1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç kalori?

By | 03/04/2018

Kepekli ekmek, besin değerinin daha yüksek olması ve normal ekmeğe göre daha az kalori içermesi bakımından sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilk tercihi. Peki 1 dilim kepekli ekmek kaç kalori?

Kepekli ekmek tıpkı normal ekmek gibi hazırlanarak pişirilir. Kepekli ekmeğin normal ekmekten farkı ise yapım aşamasında buğday ununa kepek karıştırılmasıdır. Böylece kepekli ekmek normal ekmeğe göre çok daha fazla lif içerir.

1 Dilim kepekli ekmek kaç kalori

1 Dilim kepekli ekmek kaç kalori

Bu bakımdan bağırsak problemi olanlar, şeker hastalığı, kolesterol gibi rahatsızlıkları olanlar ve diyet yaparak kilo vermek isteyenler için kepekli ekmek tüketilmesi tavsiye edilir.

Kepekli ekmeğin içinde yalnız lif bulunmaz. Kepekli ekmekte life ek olarak aynı zamanda karbonhidrat, az miktarda protein, yağ, kalsiyum, sodyum, potasyum ve demir mineralleri bulunur. Bu yüzden kepekli ekmek beyaz ekmeğe göre daha besleyicidir.

Bu yüksek besin değeri kepekli ekmeği diğer ekmek türlerine göre daha doyurucu yapar. Kepekli ekmek yediğinizde daha geç acıkırsınız ki bu da günlük daha az yemek yemenizi ve daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Lifli gıdalar nelerdir?

Kepekli ekmek şişkinliği önlemesi, daha az kalori içermesi gibi özellikleri ile kilo vermek isteyenlerin öğünlerinde tercih ettiği bir ekmek çeşididir.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki kepekli ekmeğin içerisinde de karbonhidrat vardır ve normal ekmekten daha az olsa da kepekli ekmeğin kalorisi de belirli bir miktardadır. Aşağıda 1 dilim kepekli ekmek kaç kalori, besin değeri ve diğer özelliklerini açıkladık.

Kepekli ekmeğin kaç kalori olduğuna bakarak öğünlerinizde kalori hesaplaması yapmalı ve buna göre kepekli ekmek tüketmelisiniz.

1 Dilim kepekli ekmek kaç kalori?

Öncelikle fırınlarda satılan kepekli ekmeğin farklı büyüklüklerde olduğunu belirtelim. Bazı kepekli ekmek çeşitleri uzun ince formdayken bazıları da daha geniş ve daha fazla içe sahip olmaktadır.

Buna ek olarak 1 dilim kepekli ekmek ne genişlikte ona da bakmak lazım. Böyle bir durumda kepekli ekmeğin gramajına bakarak kalori hesabı yapmak daha doğru olur.

Her zaman ekmeği ince dilimleme alışkanlığı edinin. Böylece daha az kalori almayı garantilemiş olursunuz. Ayrıca varsa bir hassas mutfak terazisi satın aldığınız 1 dilim kepekli ekmek kaç kalori sorusuna da en net cevabı almanıza yardımcı olur.

1 dilim kepekli ekmek kaç kalori: Orta kalınlıkta 1 dilim kepekli ekmek yaklaşık 30 gramdır ve 66 kaloridir.

Ekmek yerine ne yemeli?

Kepekli ekmeğin faydaları:

Kepekli ekmeğin herkes tarafından bilinen ilk faydası normal ekmeğe göre daha az kalori içermesidir. Yukarıda ‘1 dilim kepekli ekmek kaç kalori’ başlığında belirttiğimiz üzere 30 gram ağırlığında orta boy 1 dilim kepekli ekmek 66 kaloridir.

Ancak yine 30 gram olan 1 dilim beyaz ekmeğin kalorisi yaklaşık 77 kaloridir. Bu yüzden zayıflamak için diyet yapanlar ince bir dilim de olsa öğünlerinde ekmeğe yer veriyorsa bu ekmek çeşidi mutlaka kepekli ekmek olmalıdır.

Şeker hastalığı olanlar eğer ekmek tüketiyorlarsa beyaz ekmek yerine mutlaka kepekli ekmeği tercih etmelidir. Kepekli ekmek kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Kepekli ekmek daha doyurucudur. Aynı miktarda beyaz ekmek ve kepekli ekmek tüketen kişilerden beyaz ekmek tüketenler kısa sürede tekrar açlık hissederken, kepekli ekmek tüketenler daha geç acıkır.

Bunun nedeni kepekli ekmeğin sindiriminin beyaz ekmeğe göre daha uzun sürmesidir. Kepekli ekmek iştahı kontrol etmeye yardımcı olur.

Kepekli ekmek bağırsak sağlığı için idealdir. Bağırsakların çalışması için lifli gıdalara ihtiyaç vardır. Kabuklu meyveler, sebzeler, tam tahıllar gibi yiyecekler bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Kepekli ekmek de bunlardan biridir. Kabızlık, şişkinlik ve benzeri sağlık problemi yaşayanlar mutlaka kepekli ekmek tüketmelidir. Ayrıca bol miktarda su içmek de bağırsak sağlığını geliştirir.

Kepekli ekmek tüketmek kabızlık, bağırsak kanseri, hemoroid gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Bağırsakları ne çalıştırır?

Kepekli ekmek kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Damar yapısını koruyarak kan dolaşımını geliştirir. Yapılan bilimsel araştırmalarda düzenli olarak kepekli ekmek tüketenlerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir.

Kepekli ekmek kilo vermek isteyenler, bağırsakları düzgün çalışmayanlar, kabızlık gibi sorunları olanlar, daha kolay doymak ve iştahını kontrol altına almak isteyenler için ideal bir yiyecektir.

Bu yazımızda ‘1 dilim kepekli ekmek kaç kalori’ sorusunun cevabını verdik. Her ne kadar 1 dilim kepekli ekmeğin kalorisi normal ekmeğe göre daha düşük olsa da kepekli ekmekte de kalori vardır. Bu yüzden kepekli ekmeği de tüketirken belirli bir miktar aşılmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *