Zayıflamak İçin Diyet Listesinden Çıkarmanız Gereken 5 Yiyecek

By | 17/10/2015

Diyet yaparak zayıflamak için günlük beslenmenizde uyduğunuz birçok kural var. Bazı durumlarda, genel olarak herkes tarafından doğru bilinen zayıflama ve diyet kurallarının hepsi doğru olmayabilir.

Zayıflama için yapılan diyet listeleri vücudunuzun yağlanmasına buna bağlı olarak uzun vadede daha fazla kilo almanıza sebep olabilir. Sürekli olarak yanlış diyet kuralları uyguladığınızda bu yanlışlar alışkanlıklara dönüşür. Bu yüzden uyguladığınız diyet sizi zayıflama hedefinize ulaştıramaz. Aksine diyet yaparken zayıflamak yerine, kilo almaya başlarsınız.

Zayıflamak için diyet listesinden çıkarılacaklar

Zayıflamak için diyet listesinden çıkarılacaklar

Zayıflamak için diyet listesinden çıkarmanız gerekenler

1. Kahvaltılık gevrekler

Güne sağlıklı bir başlangıç yapma amacıyla genelde herkes tarafından sabahları sıkça tüketilen kahvaltılık gevrekler, aslında sizin için kötü bir seçim.

Zayıflamak için diyet yapanların sütle birlikte tükettiği kahvaltılık gevreklerde, vücutta en fazla yağlanmaya sebep olabilecek malzemelerden biri olan şeker aşırı miktarda bulunur. Diyet yapmak amacıyla kahvaltınızda bunu tükettiğinizde kan şekerinizde ani yükselmeler meydana gelir.

Birkaç saat sonra ise kan şekeri seviyeniz çok fazla düşeceğinden aşırı karbonhidrat içeren şekerli atıştırmalıkları yeme isteğiyle başa çıkmak zorunda kalırsınız.

Amacınız zayıflamaksa diyet listenizden aşırı şeker içeren kahvaltılık gevrekleri çıkarın. Zayıflamak için diyet listenize protein içeren işlenmemiş yiyecekleri alın. Yumurta zayıflamak isteyenler için kahvaltıda iyi bir seçimdir.

Yumurtanın 7 faydası

2. Tam tahıllı ekmek

Tam buğday genellikle rafine buğdaya göre sağlıklı bir alternatif olarak önerilir. Bu aslında doğrudur. İşin gerçeği, tam buğday rafine buğdaydan ‘daha az kötü’ dür.

Tam tahıllı gıda ürünleriyle ilgili en büyük problem, bu ürünlerin tamamen tam tahıl kullanılarak üretilmemesidir. Neredeyse istisnasız tüm ürünler kolaylıkla sindirilen ve kan şekerini rafine tahıllar gibi hızla yükselten, çok ince öğütülmüş tahıl unundan üretilmektedir.

Gerçekte tam tahıllı ekmeğin glisemik indeksi bildiğiniz beyaz ekmeğin glisemik indeksiyle aynıdır. Bunun anlamı her iki ekmek çeşidi de yendikten hemen sonra kolayca sindirilir ve kan şekeri seviyenizde ani yükselmelere sebep olur.

Tam tahıllı ekmek, beyaz ekmekten farklı olarak daha fazla lif ve diğer besleyici gıda maddelerini barındırabilir. Fakat bu tam tahıllı ekmeğin zayıflamak için diyet listenizde bulunması için geçer sebep değildir.

Ekmek yerine ne yemeliyiz?

3. Granola

Fındık, ceviz, badem, yulaf, kuru meyveler, susam gibi doğal malzemeler kullanılarak hazırlanıyor olsa da granola, zayıflamak için diyet listenizde bulunması gereken bir yiyecek değildir.

Granola içerdiği doğal malzemeler sayesinde sağlıklı olarak bilinir. Fakat bu malzemeleri bir araya getirmek için kullanılan yağ ve şeker granolayı sağlıksız bir yiyecek haline getirir. Zayıflamak için diyet listenizde bulunan granola içerdiği yağ ve ekstra şekerden dolayı gereğinden fazla kalori almanıza sebep olur.

