Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Sağlıklı Yaşam

Tırnaktaki beyaz lekeler pek çok kişi tarafından vitamin eksikliği olarak bilinir. Aslında bu bilgi tamamen yanlış değildir. Ancak tırnakta beyaz leke oluşumuna neden olan çok daha farklı sebepler bulunmaktadır. Bu yazımızda tırnaktaki beyaz lekeler neden olur ve tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer konularında bilgi vereceğiz.

Öncelikle herkes tarafından bilinmesi gereken bir gerçek var ki o da nasıl beslendiğimiz ve yaşam alışkanlıklarımız doku ve hücrelerimizi, iç organlarımızı etkilediği kadar dış görünüşümüze de doğrudan etki eder. Cildimizin ne kadar canlı ve diri olduğu ya da saçlarımızın parlaklığı gibi tırnaklarımızın da şeklinin düzgünlüğü, kalınlığı ya da rengi de sağlığımız hakkında çeşitli ipuçları içerir. Bu yüzden tırnaktaki beyaz lekeler neden olur ve tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer bilmek sağlık için önemlidir.

Vücudunuzda kötü giden bir durum olup olmadığını anlamak için belirli aralıklarla kendi kendinizi muayene etmeniz küçük çaplı ya da büyük çaplı sağlık problemlerini erken farketmeniz için önemlidir. Bu sayede hastalık ilerlemeden önlem alabilir ve iyileşme sürecini erken başlatabilirsiniz.

tırnaktaki beyaz lekeler neden olur

Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur?

Tırnaktaki beyaz lekelerin her kişide farklı bir sebebi olabilir. Birinde belirli bir mineral ya da vitamin eksikliği iken diğer bir kişide tırnak mantarı ya da alerjik bir durum olabilir. Bu yüzden genelleme yapmadan gerekirse sağlıksız durumun giderilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için doktora danışmakta fayda vardır.

Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur:

1. Mineral eksikliği

Her ne kadar sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilse de bazen farkında olmadan tek tip beslenme ya da bazı besin gruplarının tüketimini ihmal etme gibi durumlar olabiliyor. Bu durumda hücrelerin ihtiyacı olan çeşitli mineraller sağlanamıyor. Saç ve tırnaklar da tıpkı cilt gibi vücuda alınan besinler ile yapılandırılıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenilmezse bu vücudun çalışmasına etki ettiği kadar dış görünümün yapılandırılmasına da etki ediyor. Bu yüzden tırnaktaki beyaz lekeler neden olur ilk akla gelenlerden biri de mineral eksikliğidir. Özellikle kalsiyum ya da çinko yetersizliği tırnakta beyaz lekelerin oluşmasına sebep olabilir.

2. Alerji

Eller günlük hayatta birçok kimyasala maruz kalır. Temizlik maddelerinin dışında ojeler, tırnak bakım ürünleri, oje çıkarıcılar gibi kozmetik ürünler alerjiye sebep olabilir. Bu durumda tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer sorusunun cevabı tırnağı bir müddet doğal haline bırakmak, kimyasal herhangi bir ürün kullanmamak olacaktır. Ya da biraz daha dikkatli davranıp lekelenmeye sebep olan ürünü tespit edebilir ve bu ürünün kullanımına son verebilirsiniz.

3. Tırnak Mantarı

Malesef tırnaktaki beyaz lekelerin nedeni tırnak mantarı olabilir. Tırnak mantarı kolay kolay geçmeyen, bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Tırnak mantarına yakalanmamak için el ve ayak tırnaklarının temizliğine çok dikkat edilmelidir. Tırnaklar her zaman kuru kalmalı, ayakkabı, terlik gibi kişisel eşyaların başkalarıyla ortak kullanımından kaçınılmalıdır.

4. Yaralanmalar

El ve ayaklar en çok kullanılan organlardandır ve doğal olarak çarpma, ezilme gibi kazalara çok sık maruz kalırlar. El ve ayak tırnakları da bu yüzden çok sık darbe alır. Bu darbeler sonucu tırnakta beyaz renke ya da çarpmanın türüne ve şiddetine göre daha farklı bir renkte leke olabilir. Bunu önlemek için dikkatli davranmalı, aletle çalışılan işleri yaparken olabildiğince koruma önlemlerini almalı, özellikle yaz mevsiminde açık ayakkabı, terlik ya da sandalet giyiliyorsa ayaklar yaralanmaya karşı korunmalıdır.

5. Protein eksikliği

Sağlıksız beslenme tırnakta beyaz leke oluşumuna sebep olacaktır. Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun en yaygın cevaplarından biri protein yetersizliğidir. Protein yetersizliğinde tırnakta geniş beyaz lekeler olabilir.

6. Çeşitli rahatsızlıklar

Tırnaktaki beyaz lekeler siroz ya da hepatit gibi karaciğer rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkabilir. Tırnaktaki beyaz lekelerin bir diğer sebebi ise böbrek yetmezliğidir. Böbrek yetmezliğinde tırnak üzerinde beyaz ya da pembe lekeler oluşabilir.

7. Anemi

Demir eksikliği ya da birçok farklı çeşidi bulunan anemi, herkes tarafından kansızlık olarak da bilinir. Aneminin pek çok farklı belirtisi vardır. Tırnaktaki beyaz lekeler de bu belirtilerden biridir.

Facebook Comments
Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...
20

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply