1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır?

By | 07/09/2016

Alınan fazla kaloriler sebebiyle vücudun yağlanması birçok kişinin yaşadığı ortak sorun. Kilo vermek için zorlayıcı egzersizler yapmak yerine, günde 1 saat yürüyüşle yeteri kadar kalori yakmak mümkün. Doğru bir şekilde yapıldığında yürüyüş en çok kalori yaktıran sporlardan biridir.
Bazen aşırı iştahlı olma sebebiyle yemekleri fazla kaçırma, bazen de uzun süre hareketsiz kalma sonucu çok fazla kalori yakılamaz. Vücuda alınan fazla kaloriler yağa dönüştürülerek belirli bölgelere depolanır. Bu durumda kilo almak kaçınılmazdır.

1 saat yürüyüş kaç kalori yaktırır

1 saat yürüyüş kaç kalori yaktırır

İştahı kontrol etmenin yolları

Eğer günlük olarak vücuda alınan kaloriden daha fazlası zayıflama hareketleriyle düzenli olarak yakılırsa, kısa sürede kilo verme gerçekleşir. Düzenli olarak yapıldığında yağ yakmak için yeteri kadar kalori yakabilecek egzersizlerden biri olan yürüyüş zayıflatır.

Yürüyüş zayıflamak için yapılması en kolay sporlardan biridir:

  • Yürüyüş yapmak için herhangi bir spor aleti gerekmez. Tek yapmanız gereken spor yapmaya elverişli rahat kıyafetlerinizi ve spor ayakkabılarınızı giymektir.
  • Yürüyüş için özel bir mekana ihtiyaç yoktur.
  • Daha da güzeli, yürüyüş açık havada yapılırsa bol temiz hava alınmış olur.
  • Kilo vermek için yürüyüş yaparken diğer sporlara göre sakatlanma riski oldukça azdır. Bu yüzden en çok kalori yaktıran sporlardan biri olan tempolu yürüyüşü gönül rahatlığıyla düzenli olarak yapabilirsiniz.
 • Yürüyüş, ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte gerçekleştirebileceğiniz sosyal bir aktivitedir. Tek başına spor yapmayı sevmeyenler bu sayede sohbet imkanı bulur. Bu da sıkılmadan düzenli olarak egzersiz yaparak kalori yakmayı kolaylaştırır.

Her gün yürümenin 10 faydası

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır?

Tempolu ve düzenli yürüyüş ile oldukça fazla miktarda kalori yakarak kilo verme hedefinize ulaşabilirsiniz. 1 saat yürüyüş ile yakılan kalori miktarı yürüyüşü yapan kişinin kilosuna ve yürüyüş hızına bağlıdır.

Yürüyüşü yapan kişinin ağırlığının yürüyüşle yakılan kaloriye şöyle bir etkisi vardır: Düşük kilodaki bir insan vücudunu daha kolay hareket ettirir. Ancak vücut ağırlığı arttıkça hareket etmek için çok daha fazla enerji harcanması gerekir.

Bu yüzden daha kilolu kişiler aynı hızla aynı süre yürüdüğünde daha fazla kalori yakarlar. Örneğin 70 kilo olan bir kişi saatte 4 ya da 5 km hızla yürürse bir saat içerisinde ortalama 250 kalori yakar. Ancak ağırlığı 100 kilo olan bir kişi aynı hızla 1 saat yürüyüş yaparsa ortalama 320 kalori yakar.

Vücut ağırlığınız ne olursa olsun 1 saat yürüyüş yaparak kalori yakmak istiyorsanız uymanız gereken anahtar kural tempolu yürümektir. Ne kadar hızlı yürürseniz o kadar fazla kalori yakarsınız.

Yürüyüş zayıflatır mı?

Eğer tempolu bir şekilde yapılırsa yürüyüş en çok kalori yaktıran sporlardan biridir. Yürüyerek kilo vermek için düzenli olarak her gün uygun hızda yürüyüş yapılmalıdır. Gezerek ya da çok sık durup dinlenerek yapılan yürüyüşlerin kalori yaktıran bir etkisi olmaz.

Ne kadar hızlı hareket etmeye çalışırsanız kaslarınız da aynı oranda kalori yakacaktır. Bu yüzden kalori yakmak için tempolu yürümek önemlidir. Kaslarınız kalori yakmak için oksijene ihtiyaç duyar. Sağlığınız için tempolu yürüyüş esnasında düzenli olarak nefes almayı unutmayın.

Bu şekilde kaslarınıza ihtiyacı olan oksijeni sağlamış olursunuz. Eğer doğru tempoda yeteri kadar oksijen alarak yürüyüş yaparsanız maksimum düzeyde kalori yakabilirsiniz.

Aynı zamanda yürüyüş esnasında birşeyler yiyip içmek de sizi kilo verme hedefine ulaştırmaz. En çok kalori yaktıran hareketlerden biri olan yürüyüşü yapmadan mümkünse en az bir saat önce yeme içme eylemine son verilmelidir.

Dolu bir mideyle tempolu egzersiz yapılamaz. Ancak vücudunuz susuz kalmamalıdır. Bu yüzden yürüyüş öncesinde, sonrasında ve yürüyüş esnasında yeteri kadar su almaya özen gösterin.

Eğer doğru bir şekilde yapılırsa yürüyüş zayıflatır. Yürüyüş yaparak zayıflamak için haftada en az 4 ya da 5 gün ortalama bir saat tempolu bir şekilde yürümelisiniz. Ancak bu şekilde yürüyüş en çok kalori yaktıran hareketlerden biri olabilir.

Yürüyüş yaparken alınması gereken önlemler:

  • Kalori yakarak zayıflamak için yürüyüş en az riskli sporlardan biridir. Ancak yine de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:
  • Eğer uzun süredir herhangi bir sporu yapmıyorsanız ve hareketsiz bir yaşamınız varsa düzenli yürüyüşe ortalama bir hızda başlamanızda fayda var. Kendinizi fazla zorlammalısınız.
  • Yüksek tansiyon ve çeşitli kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerle mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.
  • Aynı şekilde gebe olan kadınlar da tempolu yürüyüşü doktor kontrolü altında yapmalıdırlar.
  • Yürüyüş yapılan saatin iyi seçilmesi gerekir. Yemeklerden hemen sonra ya da sabahın erken saatlerinde henüz hiçbir şey yememişken tempolü yürüyüş yapmak çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.
  • Çok sıcak havalarda ya da öğle vakti güneş tam tepedeyken yürüyüş yapılmaması gerekir.
 • En önemlisi de en çok kalori yaktıran sporlardan biri olan yürüyüşü yaparken vücuda yeteri kadar sıvı almaktır. Bol bol su içmeyi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *