Zayıflamak İçin Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı?

By | 18/03/2015

Egzersiz yapanlar bu iş için ayırdıkları zamanı en verimli şekilde kullanmak ve egzersiz seanslarından maksimum fayda sağlamak isterler. Zayıflamak için egzersiz yapacağınız en uygun zamanı bilmek kısa zamanda daha hızlı sonuçlar almanızı sağlar.

Uygun zamanda egzersiz yapmak sadece sporculara özgü değildir, zayıflamak ve vücudunu şekle sokmak isteyen her insanın dikkat etmesi gereken bir durumdur. Vücudunuz gün içerisinde yemek yediğiniz, uyuduğunuz ve en çok enerji harcadığınız saatlere göre kendini ayarlar ve belirli bir düzene göre işler.

Zayıflamak için egzersiz ne zaman yapılmalı

Zayıflamak için egzersiz ne zaman yapılmalı

Bu yüzden egzersiz yaptığınız zaman önemlidir. Düzenli olarak zaman ve emek harcayarak yaptığınız egzersizden en yüksek düzeyde verim almak elbette hakkınız. Bunu gerçekleştirmek için ise en doğru zamanı bilmeniz gerekir.

Zamanlama Egzersiz Performansınızı Etkileyen Faktörlerden Sadece Biridir

Aşağıdakileri okudukça gün içinde daha çok yağ yakmak ve kas yapmak için en uygun zamanı bulmayı hedefleyen araştırmalarda performansınızı etkileyen diğer başka faktörlerin de olduğunu göreceksiniz.

Egzersizin zorluğu ve egzersiz yaptığınız süre de zayıflama hedefinize ulaşmada önemli rol oynamaktadır ve asla gözden kaçmaması gereken iki unsurdur. Bu iki unsura dikkat ederseniz kısa süre sonra zayıflamanıza hiçbir engel kalmadığını göreceksiniz.

Tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri

Zayıflamak için egzersiz ne zaman yapılmalı?

Yağ yakmak için en iyi egzersiz zamanı sabahtır

    1. Sabahları egzersiz yaptığınızda vücudunuz yağ yakmaya daha fazla eğilimlidir. Bunun ana sebepleri:
      Düşük kan şekeri seviyesi vücudunuzu diğer enerji kaynaklarını bulmaya zorlar, bu yüzden vücudunuz depo edilen yağları yakmaya başlar. Bu yüzden yağ yakarak hızlı zayıflamak istiyorsanız egzersiz için sabah saatlerini tercih edebilirsiniz.
    2. Kortizol gibi sabahları vücudunuzda daha yüksek seviyelerde bulunan hormonlar yağ yakma işini hızlandırır. Ancak her insanın sağlık durumu birbirinden farklıdır. Sabah saatlerinde egzersiz yapmanın kendi sağlığınız açısından herhangi bir problem yaratmadığından emin olmak için doktorunuza danışmanızda fayda var.

En etkili 5 yağ yakıcı egzersiz

Sabah yapılan egzersizin avantajları

Sabah yapılan egzersizin etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, sabah yapılan egzersizde öğleden sonra yapılan egzersize göre rutin oluşturma ve süreklilik sağlama daha fazla. Yani egzersiz için sabah saatlerini tercih eden insanlar düzenli egzersiz alışkanlığını daha kolay kazanıyorlar.

Bazı insanlar için öğleden sonra hissedilen yorgunluk ve egzersiz yapma arzusu azaldığından sabah vakti egzersiz yapmak daha kolay gelebilir.

Sabah yapılan egzersizin dezavantajları

Sabah yapılan egzersiz stresli olabilir. Herkes için geçerli olmayan bu maddede stresiniz hormon seviyenize göre farklılık gösterebilir.

Yoğun yapılan sabah egzersizi yağ yakımı yerine kas kaybına yol açabiliyor. Eğer boş mideyle kendinizi zorlayacak kadar yoğun bir egzersiz yaparsanız vücudunuz enerji sağlamak için kaslarınızı kullanmaya başlar. Bu da vücudunuzda kas kaybına yol açar.

Sabah kahvaltıdan önce egzersiz yaptığınızda vücudunuzdaki düşük enerji seviyesi sebebiyle yoğun bir antreman yapamayabilirsiniz.

Sabah aç karnına su içmek için 10 neden

Egzersizde en iyi performans öğleden sonra elde edilir

Egzersiz yapmak için en iyi zamanı bulmak üzere birçok araştırma mevcut. Ancak kendi başınıza deneyerek egzersiz yapmak için en uygun zamanı bulabilirsiniz. Aşağıda bunun için birkaç ipucu var:

Sabahları kısa bir süre için kardiyo egzersizi (örneğin 10 dakika yürümek gibi) yaparak nasıl hissettirdiğine bakın. Eğer bu aktiviteye uzun süre düzenli olarak devam edebileceğinizi düşünüyorsanız programınıza bir de koşuyu (3-5 dakika kadar) eklemeyi deneyin.

Eğer boş mideyle egzersiz yapmak güçsüz yada yorgun hissettiriyorsa, önce kahvaltı yapıp üzerinden bir süre geçtikten sonra egzersiz yapmayı deneyin

Daha iyi sonuçlar almak için sabah ve öğleden sonraki egzersizlerinizi kombinleyebilirsiniz. Örneğin sabahları 10 dakikalık bir hızlı kardiyo egzersizi ve öğleden sonra da 20 dakikalık yoğun bir egzersiz yapabilirsiniz.

İyi bir kahvaltı yapmadan sabahları yoğun egzersiz yapmayın. Daha önce de belirttiğimiz gibi bunu yapmak kas kaybı yaşamanıza yol açabilir.

Öğleden sonra daha geç saatlerde yapacağınız yoğun egzersizin uykunuzu olumsuz etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Vücudun sakinleşmesi ve eski haline dönmesi için bir miktar zaman gerekli olabilir. En iyisi uyku problemi yaşamamak için yatağa girmeden en az 4 saat önce egzersiz yapmaktır.

Fit insanların 8 yeme alışkanlığı

Her gün sabahları ya da öğleden sonraları, sağlıklı kalmak ve zayıflamak için egzersize zaman ayırmalısınız. Gün içinde farklı zamanlarda egzersiz yaparak kendiniz için en iyi egzersiz zamanını bulmaya çalışın.

Önemli olan hareketli ve aktif bir yaşam sürmek. Çünkü hareketsizlik sağlık açısından oldukça zararlı bir durum. Bu yüzden düzenli egzersizi sadece vücudunuzu forma sokmak ya da zayıflamak için değil sağlığınız için yaşam boyu sürecek bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

One thought on “Zayıflamak İçin Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *