Sinüzit İltihabını Söküp Akıtacak 10 Etkili Çözüm

By | 01/01/2019

Sinüzit iltihabı nasıl akıtılır, sinüzit iltihabını akıtmak için en etkili yöntem hangisidir? Sinüzit iltihabı nasıl boşaltılır?

Sinüzit hastalığı sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Sinüzit iltihabı özellikle yüz kemiklerinde ağrı ve basınca sebep olur. Sinüzit belirtileri arasında burun akıntısı, baş ağrısı, ateş, ses tonunda değişme ve burun tıkanıklığı bulunur.

Sinüzit iltihabı nasıl akıtılır

Sinüzit iltihabı nasıl akıtılır

Sinüzit iltihabı nasıl oluşur?

Yüz bölgesinde burnun iki tarafında, yanaklar ve alnın arka tarafında bulunan boşluklara sinüs boşlukları adı verilir. Sinüs boşlukları burun ile bağlantılıdır. Burundan alınan hava sinüs boşluklarında ısıtılıp nemlendirilerek akciğerlere ılık bir şekilde iletilir.

Sinüslerde aynı zamanda mukus salgısı üretilir. Buradaki mukus salgısı nefesle burundan alınan havadaki toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer tanecikleri yakalar. Böylece akciğere temiz, nemli ve ılık hava ulaşır.

Solunum yolu iltihabı, kirli hava, aşırı kuru hava, burun etleri gibi birbirinden tamamen farklı sebeplerle sinüs boşlukları tıkanabilir. Bununla beraber ıslak saçla dışarıya çıkmak, sigara kullanmak ya da sadece soğukta kalmak da sinüzite neden olabilir.

Sinüzit iltihabı nasıl akıtılır?

Sinüzit iltihabını akıtmak için doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki sinüzit ciddi bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla bu yöntemleri uygulamadan önce doktora danışmak herhangi bir olumsuz yan etkinin önüne geçebilir.

1. Buhar banyosu

Sıcak buhar burun tıkanıklığına iyi geldiği gibi sinüslerdeki iltihabı akıtmak için de oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Yapmanız gereken 1 litre kadar temiz suyu kaynatıp cam bir kaba boşaltmak. Ardından suyun buharına yüzünüzü yaklaştırın.

Buharın dışarı dağılmasını önlemek ve etkisini artırmak için başınızın çevresini bir havluyla kapatın. Kaynar suyun içine birkaç tane nane yaprağı koymak sinüzit iltihabının boşaltılmasına yardımcı olacaktır.

2. Soğan

Solunum yolu iltihabının tedavisinde oldukça etkili olan soğan sinüs iltihabını da söküp atacak özelliktedir. Bir adet kuru soğanı soyup dilimleyin. 2 su bardağı kadar kaynayan suyun içine atarak 4-5 dakika kaynatın. Ocağı söndürüp bu soğan suyunun buharını 1-2 dakika soluyun.

Soğan suyu içilebilecek sıcaklığa geldiğinde soğanları süzerek için. Sinüzit iltihabını tamamen akıtmak için bu işlemi 2-3 gün arayla birkaç kez daha yapın.

3. Zencefil

Zencefilin iltihap giderici özelliği sinüs boşluklarındaki tıkanıklığın açılmasını sağlar. Bir parça taze zencefil kökünü dilimleyin. Bir su bardağı kadar su ile zencefil dilimlerini 8-10 dakika kaynatın. İçilebilecek sıcaklığa gelen zencefil suyuna bal ve limon ekleyin.

4. Acı biber

Kırmızı pul biber sinüzit iltihabını akıtmak için evde kullanılabilecek en pratik malzemelerden biridir. Kırmızı pul biber iltihaba iyi gelir. Ancak aynı zamanda metabolizma hızlandırıcı, bağışıklık güçlendirici ve kan dolaşımını artırıcı özelliği de vardır. Ayrıca kırmızı biberde bol miktarda C vitamini bulunur.

Kırmızı biberle sinüzit iltihabı nasıl akıtılır: Bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı kırmızı pul biberi karıştırın. 1-2 dakika biberin etkisinin suya geçmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Sinüzit ayrıca geniz tıkanıklığı da yapar. Geniz tıkanıklığını açmak için: 

Genizdeki balgam nasıl atılır?

5. Sarımsak

Her derde deva doğal antibiyotik sarımsak sinüs iltihabına da iyi gelir. Bunun için kaynar suya 2-3 diş sarımsak atarak buhar banyosu yapın. Sarımsağın buharı sinüslerin akmasını sağlar. Bunun dışında her gün çiğ olarak sarımsak yemek de sinüzit tedavisi için oldukça etkilidir.

6. Papatya

Papatyanın antiseptik etkisi bulunur. Papatya suyu ile yapacağınız buhar banyosu sinüzit iltihabını söküp atacaktır. Bunun için 1 litre temiz su kaynatın ve içerisine bir avuç kurutulmuş papatya atın. Başınıza bir havlu atarak suyun buharını 8-10 dakika soluyun.

7. Kekik yağı

Sinüsleri boşaltacak bir diğer etkili yöntem de kekik yağı kullanmaktır. Kekik yağı antibakteriyel özellikte olduğundan sinüzit iltihabına da iyi gelir.

Kekik yağı ile sinüs iltihabı nasıl sökülür: Günde bir ya da iki sefer dilinizin altına 1-2 damla kekik yağı damlatın. Bu şekilde kekik yağı kısa süre içinde sinüsleri açarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Alternatif olarak kekik yağını ılık suya damlatarak içebilirsiniz.

8. Tuz

Sinüsleri açmak için en bilinen ev tedavisi tuzlu su kullanmaktır. Ancak sofra tuzu burada işe yaramaz. Sinüs iltihabını sökmek için deniz suyu kullanılmalıdır. Deniz suyu ile burun boşluklarını yıkamak sinüs iltihabını söküp atar. Deniz suyu yoksa eczanelerde bu amaçla hazırlanmış solüsyonları kullanabilirsiniz.

Bazı kaynaklarda denizde derine dalıp bir süre kalmanın sinüsleri boşaltacağı bilgisi vardır. Ancak basınç sebebiyle bu oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle her türlü doğal tedaviyi uygulamadan önce mutlaka doktordan onay alınmalıdır.

9. Zerdeçal

Mutfaklarda baharat olarak kullanılan zerdeçal aslında antiseptik özelliğiyle iyi bir iltihap gidericidir. Sinüzit iltihabını boşaltmak için zerdeçalı çay olarak tüketin. Zerdeçal çayı sinüslerin akmasını sağlayacaktır.

10. Limon

Limon soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği gibi sinüzit iltihabına da iyi gelir. Antibakteriyel ve antienflamatuar olan limon her türlü enfeksiyon ve iltihaba karşı evinizdeki şifa deposudur.

Sinüzit iltihabını boşaltmak için sıcak suya bol limon sıkıp için. Gün içinde bitki çayı tüketiyorsanız aynı şekilde limon suyu ilave etmeyi unutmayın.

Sinüzit iltihabını akıtmak için evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerini listeledik. Bunun dışında sinüzit varsa sigara içmekten kaçınmalısınız. Hızlı iyileşmek için iyi beslenmeli ve bol sıvı tüketmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *