1 Bardak Kola Kaç Kalori?

By | 10/02/2017

1 bardak kola kaç kalori, 1 kutu kola kaç kalori ve 1 litre kola kaç kalori? Kaç adet küp şekere karşılık gelir aşağıda listeledik: 

Geçmişten günümüze sürekli tüketilen ve dolayısıyla üretimi hiç durmayan bir içecek kola. Yaşlısından gencine her yaştaki insan yaygın biçimde içecek olarak kolayı tercih ediyor.

1 bardak kola kaç kalori

1 bardak kola kaç kalori

Evlerde kurulan sofralarda ya da dışarıda özellikle abur cubur tarzı yenilen yemeklerin yanında en sık tüketilen içecek ne yazık ki kola. İçeriğindeki asit, kafein ve diğer katkı maddeleri bilinmesine rağmen kola hala yaygın olarak tüketilmeye devam ediliyor. Bu yazıda 1 bardak kola kaç kalori sorusuna cevap arayacağız.

Kola kilo aldırır mı?

Kolanın içerisinde çok yüksek oranda şeker bulunur. Yemeklerle birlikte kola içmek kan şekerinin birden yükselmesine sebep olur. Kan şekerindeki bu ani yükselme çok kısa bir zaman zarfı için geçerlidir.

Bu yükselişin hemen ardından kan şekerinde ani bir düşüş görülür. Kolanın yarattığı bu etki yemeğin hemen ardından tekrar acıkmaya sebep olur. Açlık hissi ile abur cubur tarzı şekerli yiyeceklere karşı aşırı yeme arzusu gelişir.

Normalden daha sık aralıklarla ve daha fazla yemeye sebep olmasının yanında, kolanın içinde bulunan aşırı şeker vücuda fazladan kalori girmesine neden olur. Eğer fazladan alınan kaloriler yakılamazsa yağa çevrilerek vücudun belirli bölgelerinde depo edilir.

Bu sebeplerden dolayı kola kilo aldırır. Pek çok kişi yediği yemekle birlikte içerken kola kaç kalori diye düşünmez. Ancak uzun vadede kola içme alışkanlığı obezite problemine yol açabilir.

1 Bardak kola kaç kalori?

Kola besin değeri bakımından içerisinde hiç bir yararlı madde taşımıyor. 1 bardak kola kaç kalori sorusunu cevaplamadan önce kolanın içeriğinden biraz bahsedelim:

Kolanın içerisinde sağlığa faydalı yağlar, protein, lif, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir gibi mineraller ya da A, E, C gibi günlük belirli miktarlarda vücuda alınması gereken vitaminlerden hiç biri yok.

Kolanın içerisinde bağımlılık yapıcı ve uyarıcı etkisi bulunan kafein ve yüksek oranda şeker var. 100 gram kadar kolada 8 miligram kafein ve 9 gram da şeker bulunuyor. Aynı zamanda 100 gram kola 37 kaloriye karşılık geliyor.

Kolanın bu sağlık için yararsız, aşırı şekerli içeriğine bakıldığında diyet yapanların ya da kola kilo aldırır mı diye içmeden önce endişe edenlerin kesinlikle koladan uzak durması gerekir.

  • 1 bardak kola: 90 kalori
  • 1 kutu kola: 113 kalori
  • 1 litre kola: 412 kalori

Zayıflamak için günlük kalori ihtiyacı ne olmalıdır?

Yukarıdaki değerlerin aslında kaç küp şekere karşılık geldiğini öğrendiğinizde kola içerek vücudunuzun yağlanmasına nasıl katkıda bulunduğunuzu anlayacaksınız. 1 bardak kola kaç kalori sorusunu 1 bardak kola ne kadar şeker içeriyor şeklinde çevirirsek:

  • 1 bardak kola: 8 küp şeker
  • 1 kutu kola: 10 küp şeker
  • 1 litre kola: 17 küp şeker

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

Canan Karatay’ın kola hakkında görüşleri

Canan Karatay şeker içeren tüm diğer yiyecekler için olduğu gibi aşırı şeker barındıran kola hakkında da olumsuz görüş belirtmiştir. Kolanın sağlığa zararlı bir içecek olduğunu ve kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini vurgulamıştır.

Canan Karatay kolanın, içildikten sonraki bir saat içinde vücutta yarattığı etkiyi şöyle anlatmıştır:

İlk 10 dakikada: Kanınıza anında 10 çay kaşığı şeker karışır. Bu miktar günlük olması gereken miktarın tam 100 katı kadardır. Böyle bir durumda bulantı hissi yaşamamanızın nedeni kolanın içerisinde bulunan ‘fosforik asit’ dir.

İlk 20 dakikada: Kan şekerinizin seviyesi aşırı yükselir. Bu yüzden pankreas aşırı insülin salgılar. İnsülinin etkisiyle kandaki fazla şeker karaciğerde yağ olarak depolanır.

40 dakika içerisinde: Kolanın içinde bulunan kafein tamamen kana karışır. Kafeinin etkisiyle kan basıncı yükselir. Ardından karaciğerde daha fazla şeker üretilerek kana karışır ve malesef kan şekerinde tekrar aşırı yükselme olur.

45 dakika içerisinde: Kolanın bağımlılık yapıcı etkisi burda başlar. Beyinde dopamin üretimi artar ve bu da mutluluk hissi yaşatır. Bu etki eroinin vücutta yarattığı etkiye benzer biçimdedir.

60 dakika içerisinde: Kan şekerindeki ani yükseliş ve düşüşler sonucu ani açlık hissi yaşanır.

Açlık hissinin etkisiyle tekrar aşırı şekerli tatlılara ve kolaya saldırırsınız.

Kolanın yarattığı kısır döngü sürdükçe karaciğer yağlanması ve göbek oluşumu artar. Vücudun bütün hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

Sonuç olarak kola şişmanlatır mı sorusunun cevabı: Evet’dir.

Sağlığınız için kola içmekten vazgeçin. İçecek menüsünden seçim yapmadan önce mutlaka ‘1 bardak kola kaç kalori’ sorusunu aklınıza getirip daha sağlıklı alternatiflere yönelin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *