Zencefilin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

By | 11/07/2017

Az bilinen bir baharat olan zencefil aslında tam bir şifa kaynağı. Zencefil düzenli kullanıldığında pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Bu yazımızda zencefilin faydaları nelerdir, zencefil nasıl kullanılır, zencefil zayıflatır mı ve zencefil neye iyi gelir konularında bilgi vereceğiz.

Zencefil bitkisinin kökü taze ya da kurutulmuş olarak yemeklerde, salatalarda ya da çay olarak kullanılmaktadır. Zencefil bitkisi her ne kadar bir baharat olarak bilinse de özellikle çinde geçmiş çağlardan bu yana şifa kaynağı olarak pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Halen zencefil zayıflatır mı ve zencefilin faydaları nelerdir konularında çeşitli araştırmalar devam etmektedir. Herhangi bir alerjik durum ya da rahatsızlığa karşı zencefil nasıl kullanılır doktora danışılmalıdır.

Zencefilin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Zencefilin faydaları nelerdir

Zencefil nasıl kullanılır?

Zencefil nasıl kullanılır birçok farklı kullanım yolu vardır. Önemli olan zencefilin faydaları nelerdir bilmek ve ona göre uygun miktarda zencefili tüketmektir. Zencefilin kabuklarını soyup dilimleyerek üzerine bal ilave edip tüketebilirsiniz. Eğer elinizde toz zencefil bulunuyorsa zencefili aynı şekilde balla karıştırabilirsiniz. Bununla beraber zencefili yemeklerinizin içine ekleyebilir, salatalarınıza katabilir ya da zencefil çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda hazırlayacağınız zencefilli limonatayı içebilir ve zencefilin faydaları nelerdir öğrenerek yararlanabilirsiniz. Zencefil nasıl kullanılır, zencefilin faydaları nelerdir ve ne sıklıkta, ne kadar tüketilmelidir konularında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Zencefil nasıl kullanılır:

 • Öncelikle tüm bitkilerde olduğu gibi zencefilin kullanımı konusunda da dikkatli davranmanız gerekir. Vücudun zencefile vereceği tepki her insanda farklıdır ve herkesin farklı hastalığı ve farklı maddelere karşı alerjisi vardır. Bu yüzden zencefili kullanmadan doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Zencefili sürekli olarak değil belirli periyotlar halinde kullanın. Çocuklarınıza zencefil içeren yiyecek ya da içecek vermeden önce mutlaka doktora danışın. Bebeklere kesinlikle zencefil vermeyin.
 • Günlük kullandığınız zencefil miktarına dikkat edin. 4 gramı aşmamasına özen gösterin.
 • Özellikle şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ya da hemofili gibi rahatsızlıklara sahipseniz zencefil tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Zencefil zayıflatır mı?

Zencefil zayıflatır mı kilo vermek isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre zencefilin kilo vermeye yardımcı olabileceği bazı faydalı özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki zencefilin sindirime yardımcı olmasıdır. Sindirim sisteminin sorunsuz çalışması zayıflamaya büyük katkı sağlayan bir etkendir. Bununla birlikte zencefilin metabolizmayı hızlandırma özelliği ise vücutta daha fazla yağ yakılmasını sağlayarak zayıflamaya yardım eder. Ancak şu unutulmamalıdır ki yağ yakımı ve zayıflama amacıyla tek başına bir bitkinin ya da yiyeceğin tüketilmesi hiçbir zaman yeterli değildir.

Zayıflamak için sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve düzenli egzersize devam edilmelidir. Bunun yanında yağ yakıcı özelliği olan zencefil gibi bitkilerden yardım alınarak zayıflama süreci hızlandırılabilir. Zencefil zayıflatır mı, evet. Ancak her yiyecek ve bitkide olduğu gibi dikkatli kullanılması gerekir. Özellikle kan şekeri problemi olanlar zencefili kullanırken mutlaka doktora danışmalıdırlar. Ayrıca zencefil nasıl kullanır başlığı altındaki uyarılar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

En etkili 10 yağ yakıcı

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefilin faydaları nelerdir:

 • İltihap gidericidir: Zencefilin içerisindeki bazı maddelerin iltihap giderici özelliği vardır. Bu maddeler aynı zamanda iltihapla birlikte gelen şişme, kaşıntı, acı ve ateş gibi rahatsızlıklıkların etkinliğini de azaltır. Zencefilin faydalarından biri de alerjilere iyi gelmesidir.
 • Astım: Hava yollarının iltihaplanmasından kaynaklanan astım hastalığına karşı iltihap giderici özelliği olan zencefili kullanabilirsiniz. Zencefil aynı zamanda astım belirtilerinin hafifletilmesine de yardımcı olur. Herhangi bir yan etki ihtimali ve zencefili ne şekilde kullanmanız gerektiği ile ilgili doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.
 • Kanseri önleyicidir: Zencefilde gingerol, şogaol ve zingeron adları verilen kansere karşı koruma sağlayan maddeler bulunur. Aynı zamanda zencefilde bol miktarda antioksidan vardır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak zencefil kullanımı vücutta kanser hücresi oluşma riskini azaltmaktadır. Bununla birlikte zencefil var olan kanser hücrelerinin de çoğalarak yayılmasını engelliyor. Zencefilin en etkili olduğu kanser türlerinden biri de mide ve bağırsak kanseridir. Ağızdan alınan zencefil direkt mideye ulaştığından etkin bir şekilde mide ve bağırsaklara nüfuz edebilir. Maksimum bir şekilde faydalanmak için zencefil nasıl kullanılır ve zencefilin faydaları nelerdir çok iyi bilmek gerekir.
 • Zayıflamaya yardımcı olur: Yukarıda zencefil zayıflatır mı başlığında açıkladığımız gibi zencefil metabolizma hızlandırıcı özelliğiyle daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Yağ yakıcı olarak zencefili kullanabilirsiniz. Zencefil aynı zamanda sindirimi de düzenler. Bu özelliğiyle zencefil uygun kullanıldığında zayıflamak için ideal bir bitkidir.
 • Bulantıya iyi gelir: Geçmişten günümüze zencefilin en yaygın olarak kullanıldığı rahatsızlık mide bulantısıdır. Zencefilin faydalarından biri de mide bulantısına iyi gelmesidir. Araç tutması ya da deniz tutması gibi durumlarda oluşan mide bulantısına karşı zencefil kullanabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre de zencefil kanser hastalarının kemoterapi aldıkları dönemde yaşadığı mide bulantısına iyi gelmektedir.
 • Sindirime yardımcı olur: Zencefilin midede sindirimi iyileştirici ve düzenleyici etkisi bulunur. Sindirim sorunları olanlar zencefili düzenli olarak kullanabilirler. Sindirim için zencefilin faydaları nelerdir; bağırsak hareketlerini hızlandırır, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, midede yanma ve kabızlığa iyi gelir.
 • Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir: Özellikle soğuk havalarda karşılaşılan boğaz ağrısı ve öksürük gibi rahatsızlıklara karşı şifa kaynağı olarak zencefili kullanabilirsiniz. Zencefil iltihap giderici özelliğiyle boğaz ağrısı ve öksürüğün hafiflemesine yardımcı olacaktır. Gün içinde zencefil çayı içebilir ya da zencefil bal karışımı tüketebilirsiniz. Boğaz ağrısına karşı zencefil nasıl kullanılır; iki ya da üç küçük parça zencefilin üzerine bir bardak sıcak su ekleyip demlenmesini bekleyin. Süzerek çayınızı ılık olarak için.
Lütfen sevdiklerinizle paylaşın...

İlginizi çekebilir: