Sigaranın Dış Görünüşünüzde Yaptığı 7 Etki

By | 23/11/2014

Eğer siz de bir sigara tiryakisiyseniz, zaten çoktan sigara içmeyi bırakmış olmanız gerektiğinin farkındasınızdır. Sigaranın kalbinize, ciğerlerinize, beyninize ve malesef cinsel yaşamınıza yaptığı zararlar saymakla bitmez.

Yüzleşme zamanı: Eğer sigaranın bedeninizde bıraktığı hastalık etkileri biraz daha açık olsaydı, sigara içmeyi dünden bırakmış olurduruz. Mesela içtiğiniz her sigaradan sonra yüzünüzde siyah bir leke oluşsaydı? Eminiz böyle bir durumda dehşete düşer ve sigara içmeyi bir an önce bırakırdınız.

Sigaranın dış görünüşe etkisi

Sigaranın dış görünüşe etkisi

Sigaranın içinde bulunan zehirli kimyasal maddeler her bir sigarayı içtiğinizde çok kısa süre içinde kanınıza karışır. Bu zehirli kimyasal maddeler kan dolaşımı yoluyla yalnızca birkaç dakikada tepeden uca tüm vücudunuza dağılır. Bu yolla sigara sadece iç organlarınıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda derinize etki ederek cilt renginizi değiştirir, saçlarınızın güçsüzleşmesini ve dökülmesini sağlar, dişlerinizde lekelenmelere ve sararmaya sebep olur. Sigaranın dış görünüşünüze ve cilde zararlarından yalnızca birkaç tanesi bu saydıklarımız.

Sigaranın dış görünüşe etkisi

1. Göz altı torbaları

Gece iyi bir uyku çekmediğinizde bu yüzünüze nasıl yansır?
Eğer sigara içiyorsanız, içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahatsız edici ve bölük pörçük bir uyku uyuma adayısınız. Vücudunuzun gece yaşadığı nikotin eksikliği huzursuzlanmanıza yol açar ve sizi deliksiz bir uyku uyumaktan mahrum bırakır. Sigara içen kişiler malesef deliksiz bir uyku uyuyamazlar. Yeterli ve kaliteli gece uykusu alınmadığında ise vücutta görülen en belirgin değişimlerden biri iyice büyümüş ve sarkmış göz altı torbalarıdır.

Göz yorgunluğu nasıl giderilir?

2. Sedef hastalığı

Sigara içen insanlarda bakterilerle savaşan hücreler (lökositler) güçsüzleşir. Bu yüzden sigara tiryakilerinin vücudunda büyük çıbanlar görülebilmekte, sedef ve lupus gibi cilt hastalıkları daha sık oluşmaktadır. Daha çok sayıda sigara içenlerde hastalık riski atmakta ve bu hastalıkların tedavisi sigara içmeyenlere oranla daha zor ve yavaş olmakta. Sigara içmek ciddi hastalıklara kolayca yakalanmayı ve hastalık durumunda ise iyileşme ve tedavi zorluğunu beraberinde getiriyor.

3. Sararmış dişler

Işıl ışıl parlayan bembeyaz dişlere sahip olmayı kim istemez?

Eğer sigara içiyorsanız bu hayale elvada diyebilirsiniz. Sigarada bulunan nikotin dişlerinizde lekelenmesine yol açar. Hesabınızı yaparken sigaraya yaptığınız masrafa, dişlerinizi beyazlatmak için vereceğiniz parayı da eklemeyi unutmayın.

Sağlıklı dişler için 5 altın kural

4. Erken yaşlanma ve kırışıklıklar

Hepimiz 90lı yaşlarda birinin yüzünde kırışık olmasını normal buluruz. Yüzün kırışması doğal bir durumdur. Tabi ki bu kırışıklıklar nispeten daha genç bir insanda değilse. Uzmanlar sigara içmenin yaşlanma sürecini hızlandırdığı konusunda hemfikir. Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre ortalama 1.4 yıl daha yaşlı görünür. Sigaranın cilde verdiği hasarı daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Sigaranın Cilde Zararları

Neden sigara içenlerin yüzü kırışır?

Cildimize gelen kan akışı cildin esnek ve sağlıklı görünmesini sağlar. Sigara içmek cildimize gelen kan dolaşımını engeller. Dolayısıyla sigara içenlerin cildi esnekliğini ve sağlıklı görünümünü daha çabuk kaybeder.

Kolajen nedir?

5. Sararmış parmaklar

Sigara sadece dişlerinizde leke bırakmaz, aynı zamanda parmaklarınız ve tırnaklarınızın da lekelenmesine yol açar. Araştırırsanız internette bir sürü el ve tırnaklardaki lekeleri çıkarmaya yönelik reçete bulabilirsiniz. Sizce bu reçeteleri uygulamak, tırnaklarınızdaki lekeleri çıkarmak için uğraşmak mı, yoksa sigarayı bırakmak mı daha kolay?

6. Zayıflamış saçlar

Sigarada bulunan 7000 den fazla kimyasal toksik madde, saç kökündeki hücreleri olumsuz etkileyerek saçların uzama hızının azalmasını, dökülmesini ve matlaşmasını sağlar.

Ayrıca saçlarınıza sinen pis sigara kokularından ve zararlı maddelerden kurtulmak isterseniz bu sefer de sık saç yıkamaktan kaynaklanan saç diplerinde yağsızlık, nem eksikliği, kuruluk gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalırsınız. Saçlarınıza uyguladığınız şampuan, saç kremi ya da bakım maskesi gibi ürünler malesef sigaranın içeriden verdiği zararı telafi edemez. Gerçek anlamda sağlıklı ve uzun ömürlü saçlara sahip olmak istiyorsanız öncelikli olarak sigaranın zehrini vücudunuzdan uzak tutmanız gerekir.

7. Diş kaybı

Sigara içmek ağız kanseri ve diş eti hastalıkları da dahil, tüm diş problemlerini yaşama riskinizi artırıyor. Sigara içenler diş kaybına yol açan diş etki hastalıklarına 6 kat daha fazla yakalanıyor. Ağız içi yaralar ya da çeşitli diş eti hastalıklarıyla beraber diş kaybı yaşam kalitenizi oldukça azaltan etkenlerdendir. Her türlü hastalık ağız içinden başlar. Uzun yıllar boyunca kendi dişlerinizi kullanarak rahat etmek, sağlıklı bir ağza ve diş etlerine sahip olmak için sigarayı bırakmalısınız.

Sigaranın verdiği zararlar konusunda yeterince ikna olmadım diyorsanız, işte istatistiklerle sigaranın zararları:

Sigarayla öldürmeye son ver, yaşamaya başla!

Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir:

One thought on “Sigaranın Dış Görünüşünüzde Yaptığı 7 Etki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *