Vertigo Nedir, Belirtileri Nelerdir?

By | 29/09/2017

Vertigo baş dönmesiyle ortaya çıkan ancak ilerleyen aşamalarda belirtileri giderek ağırlaşan bir hastalıktır. Bu nedenle vertigoya işaret eden belirtilerin erken farkedilmesi ve zaman kaybetmeden vertigo tedavisine başlanması gereklidir. Bu yazımızda vertigo nedir, vertigo nasıl geçer, vertigo belirtileri nelerdir ve vertigo tedavisi konularında bilgi vereceğiz.

Vertigo hastalığı nedir, baş dönmesi, denge kaybı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Vücudun dengeyi sağlamakla görevli beyincik, iç kulak ve gözler gibi kısımlarında yolunda gitmeyen bir durum, bir bozukluk olduğunda vertigo hastalığı ortaya çıkar.

Vertigo Belirtileri Nelerdir

Vertigo Belirtileri Nelerdir

Vertigo belirtileri nelerdir dururken ya da hareket halindeyken dengeyi sağlayamama ve mide bulantısı ilk belirtilerdir. Ancak hastalığın ilerleyen aşamalarında kişinin hayatını oldukça zorlaştıracak şekilde vertigo belirtileri şiddetlebilir. Görme bozukluğu, işitme kaybı bu belirtilerden biridir.

Bu yüzden vertigo nedir ve vertigo nasıl geçer konularında bilgi sahibi olmak, hastalığın ilk evrelerinde bilinçli davranarak vertigo tedavisi için doktora başvurmak son derece önemlidir.

Vertigo nedir?

Vertigo nedir, denge kaybı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsız edici belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Ancak vertigo belirtileri sadece baş dönmesi ile sınırlı değildir.

İşitme kaybı, kulak çınlaması, görme bozukluğu, bilinç kaybı ve halsizlik gibi belirtiler hastalığın ilerleyen aşamalarında giderek daha da kötüleşebilir ve hastayı yatağa bağımlı bir hale getirebilir. Bu yüzden hastalığın erken teşhisi ve tedavisi önemlidir. Zaman kaybetmeden vertigo nasıl geçer araştırılmalı ve tedavi için doktora danışılmalıdır.

Alzheimer belirtileri nelerdir?

İnsan vücudunda dengeyi sağlamakla görevli kısımlar beyincik, iç kulak ve gözlerdir. Bu organların birbirinden bağımsız olarak herhangi birinde meydana gelen bir rahatsızlık dengeyi sağlayamama ve baş dönmesi gibi belirtilerle vertigo hastalığına yol açar.

Vertigo nedir, aslında Latince kökenli bir sözcüktür ve anlamı dönmektir. Vertigo belirtileri nelerdir, kişi çevresindeki eşyaların hareket ettiği hissine kapılır. Oturduğu yerden kalkmak, başı kaldırıp yukarı bakmak ya da yattığı yataktan kalkmak gibi hareketler sonucu baş dönmesi görülebilir.

Çeşitli sebeplerle gelen vertigo krizinin süresi birkaç saat de olabilir, 24 saat boyunca da sürebilir. Vertigonun en bilinen belirtisi olan baş dönmesine ek olarak kriz anında vertigo belirtileri nelerdir, kulak çınlaması, işitme kaybı, mide bulantısı, kusma, terleme, görme bozukluğu, ateş ve halsizlik görülebilir.

Vertigo orta yaş ve üzeri kişilerde görüldüğü gibi çocuklarda da sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Vertigosu olan kişilerin dengede durmanın önemi olduğu işlerde çalışmaları sakıncalıdır.

Yüksekte dengede durarak çalışmaları gereken inşaat işçileri, boyacılar gibi meslek sahipleri vertigo sebebiyle düşme riskinin çok yüksek olduğunu bilmelidir. Vertigo nasıl geçer doktorun tüm tavsiyelerine uyarak, vertigo tedavisi bitene kadar çalışmaya ara verilmelidir. Vertigo nedenleri nelerdir:

 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Kulak ağrısı
 • Kulakta geçirilen cerrahi operasyon
 • Çok düşük ya da yüksek tansiyon
 • Kansızlık
 • Dolaşım problemleri
 • Alkol kullanımı
 • Baş kısmına alınan darbe ve yaralanmalar
 • Meniere sendromu gibi iç kulağı doğrudan etkileyen hastalıklar
 • Alınan çeşitli ilaçların yan etkileri vertigoya sebep olabilir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu, iç kulakta enfeksiyon ya da orta kulakta enfeksiyon

Panik atak neden olur?

Vertigo belirtileri nelerdir?

Vertigo belirtileri nelerdir, kelime anlamıyla da ilişkili olarak en bilinen belirtisi baş dönmesidir. Bunu mide bulantısı, kusma gibi rahatsız edici diğer belirtiler takip eder. Vertigo hastalığının belirtileri kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Vertigosu olan kişiler rahatsızlığı farklı ifadelerle anlatabilirler: “Başımı tutamıyorum.”, “Yürürken tek tarafa doğru kayıyorm.” “Ayağımın altından yer kayıyor.” “Gözlerim kararıyor.” ifadeleri bunlardan bazılarıdır. Vertigo nedir, bu tür belirtilerle iç kulak, beyincik ya da gözlerdeki bir rahatsızlığın habercisidir.

Farklı kişilerde farklı bölgelerde meydana gelen sağlık sorunları sebebiyle baş dönmesi ile eşleşen vertigo hastalığı ortaya çıkabilir.

Vertigo belirtileri nelerdir:

 • Otururken ayağa kalkmak ya da yatarken doğrulmak gibi hareketlerde oluşan baş dönmesi
 • Yürürken ya da hareket halindeyken denge kaybı ve baş dönmesi
 • Etraftaki nesnelerin hareket ettiği hissine kapılma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Terleme
 • Ateş
 • Görme bozukluğu
 • Kulak çınlaması
 • İşitme kaybı
 • Kaslarda güçsüzlük ve halsizlik

Nefes darlığına neden olan hastalıklar

Vertigo Tedavisi

Vertigo tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle vertigonun nereden kaynaklandığı bulunmalıdır. İnsan vücudunda dengeyi sağlamakla görevli kısımların hangisinde problem olduğuna bakılır. Vertigo nasıl geçer, nadir de olsa belirtileri bir süre sonra tedaviye gerek kalmadan kaybolabilir.

Bunun sebebi iç kulakta oluşan ve vertigoya sebep olan bir hasarın kendiliğinden düzelmesi gibi durumlar olabilir. Bunun dışında vertigo tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Vertigo tedavisinde genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Ancak vertigo sebebi bir tümör ya da cerrahi operasyon gerektirecek başka bir durumsa vertigo tedavisi için seçenek ameliyat da olabilir.

Bu yazımızda vertigo nedir, vertigo belirtileri nelerdir ve vertigo nasıl geçer konularında bilgi verdik. Vertigo tedavisi ancak vertigoya neden olan sebep bulunduğunda yapılabilir. Vertigo nedir, baş dönmesi, görme bozukluğu, halsizlik ya da konuşmakta zorluk çekiyorsanız mutlaka doğru teşhis ve tedavi için doktora danışmalısınız.