İhtiyacınız olan miktarın çok üzerinde kalori tükettiğinizde ise vücudunuz yavaş yavaş yağlanmaya başlar ve kilo alırsınız. Bu yüzden zayıflamak için diyet listenize granolayı dahil etmemelisiniz.

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

4. Yarım yağlı yoğurt

Yoğurt yiyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler arasında yer alır. İçerdiği protein, vitamin ve minerallerle yoğurt son derece besleyici bir gıdadır.

Ancak problem zayıflamak amacıyla yarım yağlı yoğurt yemeye başladığınızda gerçekleşiyor. Yağı alınmış yoğurt genellikle lezzetsizdir. Diyet yaparken zaten hoşlandığınız çoğu lezzetten uzak olduğunuz için zayıflamak için yediklerinizi lezzetlendirmek isteyebilirsiniz.

Yarım yağlı yoğurdu lezzetlendirmek amacıyla şeker, bal ve meyve şurubu gibi tatlandırıcı maddeleri yoğurda ekleyebilirsiniz. Yağın yerini alan fazla kalorili tadlandırıcılar kilo almanıza neden olur. Tavsiyemiz zayıflamak için diyet listenize tam yağlı yoğurdu eklemeniz yönünde.

Hazır yoğurtta gıda katkı maddeleri var mı?

5. Meyve suları

Meyve sularını zayıflamak için oluşturduğunuz diyet listesinin dışında tutmanız gerekiyor. Bunun nedeni dışarıdan aldığınız meyve sularının esasında meyve aroması eklenmiş şekerli su olmasıdır.

Yoksa meyve suyunuzu taze meyveleri kullanarak kendiniz mi hazırlıyorsunuz? Malesef taze sıkılmış meyve suları da zayıflamak için oluşturduğunuz diyet listesinin dışında kalmalı. Bir bütün meyve yediğinizde meyvenin içindeki lifi de yemiş olursunur.

Lifler sayesinde meyve daha uzun sürede sindirilir. Bu ise daha uzun süre tok kalmanızı sağlar ve kan şekeri seviyenizin kontrollü bir şekilde yükselmesini sağlar. Lifli gıdalar tükettiğiniz için kan şekeri seviyenizde ani yükselmeler olmaz.

Meyve kilo yapar mı?

Ancak meyve suyu farklıdır. Bir bütün meyveyi tamamen yemek yerine bir bardak meyve suyu elde edip içmek için birkaç meyveyi sıkmanız gerekir. Meyve suyunu içtiğinizde çok yüksek miktarda şekeri de midenize indirmiş olursunuz. Meyve suyunda lif yoktur ve meyve suyunu çiğnemezsiniz, direk midenize gider.

Bunun sonucunda kan şekerinizde ani yükselmeler görülür. Tokluk hissiniz olmaz ve kısa süre içerisinde şekerli atıştırmalıkları tüketme arzusu duyarsınız. Meyve suyundan gelen aşırı miktarda şekere bir de iştahınızı ve açlık duygusunu bastırmak için atıştırdığınız gıdalardan gelen kaloriler eklenir.

Bütün bunlar vücudunuzda yağlanmaya sebep olur.

Zayıflamak için diyet listenizden meyve sularını çıkarmanız gerekir. Çünkü meyve suları lif içermez fakat yüksek oranda şeker içerir. Hem bol miktarda şeker tüketmenize hem de doygunluk hissi yaşatmadığından gereğinden fazla yemek yemenize sebep olur.

Zayıflamak istiyorsanız diyet listenize meyve suyu yerine taze meyveleri ekleyin. Ara öğünlerde şeker oranı düşük fakat bol vitamin, mineral ve lif içeren ama taze meyvelere yer verin.

İlginizi çekebilir:

One thought on “Zayıflamak İçin Diyet Listesinden Çıkarmanız Gereken 5 Yiyecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *