10 Adımda Göbek Eritme

By | 22/02/2015

Göbek eritmek için ne yapmalı? Göbek eritmenin en hızlı ve en kolay 10 yolu: Çok sık yapılan yağ yakma hatalarından kaçının ve aşağıdaki göbek eritme ipuçlarıyla çelik gibi karın kaslarına sahip olun.

Ne kadar kas yaparsanız yapın, yağ yakmadıkça binbir zorlukla kazandığınız kaslar vücudunuzda gizli kalacaktır. Vücudunuzdaki yağlarla olan savaşınızı kaybetmenin en hızlı yolu disiplinsizliktir.

göbek eritmek için ne yapmalı

göbek eritmek için ne yapmalı

Fakat motivasyonunuz ne kadar yüksek olsa da, göbek eritme sürecinde başarısız olmamak için saçma hatalar yapmadığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Birçok insan göbek eritmeye çalışırken kritik fakat genel hatalar yaparlar ve sadece bu hataları düzelttiklerinde bile mükemmel sonuçlara ulaşabilirler.

Aşağıda, çok yaygın yapılan bu hatalardan nasıl kaçınacağınızı ve yağsız, fit bir vücuda nasıl kavuşacağınızı açıklayan bir liste bulacaksınız.

Tabi ki bu adımları uygularken, çok fazla alkol yada sigara kullanmak, egzersiz yapmamak gibi sağlığınızı bozacak yada yağ yakmanızı engelleyecek davranışlardan da kaçınmanız gerekiyor.

Göbek eritmek için ne yapmalı?

1. Şeker Yemeyin

Yiyeceklerinize sonradan eklediğiniz şeker son derece sağlıksız. Araştırmalar sonradan eklediğiniz şekerin metabolizmanız üzerinde zararlı etkileri bulunduğunu göstermiştir.

Şeker yarıyarıya glikoz ve fruktozdan oluşur ve fruktoz sadece karaciğerde metabolize edilir. Çok fazla rafine şeker tükettiğinizde karaciğeriniz gelen bol miktarda fruktozun fazlasını yağa dönüştürmek zorunda kalır.

Bu yağlar göbek çevresinde toplanır. Göbek eritmek için şeker tüketiminizi kısıtlamalısınız.

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

2. Stresi Azaltın

Stresi azaltmak kortizol seviyenizi de düşürür. Kronik olarak yüksek kortizol seviyesinin özellikle de göbek çevresinde yağ depolamaya sebep olduğu iyi bilinen bir gerçek.

Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, uyguladığınız diyet ne kadar iyi olursa olsun eğer kortizol seviyeniz yüksekse yağ yakma savaşını kaybetmeye mahkumsunuz. Stressiz bir yaşam sürmek göbek eritme sürecinde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Stresle başa çıkmanın 10 yolu

3. Bol Miktarda C Vitamini Alın

C vitamini stres altındayken vücudunuzda üretilen kortizolu dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendiren, soğuk algınlığını engelleyen, yağları yakarak enerjiye dönüştürmenize yardım eden önemli bir bileşendir.

Yüksek stres yaşadığınız dönemlerde C vitamini alımını artırırsanız, stresin negatif etkilerini azaltmış olursunuz. Fakat daha fazla C vitamini almak için aşırı miktarda portakal suyu tüketmekten kaçınmalısınız.

Portakal suyu harika bir C vitamini kaynağıdır fakat aynı zamanda portakal suyunda çok fazla miktarda şeker bulunur. Dolayısıyla çok fazla portakal suyu tüketmek göbek eritme çabalarınızı boşa çıkarabilir.

Bunun yerine yeşil biber, kuşburnu yada kivi gibi C vitamini bakımından zengin fakat şeker oranı daha düşük yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

C vitamini eksikliği belirtileri

4. Ağırlık Çalışın

Yağ yakmak ve göbek eritmek için ağırlık çalışması önemli bir adımdır. Bunun nedeni, ağırlık çalışması sonucu vücudunuzda kas kütleniz artar dolayısıyla, daha fazla kas demek daha fazla yağ yakmak demektir.

Göbek eritme sürecinde en iyi sonucu almak için belirli zaman aralıklarında yenileyerek düzenli olarak uygulayabileceğiniz bir program oluşturmalısınız.

Düz bir karın için egzersizler

göbek eritme yolları

göbek eritme yolları

5. Lifli Gıdalar Tüketin

Lifli gıdalar tüketmeniz kilo vermenize yardımcı olur. Lifli gıda tükettiğinizde lifler sindirim işlemini yavaşlatır ve yiyecekler daha uzun sürede midenizde kalır. Bunun sonucunda uzun süre tokluk hissi yaşarsınız.

Bir araştırma 4 ay boyunca günde 14 gram lif tüketmenin kalori alımını %10 azalttığını ve 2 kilo vermeye yol açtığını göstermiştir. Beş yıl süren bir diğer araştırma, günde 10 gr lif tüketildiğinde göbek çevresindeki yağlarda %3.7 azalma olduğunu göstermiştir.

En çok lif sebze ve meyvelerde bulunur. Göbek yağlarını eritmek için daha fazla lifli besin tüketmelisiniz.

Lifli gıdalar nelerdir?

6. İyi Bir Gece Uykusu Alın

Yorgun olduğunuzda vücudunuz açlığınızı tetikleyen ve şeker isteğinizi artıran ghrelin hormonunu salgılar. Uykusuz kaldığınızda rutin hormon üretiminiz değişir.

Bu değişiklik direk olarak göbeğinizin oluşmasının başlıca nedenleri olan vücudunuzdaki kortizol seviyesini ve insülin duyarlılığınızı etkiler. Hergün 7-8 saat kaliteli gece uykusu uyumak kilo vermenize ve göbeğinizi eritmenize yardımcı olur.

Günde kaç saat uyumalıyız?

7. Diyetinizde Karbonhidratları Azaltın

Karbonhidrat alımını kısıtlamak, yağ yakmak ve kilo vermede en etkili yollardan biridir. Karbonhidratı kestiğinizde iştahınız azalır ve kilo vermeye başlarsınız.

Düşük karbonhidratlı diyetlerle düşük yağlı diyetleri karşılaştıran birçok çalışmada düşük karbonhidratlı diyetlerin özellikle göbek yağları ve iç organ ve karaciğerdeki yağlara etkisi olduğu saptanmıştır. Bu yüzden göbek eritmek için öğünlerinizde karbonhidrata sınırlama getirmelisiniz.

Düşük karbonhidrat diyeti nedir?

8. Güne Proteinle Başlayın

Öğün atlamak sizi kilo vermede başarısız kılar. Kahvaltı etmek, daha iyi ve enerjik hissetmenizi sağlayacak en basit ve sağlıklı yoldur. Tabi ki kahvaltınızın mutlaka protein içermesi gerekiyor.

Kahvaltılık gevrekler şeker ve diğer içeriklerinden dolayı kötü bir seçim olabilir. Göbek eritmek istiyorsanız güne kahvaltısız başlamayın.

Yüksek protein diyeti ile zayıflama

9. Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmanın birçok faydası vardır. Egzersiz yapmak uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamanızı, hastalıklardan korunmanızı sağlar. Tüm bu avantajların yanısıra egzersiz yapmak göbek eritme için de oldukça faydalıdır.

Yapılan araştırmalarda sadece karın kaslarına yönelik egzersiz yapmak yerine tüm vücudu çalıştıran egzersiz yapanların göbek eritmede daha başarılı olduğu görülmüş.

Bu yüzden göbek eritmek ve aynı zamanda daha formda, daha şekilli bir vücuda sahip olmak için yürüyüş, koşma, yüzme, bisiklete binme gibi aerobik egzersizleri tercih etmelisiniz.

Düzenli olarak egzersize devam etmek hem göbek eritmenize yardımcı olur, hem de verdiğiniz kiloları tekrar almanıza engel olur.

Tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri

10. Yeşil Çay İçin

Araştırmalara göre iki ay boyunca günde 4 fincan yeşil çay içmek 2-3 kilo vermeye sebep oluyor. Bunun nedeni yeşil çayın içerdiği maddelerin metabolizma hızını artırmasıdır.

Metabolizmanın hızlanması sonucu daha fazla yağ yakar ve göbeğinizi eritebilirsiniz. Göbek eritmenin en keyifli yollarından biri yeşil çay içmek olsa gerek!

Yeşil çayın faydaları

Göbek eritme ile ilgili etkili ipuçları için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Düz Bir Karın ve Sıkı Kalçalar için Ne Yapmalı?

One thought on “10 Adımda Göbek Eritme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *