1 Yumurta Kaç Kalori?

By | 04/06/2018

1 yumurta kaç kalori, 1 haşlanmış yumurta, sucuklu yumurta ve yumurta beyazı kaç kalori ayrı ayrı listeledik. Yediklerinizin kalorisini aşağı yukarı tahmin etmek ya da tek tek listeleyerek toplamak sizi gereksiz yere fazla kalori almaktan kurtarır.

Peki 1 yumurta kaç kalori? Öncelikle yumurta içerisindeki folik asit, demir, fosfor, çinko ve önemli proteinler gibi besin maddeleriyle oldukça faydalı bir yiyecek.

1 yumurta kaç kalori

1 yumurta kaç kalori

Büyüme ve gelişmeyi desteklemesi, hücre ve organlara düzenli çalışmaları için gerekli besinleri sağlaması bakımından hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından tercih edilmesi gereken bir yiyecektir.

1 yumurta kaç kalori?

1 yumurta kaç kalori, sağlıklı bir öğün isteyenlerin tercihi olan yumurtanın kalorisi büyüklüğüne ve gramajına göre değişkenlik gösterir. Orta boyutta 1 yumurta yaklaşık 50 gram kadardır. Yumurtanın besin değeri de üretim şartlarına göre değişkenlik gösterir.

1 yumurta kaç kalori: Orta boy bir yumurta 70-80 kalori arasındadır.

Yumurtanın organik beslenen tavuğun yumurtası ya da köyde yetişmiş tavuğun yumurtası olması besin değerini müthiş derecede artıracaktır. Bu tür yumurtaların kalorisi de seri yumurta üretimi yapılan tesislerde üretilen yumurtalardan daha farklı olacaktır.

Yumurta günümüzde marketlerde farklı boyutlarda gruplanarak yine farklı fiyatlara alıcı bulmaktadır. İri yumurta, orta boy ya da daha küçük boyutta yumurtalar tercih edilebilir. Bu durumda kalori hesabının da değişeceğini unutmayınız. İri yumurtanın kalorisi daha ufak boyutta bir yumurtaya göre fazla olacaktır.

Bununla beraber yumurta içerdiği vitaminlerle oldukça faydalı ve besin değeri yüksek bir yiyecektir. Bu yüzden kilo verme amacı olanlar ya da diyet yapanlar için yumurtanın kalorisi en son hesaba katılması gereken kalemlerden biri olmalıdır.

Yumurtanın kanıtlanmış 7 faydası

1 Haşlanmış yumurta kaç kalori?

Yumurtanın nasıl pişirildiği ve pişirilirken kullanılan malzemeler kalori hesabında büyük değişikliklere yol açabilir. Eğer diyet yapıyorsanız, kilonuzu korumak istiyorsanız ya da diyet yapmadan sadece belirli bir kaloriyi aşmak istemiyorsanız yumurtayı nasıl tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir.

1 haşlanmış yumurta kaç kalori: Orta boy haşlanmış yumurta 75 kaloridir.

100 gram haşlanmış yumurta kaç kalori: 155 kalori

Sucuklu yumurta kalori miktarını biraz artırır. Sucuklu yumurta kalori hesabını şu şekilde yapabilirsiniz: Eğer yumurtanıza 4 tane normal incelikte sucuk eklerseniz ekstradan 100 kalori almış olursunuz. Aynı şekilde yumurtaya katılan sosis, salam, pastırma, kaşar, beyaz peynir, süt gibi malzemeler de yediğiniz yumurtanın kalorisini artırır.

Yumurta akı kalori bakımından yumurtanın sarısına göre daha düşüktür. Normal büyüklükte bir yumurta akı kalori olarak 10 değerinde iken, aynı yumurtanın sarısı ise yaklaşık 105 kalori kadardır.

Yumurta akı ve yumurta sarısı arasında bu kadar büyük bir fark olması bakımından daha az kalori almak isteyenler çoğunlukla yumurta beyazını tek başına tüketmek istemektedir.

Yumurta genellikle kahvaltılarda tüketilir ancak yumurta dolması, çılbır gibi çeşitli yaratıcı tariflerle yumurtayı tek başına bir ana yemek olarak da tüketmek mümkün. Tüm bunlara ek olarak yumurta aslında ‘1 yumurta kaç kalori‘, ‘sucuklu yumurta kalori‘, ‘yumurta beyazı kalori‘ ya da ‘1 haşlanmış yumurta kaç kalori‘ gibi kalori hesaplamalarına gerek olmadan gönül rahatlığıyla hem ana hem de ara öğünlerde tüketilebilecek nadir yiyecekler arasında yer almaktadır.

Doldurulmuş yumurtalar

Yumurta aynı zamanda diyet yapanların, daha az kalori alarak kilo vermek isteyenlerin gözde yiyeceğidir. Bunun sebebi yumurtanın zengin besin değeri ile birlikte, yenildiğinde kişiyi uzun süre tok tutmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre her gün kahvaltıda düzenli olarak yumurta tüketenlerin günün geri kalan kısmında vücüduna daha az kalori aldığı tespit edilmiştir.

Hem sağlıklı, hem de doyurucu bir öğün isteyenler yumurtayı çeşitli şekillerde tüketebilirler. Kahvaltılarda haşlanmış ya da yağda yumurta tüketebileceği gibi yumurtaya peynir, taze soğan, dereotu, maydanoz, çeşitli baharatlar da katılarak daha lezzetli bir hale getirilebilir.

Yumurta pişirirken özellikle dereotu, maydanoz ve çeşitli baharatların kullanılması, yumurtanın kalorisini artırmayacak ve toplam kalori hesabında büyük bir değişiklik yapmayacaktır.

Daha az kalori almak istiyorsanız yumurtanın yanında ekmek tüketmeyin. Yumurta tek başına sizi doyurmak için yeterlidir. Eğer ekmek tüketecekseniz kepekli ekmek ya da diğer tam tahıllı ekmekleri tercih etmenizde fayda var.

One thought on “1 Yumurta Kaç Kalori?

  1. Esra Taşçı

    Güzel açıklanmış, teşekkürler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *