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler tüketin.

Saç boyaları: Özellikle erken yaşlarda saçlarını boyamak isteyenler bir kez daha düşünmeli. Saç boyaları saçın erken beyazlamasına sebep olabilir. Bununla birlikte saç boyalarında bulunan kimyasal maddeler saçın yıpranmasına yol açar.

Genetik faktörler: Eğer ailenizdeki kişilerin saçları çok erken bir yaşta örneğin 30lu yaşlara gelmeden beyazlamışsa bu durum sizde de aynı şekilde ortaya çıkabilir. Mümkün olduğunca saçları besleyen ve renginin korunmasına yardım eden yiyecekler tüketmelisiniz.

Stres: Yaşanan yoğun stres ya da ağır bir üzüntü gibi durumlar malesef saçların daha çabuk beyazlamasına sebep olabiliyor.

Sigara kullanımı: Sigara kullanan gençlerde kullanmayanlara göre daha erken saç beyazlaması görüldüğü tespit edilmiştir. Sigara içmek tüm hücre ve dokularınız, iç organlarınız ve cildinize zarar verdiği gibi saçlarınızın da erken beyazlamasına sebep olur.