Sigara İçenler İçin Detoks Önerileri

By | 10/11/2015

Sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı bir alışkanlık olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Sigaranın yol açabileceği sağlık sorunlarına yakalanmamak için en kısa zamanda bu kötü alışkanlıktan kurtulmak gerekli. Sigara içimiyle birlikte vücuda giren zehirli kimyasal maddeler detoks yapılarak vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

Sigara ile vücuda başta nikotin olmak üzere birçok zararlı madde girer. Bu maddeler malesef toksik etkiye sahiptir ve vücudu zehirler. Uzun zaman sigara içildiğinde toksinler vücuda yerleşir. Kan dolaşımıyla bu zehirli maddeler tüm vücuda yayılır. Sigara içen bir kişide beyin de dahil olmak üzere vücuttaki tüm organlara zehirli kimyasal maddeler yerleşir.

Sigara içenler için detoks önerileri

Sigara içenler için detoks önerileri

Sigaranın sağlığa zararları

İçilen sigaranın dumanıyla solunan nikotin ve karbonmonoksit, sigaranın içindeki en tehlikeli maddelerdir. Aslında sigara dumanı, içerisinde öldürücü etkisi olan gazların bulunduğu bir kokteyldir. İnsan sağlığı için son derece zararlı olan bu gazlardan karbonmonoksit, vücuttaki oksijen düzeyinin oldukça fazla azalmasına sebep olur.

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Oksijen, hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması için birincil derecede öneme sahiptir. Eğer detoks yapılarak zararlı toksinler vücuttan uzaklaştırılmazsa kısa bir süre içinde hücre yapısı bozulur. Hücreler düzgün çalışmadığında sırasıyla dokular ve organlar hasar görür. Bu yüzden, sigara içilmeye devam edilir ve detoks yapılarak vücut zararlı maddelerden arındırılmazsa malesef zaman içinde çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Vücut fonksiyonları düzgün çalışmadığından yaşam kalitesi azalır.

Toksinler, tüm vücut için özellikle de hayati derecede önemli olan iç organlar için oldukça zararlıdır. Bu zararlardan bazıları:

  • Beyne verdiği zarar ile felç geçirme, erken bunama gibi riskleri de beraberinde getirir.
  • Özellikle gırtlak ve akciğer kanserine yakalanma riski sigara içenlerde daha fazladır.
  • Kan damarlarına zarar verdiğinden kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklar ortaya çıkar.
  • Koku alma ve tad alma gibi fonksiyonlar bozulur.
  • Cilt rengini kaybeder, erken kırışıklıklar, ciltte iyileşmeyen yaralar oluşur.
  • Kemik ve iskelet sisteminde bozlukluklar oluşur, kemik erimesine sebep olur.
  • Kadın ve erkeklerde kısırlığa ve üreme sisteminde çeşitli hastalıklara yol açar.
  • Sigara içenlerde ülser ve mide kanseri oluşumu daha fazladır.

Detoksla toksinlerden arının

Detoks yaparak vücudunuzu toksinlerden temizlemek istiyorsanız yapacağınız ilk iş sigarayı bırakmak olmalıdır. Çünkü sigara içmeye devam ederseniz, detoks yaparak vücudunuzdan temizlediğiniz zehirli maddelerin yerini sigaradan gelen yenileri alacaktır. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren vücudunuz detoks için hazır olacaktır. Bununla beraber detoksla eski sağlığınıza tekrar kavuşmak biraz çaba ve zaman gerektirir. Bu sürecin daha hızlı ve etkili olmasını sağlamak amacıyla detoksu sağlıklı bir diyet ve egzersiz programıyla destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir diyet, sigarayı bıraktıktan sonra nikotin ve karbonmonoksit detoksuna yardımcı olacaktır. Bol miktarda taze sebze ve meyve yemelisiniz. Bunun yanında toksinlerin vücudunuzdan kolayca atılması için bolca su içmelisiniz. Tam tahıllar detoks programınızda antioksidan özelliği sağlayacaktır. Badem, ceviz ve fındık gibi yiyeceklerden gelen sağlıklı yağları ve bitkisel proteinleri tüketerek ile vücudunuza gerekli olan başlıca besin maddelerini en sağlıklı şekilde sağlayabilirsiniz.

Toksinlerden arındırıcı detoks suyu tarifi

Sigara vücudunuzun yaşamsal işlevlerini görmesine zarar verir. Boşaltım sistemi de sigara içmenin kötü etkilerine maruz kalır. Detoks sürecinde lifli gıdalar tüketmek bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Detoks sonucu toksinlerin vücuttan atılması için bağırsakların iyi çalışması önemlidir.

Detoks yaparak vücudunuzu sigara kaynaklı toksinlerden arındırdığınız süre boyunca mümkün olduğunca sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye özen gösterin. Sağlıksız yiyeceklerden uzak durun. Aşırı yağlı ya da aşırı şekerli yiyecekler ve kızartmaları tüketmeyin. Alkolden uzak durun. Gün içerisinde bol miktarda su için. Bol su içmek vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olarak detoksu kolaylaştırır.

Sabah aç karnına su içmek için 10 neden

Detoks yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketmektir. Antioksidanlar sağlığınıza zarar veren serbest radikallerin etkisini azaltır ve vücudunuzun toksin seviyesini düşürür.

Detoks için egzersiz yapın

Bütün bunlara ek olarak detoks işlemi boyunca nefes egzersizleri yapmayı denemelisiniz. Bu egzersizler sigara yüzüden zarar görmüş olan solunum sisteminizi onarmaya yardımcı olur ve iyileşmesini hızlandırır. Bol oksijen alabileceğiniz yeşil alanlarda yürüyüşler yapın. Yürüyüş esnasında olabildiğince çok derin nefes alarak ciğerlerinizin eski sağlığına kavuşmasına yardım edin.

Düzenli olarak egzersiz yapmak sigara kaynaklı zehirli kimyasalların vücuttan atılmasını sağlar. Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır, hücre yenilenmesine yardımcı olur ve detoksla toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Tüm Vücudu Çalıştıran Egzersizler

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir:

One thought on “Sigara İçenler İçin Detoks Önerileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *