Tavuk Döner Dürüm Kaç Kalori – Ekmeksiz | Ekmek Arası?

By | 26/02/2019

Tavuk döner dürüm ülkemizde en sık yenilen yiyecekler arasında kesinlikle üst sıralarda. Genellikle ayranla birlikte gayet doyurucu bir öğün olarak tercih ediliyor. Peki tavuk döner dürüm kaç kalori?

Öncelikle şunu bilmeniz lazım, tavuk döner dürümün kalorisi içindeki malzemelere ve porsiyona göre değişiklik gösterebilir. Ekmeksiz tavuk döner ve ekmek arası tavuk döner arasında önemli bir kalori farkı olacaktır.

Tavuk döner dürüm kaç kalori

Tavuk döner dürüm kaç kalori

Ayrıca tavuk döner dürümün kalorisi de farklıdır. Yazının devamında bu üç tavuk döner servis çeşidinin de ayrı ayrı kalorilerine yer vereceğiz.

Kilo vermek ya da formunuzu korumak istiyor ancak tavuk döner yemeyi de seviyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Alışkanlık haline getireceğiniz birkaç önlem ile fazla kalori almanın önüne geçebilirsiniz.

Buna ek olarak ‘Diyet yaparken tavuk döner dürüm yenir mi?’ başlığı altında daha az kalori tüketmek için ipuçları paylaştık. Restoranlarda servis edilen tavuk dürüm dönerler genellikle pilav, patates, yağlı ve kalori değeri yüksek çeşitli soslarla masada yerini bulur. Ayrıca aşırı tuz içeren turşu gibi yiyecekler de ülkemizde oldukça sık tüketilmektedir.

En basit kural yüksek karbonhidrat ve aşırı yağ içeren tüm eklentileri masadan kaldırmaktır.

Tavuk döner dürüm kaç kalori?

Aşağıda tavuk döner dürüm kaç kalori eder, hem ekmeksiz hem ekmek arası hem de dürüm şeklinde servis için ayrı ayrı kalori miktarlarını paylaştık. Ancak ekmek boyu, gramaj ve tavuk döner dürüm içeriğinin yerine göre farklı olabileceğini unutmayın. Bu kalori miktarları ortalama değerlerdir.

Ekmeksiz tavuk döner kaç kalori: 100 gr ekmeksiz tavuk döner 200 kalori
Ekmek arası tavuk döner kaç kalori: Yarım ekmek arası tavuk döner 700 kalori
Tavuk döner dürüm kaç kalori: 1 porsiyon (250 gr) tavuk döner dürüm 330 kalori

Diyet yaparken tavuk döner dürüm yenir mi?

Eğer diyet yapıyorsanız tavuk dürüm döner yiyemezsiniz diye birşey yok. Özellikle tavuk, bir protein kaynağı olarak diyet yapanlar için ideal bir yiyecektir. En çok tavsiye edilen tüketim şekli ise salata ile birlikte ızgara tavuktur.

Tavuk döner genellikle et döner gibi pilav üstü ya da ekmek arası servis edilir. Ekmek genellikle tam buğday ya da kepekli yerine beyaz undan yapılmış ekmektir. Pirinç ise en yaygın olarak kullanılan beyaz pirinçtir. Hem beyaz un, hem de pirincin sindirimi çok kolaydır.

Her ikisi de hızlıca sindirilerek kana karışır. Kan şekerinde ani bir yükselmeye neden olur. Ancak bu uzun sürmez. Kısa süre sonra yeniden acıktığınızı hissedersiniz. Bu durumu önlemek için mümkün olduğunca kaliteli karbonhidratlara yönelmelisiniz.

Ekmek yerine ne yemeli?

Tam tahıllı ürünler, pirinç yerine bulgur tercih etmek uzun süre tok kalmanızı ve daha az kalori almanızı sağlar.

Gereksiz kalori alımını önlemek için tavuk döneri lavaş ile dürüm yapılmış olarak yiyebilirsiniz. Ama yine de ne kadar ince olsa da lavaşın da beyaz unla yapıldığını unutmayın.

En iyisi tavuk döneri yanında salata ile alarak tüketmektir. Aynı şekilde tavuk dönerin yanında verilen patates kızarması ya da mayonez ve benzeri soslar da alınan kalorinin kat kat artmasına yol açarlar.

Daha az kalori almak için uygulanacak bir diğer yöntem de tavuk dürüm döner yemeden önce 1 kase çorba içmektir. Özellikle sebze çorbaları hem besleyici hem de düşük kalorilidir. Buna ek olarak yemekten önce içilen 1 kase çorba daha çabuk doymanızı sağlar.

Mercimek çorbası kaç kalori?

Kilo almamak için tavuk dürüm dönerin yanında patates kızartması gibi fazladan yiyecek almayın. Buna ek olarak içinde ne kadar yağ ya da başka kalori yükselten malzeme olduğunu bilmediğiniz sosları kullanmayın.

Tavuk döner dürümün yanında gazoz, buzlu çay, asitli meyve suları ve kola gibi aşırı şekerli gazlı kutu içecekleri tercih etmeyin. Bu içeceklerin kalori değerleri çok yüksektir ve sağlıksızdırlar. Bunun yerine maden suyu ya da ayran tercih edebilirsiniz.

Kolanın ne kadar şeker içerdiğini merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz:

1 bardak kola kaç kalori?

Fazladan tuz kullanmak ya da tavuk döner dürümün yanında aşırı tuzlu turşular tüketmek de sağlıksız olduğu gibi vücudunuzun su tutmasına sebep olur. Vücudun su tutması yani ödem kiloda artışla birlikte şişkinliğe de yol açabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *