Tehlikeli Benler Nasıl Anlaşılır?

By | 18/10/2017

Herkesin vücudunda doğal olarak bulunan benler bazı durumlarda sağlığı tehdit edebilir. Bu yazımızda tehlikeli benler nasıl anlaşılır, benler anlamları, kahverengi benler, tehlikeli benlerin görüntüleri ve kanserli benler konularında bilgi vereceğiz.

Dünyada en sık karşılaşılan cilt rengi farklılığı benlerdir. Benler hemen herkesin vücudunda doğuştan bulunan cilt rengindeki farklılıklardır. Çocukluk çağlarında ben sayısı daha azken yaş ilerledikçe vücuttaki ben sayısında artış görülebilir.

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır

Bu, deriye renk veren deri pigmentini üreten melanosit adlı hücrelerin işlevi sonucu ortaya çıkar. İnsan vücudundaki benler herkeste farklı farklıdır. Bu doğaldır ancak herkesin tehlikeli benler nasıl anlaşılır bilmesi ve vücudundaki benlerin durumunu kontrol etmesi gerekir.

Benlerin bulundukları yerler ayak ucundan başın en tepesine kadar herhangi bir yer olabilir. Buna ek olarak benlerin şekilleri, renkleri ve kapladıkları alanlar birbirinden farklıdır.

Buna bağlı olarak benler anlamları açısından da renkleri, şekilleri ve büyüklüklerine göre değişiklik gösterirler.

Kanserde erken teşhis belirtileri 

Benler herkesin vücudunda farklı sayıda ve biçimde bulunur. Kahverengi benler en sık oluşan benlerdir. Benler anlamları renk, şekil ve kapladığı alana göre değişir. Vücudunuzdaki benleri düzenli takip ederek tehlikeli benlerin görüntülerini yakalayabilir, kanserli benler ile ilgili erken tedbirinizi alabilirsiniz.

Bununla birlikte benleri düzenli takip etmenin yanı sıra özellikle yaz aylarında benleri güneş ışınlarının tahrip edici etkisinden korumak da gerekir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan ciltte benlerin sayısı artabilir.

Bazı benlerin şekilleri ve renkleri değişebilir. Bu durum çok ciddidir ve benlerdeki şekil ve renk değişiklikleri en kısa zamanda bir doktora gösterilmelidir. Bazı benler cilt kanserine dönüşebilir.

Bu yüzden vücudunda çok fazla beni olanlar tehlikeli benlerin görüntüleri, kanserli benler ve tehlikeli benler nasıl anlaşılır konularında bilinçli olmalı ve düzenli kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır?

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır, bunu ancak vücudundaki benleri düzenli olarak takip edenler farkedebilir. Vücudunuzdaki herhangi bir benin ilk halini bilmiyorsanız, benin rengindeki değişikliği ya da benin etrafına yayılıp yayılmadığını anlayamazsınız.

Küçük bir ihtimalle tehlikeli benlerin görüntüleri ya da kanserli benlerin görüntülerini karşılaştırabilirsiniz. Fakat bu sizi pek doğru bir sonuca götürmez.

Benler anlamları şekline, rengine, kapladığı alana ve büyüyüp büyümediğine göre değişir. Tehlikeli benler nasıl anlaşılır, tek yapmanız gereken benin ilk haline göre zaman içinde değişip değişmediğini tespit etmek.

Eğer şüphe ettiğiniz bir durum varsa ilk yapmanız gereken hiç zaman kaybetmeden bir doktora danışmaktır.

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır:

 • Benin yüzeyinde değişme varsa
 • Benin renginde ya da şeklinde değişme varsa
 • Benin kapladığı alanda değişme varsa
 • Benin çapı 5 mm den büyükse
 • Benin rengi koyu siyaha dönüştüyse
 • Ben üzerinde kaşıntı, ağrı ya da yanma varsa
 • Benin çevresinde herhangi bir şekilde değişiklik varsa
 • Benin yapısı asimetrikse
 • Benin üzerinde yara varsa

Yukarıdaki durumlarda mutlaka kontrol için doktora danışılmalıdır. Bu tür değişikliklerin sağlık açısından sakıncalı olup olmadığı, kanserli benler ve tehlikeli benlerin görüntüleri analiz edilip en erken zamanda gerekli tedbirler alınmalıdır.

Ciltte kırmızı lekeler neden olur?

Tehlikeli benlerin görüntüleri

Tehlikeli benlerin görüntüleri kontrol edilerek doktora başvurulduğunda çeşitli testlerle cilt kanseri ya da benzeri başka bir hastalık olup olmadığı bulunabilir. Bazı benler cerrahi müdahale ya da farklı yöntemlerle vücuttan alınabilir. Bunun için doktor onayı olmalıdır.

Tehlikeli benlerin görüntüleri aşağıdaki kıstaslara bakılarak tespit edilebilir:

 • Benin davranış şekli, kapladığı alan, yüzeyi ve rengindeki değişimler
 • Benin ne kadar büyük olduğu
 • Benin cilt yüzeyinden ne kadar kabarık olduğu
 • Benin renk tonu

Eğer vücudunuzda değişik şekillerde ve renklerde benler varsa bunları takibe almak önemlidir. Zaman içinde renk, doku ve şekillerindeki değişme olup olmadığı erken farkedilmelidir. Böylece tedavi gerektiren bir durum olup olmadığına zamanında karar verilebilir.

Herkesin vücudununda en az bir tane beni vardır. Bunlar genellikle sağlık alçısından sakınca arz etmezler. Benler konusunda çevreden edinilen, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek önemlidir.

Bir benin zararlı olup olmadığı dış görünümüne bakılarak tespit edilemez. Benin şekli ve rengi ne olursa olsun, sağlık açısından zararlı olup olmadığına ancak uygun bir muayene ile doktor karar verebilir.

Bu yüzden gerekli durumlarda doktora danışarak vücudunuzdaki benlerle alakalı en doğru teşhis ve tedaviyi edinebilirsiniz.