Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

By | 26/10/2017

Tırnak mantarı çok yaygın karşılaşılan, el ve ayak tırnaklarında ortaya çıkan bulaşıcı bir enfeksiyon çeşididir. Bu yazımızda tırnak mantarına ne iyi gelir, tırnak mantarı tedavisi, tırnak mantarına bitkisel çözüm, tırnak mantarı nedir, tırnak mantarına doğal çözüm konularında bilgi vereceğiz.

Tırnak mantarı tırnağın renginde ve şeklinde değişime neden olan ve zamanla tırnağın kırılgan bir yapıya bürünmesine yol açan bir enfeksiyon çeşididir. Tırnak mantarı bulaşıcı özelliktedir. Ancak el ve ayak tırnaklarında hijyen ortamı sağlanamadığında kendiliğinden de tırnak mantarı ortaya çıkabilir.

Tırnak mantarına ne iyi gelir

Tırnak mantarına ne iyi gelir

Tırnak mantarı nedir, diğer bir adı da onikomikoz olarak bilinir. Tırnak mantarının tedavisi yapılmazsa bir süre sonra çevresindeki deriye ve diğer tırnaklara yayılabilir. Bu yüzden en kısa sürede tırnak mantarına bitkisel çözüm yöntemleri uygulanmalı ya da tırnak mantarı tedavisi için doktora danışılmalıdır.

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

Tırnak mantarına ne iyi gelir, öncelikli olarak diğer tırnaklara bulaşmasına engel olunmalıdır. Tırnaklar her zaman kısa tutulmalı, nemli bırakılmamalı ve temizliğe özen gösterilmelidir. Tırnak mantarı bulunan tırnaklar ayrı bir tırnak makası ile, enfeksiyon bulaşmamış tırnaklar ise başka bir tırnak makası ile kesilmelidir.

Tırnak mantarına ne iyi gelir, yalnızca enfekte olan tırnaklara ilaç uygulamak yeterli bir çözüm değildir. Aynı zamanda mantarın bulaştığı ayak derisi için de tedavi uygulanmalıdır.

Tırnak mantarına ne iyi gelir:

Tırnak mantarını iyileştirmek için uygun ilaçlar kullanmanın yanında ayak bakımına özen gösterilmelidir.

Ayaklar her zaman kuru tutulmalı, ayak derisinin nefes almasını sağlayan temiz, günlük kullanılan pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Ayrıca ayakların hava almasını sağlayan ayakkabılar giyilmelidir.

Buna ek olarak tırnak mantarının tedaviden sonra ayaklara tekrar bulaşabileceği de unutulmamalıdır. Önlem olarak yüzme havuzu, duş ya da hamam gibi ortak kullanılan nemli alanlarda çıplak ayakla dolaşmaktan kaçınılmalı ve mutlaka terlik giyilmelidir.

Tırnak mantarına bitkisel çözüm

Tırnak mantarına bitkisel çözüm yöntemleri de uygulanabilir. Tırnak mantarına ne iyi gelir, evde tamamen doğal malzemelerle uygulayarak sonuç alabileceğiniz karışımlar bulunmakta.

Bunları düzenli olarak uyguladığınızda kısa sürede tırnak mantarından kurtulabilirsiniz.

Tırnak mantarına bitkisel çözüm:

Sarımsak: Sarımsak her derde deva bir bitki olduğu gibi tırnak mantarına bitkisel çözüm olarak da karşımıza çıkıyor. 5 diş sarımsağı soyarak bir fincan suda kaynatın. Ardından soğumaya bırakın. Ilık hale geldiğinde tırnak mantarı olan tırnaklarınızı 15 dakika kadar bu suda bekletin. Daha sonra tırnaklarınızı iyice kurulayın. Etkili olması için bu işlemi 4 hafta uygulamaya devam edin.

Zeytinyağı: Tırnak mantarına ne iyi gelir, zeytinyağı pek çok deri probleminde etkili olduğu gibi tırnak mantarına da iyi gelmektedir. Bir çay kaşığı kadar zeytinyağı ve aynı oranda çayağacı yağını karıştırın. Bu karışımı 20 gün boyunca tırnak mantarı olan yerlere sürün.

Kekik yağı: Aynı şekilde tırnak mantarına bitkisel çözüm olarak bir çay kaşığı zeytinyağı ve 3 damla kadar kekik yağını karıştırarak 3 hafta düzenli olarak tırnak mantarı olan yerlere sürün.

Elma sirkesi: Bir bardak suya bir fincan elma sirkesini karıştırın. Tırnak mantarı olan yerleri bu karışımda 20 dakika bekletin. Ardından nemli kalmaması için iyice kurulayın.

Karbonat: Karbonat ve suyu bire bir oranda karıştırın. Bu karışımı tırnak mantarı bulaşmış tırnağın üzerini ve iç kısmını kaplayacak şekilde yayın. Bu şekilde iki ya da üç dakika bekleyin. Ardından yıkayarak iyice kurulayın.

Kekik otu: Üç çorba kaşığı kekik otu ve iki fincan suyu beş dakika kaynatın. Bir süre demlenmesini bekleyin. Ilık hale gelince bu suya pamuk batırıp tırnağınızın üzerine koyun.

Düzenli uygulandığında yukarıdaki yöntemler tırnak mantarının geçmesini sağlar.

Ancak tırnak mantarının tekrar bulaşma ihtimali olduğundan devamlı olarak tırnaklar temiz ve kuru tutulmalı, sık sık havalandırılmalıdır. Tırnak mantarına ne iyi gelir uygulamadan önce veya uygulama sırasında beklenmeyen bir etkiye karşı mutlaka doktora danışmalısınız.

Siğil nasıl geçer?

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı nedir, tırnak mantarı enfeksiyonunun diğer bir adı da onikomikoz olarak geçer. Tırnağın rengi başta dış kısımları olmak üzere yeşil, sarı ya da kahverengi olarak değişmeye başlar.

Zaman geçtikçe enfeksiyonlu tırnağın rengi iyice değişir ve tırnak kalınlaşmaya başlar.

Tırnak mantarı eğer tedavi edilmezse bir süre sonra diğer tırnaklara ve derinin farklı kısımlarına doğru yayılmaya başlar. Bunu önlemek için yapılması gereken tırnak mantarına bitkisel çözüm yöntemleri ve tırnak mantarı tedavisi uygulamaktır.

Tırnak mantarı nedir, el ve ayak tırnaklarında ortaya çıkan bulaşıcı bir enfeksiyon çeşididir. Tırnak mantarı dışarıda ortak kullanım alanlarından ya da çevrede tırnak mantarı olan kişilerden bulaşabilir.

Ancak tırnak mantarının bulaşması için her zaman dışarıda herhangi bir yerden ya da kişiden geçmesine gerek yoktur. Uygun hijyen ortamı sağlanmadığında da el ve ayak tırnaklarında tırnak mantarı çıkabilir.

Tırnak mantarı tırnakların yapısında ve renginde değişmeye neden olabileceği gibi, çevresindeki deriye de etki ederek zarar verir. Bu yüzden en kısa zamanda tırnak mantarına bitkisel çözüm yöntemleri ve tırnak mantarı tedavisi araştırılıp, vakit kaybetmeden uygulanmalıdır.